reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy wspólnik spółki cywilnej korzysta z ulgi w opłacaniu składek

Czy wspólnik spółki cywilnej korzysta z ulgi w opłacaniu składek

Spółka cywilna z trzech wspólników od ponad dwóch lat prowadzi działalność gospodarczą. Od marca do spółki ma przystąpić kolejny wspólnik. Czy ten nowy wspólnik może przez dwa lata opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne?


Tak

Wspólnik będzie mógł opłacać (jeśli spełni wymienione niżej warunki) składki od podstawy wymiaru nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (od 1 stycznia 2008 r. - 337,80 zł).

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru przysługuje również wspólnikowi spółki cywilnej prowadzącemu działalność gospodarczą, jeżeli spełnia następujące warunki:

• w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadził innej pozarolniczej działalności,

• nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

W przypadku wspólników spółki cywilnej osobą ubezpieczoną jest każdy ze wspólników mający odrębny wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W związku z powyższym, uprawnienie do opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru jest ustalane indywidualnie dla każdego z nich.

MICHAŁ JAROSIK

ekspert od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego

PODSTAWA PRAWNA

Art. 8 ust. 6 pkt 1, art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama