| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > ZUS może zakwestionować umowę o dzieło

ZUS może zakwestionować umowę o dzieło

Jeżeli w wyniku przeprowadzonej przez ZUS kontroli bądź postępowania wyjaśniającego okaże się, że płatnik zawarł umowy o dzieło w celu obejścia prawa (aby uniknąć płacenia składek), ZUS ma prawo takie umowy zakwestionować. Umowy takie są kwalifikowane jako umowy zlecenia lub o świadczenie usług (do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) i należy od nich odprowadzić składki do ZUS.

Polecamy: Rewolucja w umowach zlecenia

ZUS jako organ państwowy został zobowiązany do podejmowania działań w postaci kontroli lub postępowań wyjaśniających w każdej sprawie, w której stwierdzi nieprawidłowości popełnione przez płatnika składek w ustalaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych (art. 68 ustawy systemowej). W przypadku sporu ZUS wydaje decyzję, od której płatnikowi przysługuje odwołanie do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jak odróżnić umowę o dzieło od umowy zlecenia

W prawie polskim występuje zasada swobody umów, zgodnie z którą o charakterze prawnym umowy decydują strony umowy. Oznacza to, że strony, zawierając umowę, mogą jej treść kształtować według swobodnego uznania i zawrzeć taką umowę, jaka im odpowiada. Zasada ta nie ma jednak charakteru bezwzględnego, tzn. dokonując wyboru określonego rodzaju umowy, strony powinny przestrzegać zarówno przepisów Kodeksu cywilnego, jak i innych norm prawnych, w tym także zasad współżycia społecznego.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Charakter prawny umowy określa jej treść oraz warunki i okoliczności towarzyszące jej wykonywaniu. Nazwa umowy nie może przesądzać o jej rodzaju. Zamiar zawarcia umowy o dzieło, a także jej świadome podpisanie nie mogą zmienić charakteru zatrudnienia zainicjowanego taką umową, jeśli wykazuje ono w przeważającym stopniu cechy innego stosunku prawnego. Zatem ważne jest zrozumienie, czym różnią się między sobą umowy o dzieło i umowy zlecenia albo umowy o świadczenie usług. Poniżej przedstawiamy definicje poszczególnych umów.

Rodzaje umów cywilnoprawnych

Rodzaj umowy

Definicja

Umowa o dzieło

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia

art. 627 Kodeksu cywilnego

Umowa zlecenia

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie

art. 734 § 1 k.c.

Umowa o świadczenie usług

Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.). Dotyczą świadczenia czynności faktycznych, a nie prawnych

Płatnik, zawierając umowę cywilnoprawną, powinien sprawdzić wszystkie elementy umowy świadczące o jej charakterze. Od prawidłowego ustalenia rodzaju umowy zależy bowiem, czy podlega ona oskładkowaniu, czy nie. Płatnik może również sprawdzić w ten sposób zawarte wcześniej umowy o dzieło. Jeśli okaże się, że zamiast dzieła powinna być jednak zawarta umowa zlecenia, to płatnik we własnym zakresie powinien złożyć stosowną dokumentację do ZUS oraz opłacić należne składki wraz z odsetkami.

Andrzej Okułowicz

Polecamy: ZUS ma prawo kwestionować umowy o dzieło u płatników składek

Artykuł wskazuje rodzaje umów cywilnoprawnych oraz różnice pomiędzy tymi umowami. Omawia kwestię obowiązku ubezpieczeń przy umowach cywilnoprawnych oraz postępowania płatnika w przypadku zakwestionowania tych umów. Materiał zawiera szereg przykładów oraz wzory wypełnionych formularzy ZUS.

Czytaj także:

„Jakie skutki dla płatnika ma zakwestionowanie przez ZUS umowy o dzieło”

„Umowa o dzieło i zlecenia w praktyce” >>

„Jakie są korzyści dla przedsiębiorców z zawierania umów zlecenia i o dzieło” >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »