REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty funkcjonowania ZUS

Koszty funkcjonowania ZUS 2014 - 2015
Koszty funkcjonowania ZUS 2014 - 2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koszty funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mimo systematycznie rosnącej liczby zadań, z roku na rok spadają. Odpis z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na działalność ZUS zmniejszył się w ciągu dwóch lat aż o 335 mln zł.

W 2014 r. ustalany przez Parlament odpis z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na działalność ZUS wyniósł 3,43 mld zł, analogiczna wysokość została utrzymana w planie na 2015 r. Oznacza to, że w porównaniu z 2012 r., wskazany odpis zmniejszył się aż o 335 mln zł. i obecnie stanowić będzie jedynie 1,76 proc. całości wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W 2012 r. stanowił on natomiast jeszcze 2,5 proc. Należy zauważyć, że w ciągu tych dwóch lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizował szereg istotnych zmian ustawowych, które zdecydowanie zwiększały obłożenie pracą, takich jak: podniesienie wieku emerytalnego, wprowadzenie urlopów rodzicielskich, abolicja, czy też zmiana zasad gromadzenia środków w II filarze.

Autopromocja

Duży wpływ na zmniejszenie kosztów działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych miało sukcesywne poszerzanie zakresu konkurencyjności w ramach postępowań przetargowych. Dzięki temu Zakład obowiązują obecnie nowe, niższe stawki za przekazywanie świadczeń na konta bankowe klientów oraz obsługę korespondencji wychodzącej. Do 2012 r. Zakład płacił za przelew jednego świadczenia 0,49 zł, zaś po zawarciu nowej umowy przekazywanie indywidualnych świadczeń na rachunki w banku lub w kasie oszczędnościowo-kredytowej jest bezpłatne. Roczne oszczędności z tego tytułu to 30 mln zł. Z kolei wynegocjowane nowe stawki za obsługę korespondencji tylko w 2013 r. dały oszczędności blisko 13 mln zł, zaś w tym roku szacuje się, że będzie to kwota 15,2 mln zł.

ZUS nieskutecznie ściąga należności - raport NIK

W znaczący sposób na zmniejszenie wydatków ZUS wpłynęło, w perspektywie ostatnich kilku lat, również przejęcie zadań informatycznej obsługi starych świadczeń emerytalnych od zewnętrznych firm z branży IT. Jeszcze w 2009 r. stanowiły one dla Zakładu koszt rzędu 211 mln zł, dziś jest to już wydatek na poziomie 130 mln zł. Oszczędności w zakresie IT dotyczą także stworzenia w ZUS Centrów Wsparcia Informatyki, które dziś realizują zadania wcześniej zlecane firmom zewnętrznym za kwoty rzędu ok. 20 mln zł rocznie.

Z rosnącymi z roku na rok oszczędnościami wiąże się także uruchomienie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pierwszego polskiego e-urzędu, tj. Platformy Usług Elektronicznych, a tym samym zastępowanie dokumentacji i korespondencji papierowej, dokumentacją i korespondencją elektroniczną. Tylko możliwość przekazania drogą elektroniczną (zamiast wysyłki listowej) tzw. Informacji o stanie konta  dla 1 mln klientów zarejestrowanych na PUE pozwoli uzyskać blisko 1 mln zł oszczędności. Kolejne oszczędności przyniesie wprowadzenie za pośrednictwem PUE e-zwolnienia lekarskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Z informacji ZUS wynika, że projekt budowy e-administracji, czyli Platformy Usług Elektronicznych, nie podniósł kosztów funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż realizowany był przy wsparciu środków finansowych z unijnego Programu Innowacyjna Gospodarka. Projekt został doceniony za profesjonalną realizację i poczynione w jego trakcie oszczędności, dzięki czemu ZUS zyskał dodatkową pulę pieniędzy na jego rozwój i promocję.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  REKLAMA