REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS zwaloryzuje pełną kwotę świadczenia przedemerytalnego

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu 2007 r. zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę pracownika, który od kwietnia 2007 r. pobiera świadczenie przedemerytalne. Wynagrodzenie za pracę pracownika wynosi 900 zł brutto i wraz z kwotą świadczenia przedemerytalnego (711,54 zł) znacznie przekracza niższy próg zarobkowy ustalony dla osób, które pobierają świadczenia przedemerytalne.

W związku z tym ZUS zmniejsza pracownikowi co miesiąc świadczenie do minimalnej kwoty, tj. 355,77 zł. Jak zostanie zwaloryzowane świadczenie przedemerytalne pracownika - podobno świadczenia przyznane po 28 lutego 2007 r. będą waloryzowane niższym wskaźnikiem waloryzacji niż 106,5%? Czy zostanie zwaloryzowana pełna wysokość świadczenia czy tylko kwota, którą ZUS wypłaca pracownikowi po zmniejszeniu? Ile będzie wynosiło zmniejszone świadczenie od marca br.?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

ZUS zwaloryzuje pełną kwotę pobieranego przez pracownika świadczenia przedemerytalnego wskaźnikiem waloryzacji 106,5%. Od 1 marca 2008 r. pracownik będzie otrzymywał zmniejszone świadczenie w wysokości 378,90 zł.

UZASADNIENIE

Jeśli wysokość wynagrodzenia pracownika się nie zmieniła, to od marca 2008 r. jego świadczenie przedemerytalne nadal będzie zmniejszane. ZUS będzie je wypłacał w minimalnej kwocie, tj. 378,90 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie przedemerytalne przyznawane na podstawie ustawy z 30 kwietnia 2004 r. przysługuje w ryczałtowej wysokości. Od 1 marca 2008 r. świadczenie przedemerytalne wynosi 757,79 zł, a do 29 lutego 2008 r. wynosiło 711,54 zł.

Wszystkie świadczenia przedemerytalne, bez względu na to, kiedy zostały przyznane (przed 1 marca 2007 r. czy po 28 lutego 2007 r.), waloryzowane są pełnym wskaźnikiem waloryzacji - 106,5%. Zastosowanie niższego wskaźnika waloryzacji (104,2%) dotyczyło tylko emerytur i rent przyznanych po 28 lutego 2007 r. Wynika to z faktu, że wysokość emerytur i rent uzależniona jest m.in. od obowiązującej kwoty bazowej. Emerytury i renty przyznane po 28 lutego 2007 r. były naliczone od „bazówki”, obowiązującej od 1 marca 2007 r. do 29 lutego 2008 r., która uwzględniała część wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, jaki miał miejsce od czasu przeprowadzenia ostatniej waloryzacji. Dlatego wskaźnikiem 106,5% zostały zwaloryzowane tylko te emerytury i renty, które zostały przyznane przed 1 marca 2007 r., naliczone od starej „bazówki”.

Od 1 marca 2008 r. ZUS zwaloryzował ryczałtową wysokość świadczenia i zasiłku przedemerytalnego, przed dokonaniem ewentualnych potrąceń, egzekucji czy zmniejszenia w związku z osiąganiem przychodów. Po waloryzacji wysokość świadczenia przedemerytalnego należnego pracownikowi wynosi 757,79 zł (711,54 zł × 106,5%).

Od 1 marca 2008 r. zostały podwyższone dopuszczalna i graniczna kwota przychodu. W okresie rozliczeniowym od 1 marca 2008 r. do 28 lutego 2009 r. świadczenie przedemerytalne będzie podlegało zmniejszeniu za miesiąc, w którym suma świadczenia przedemerytalnego i przychodu będzie przekraczała dopuszczalną kwotę przychodu - 1345,60 zł. W tym przypadku kwota obniżonego świadczenia nie może być jednak niższa niż 378,90 zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłatę świadczenia przedemerytalnego za okres od 1 marca 2008 r., jeżeli kwota osiąganego przychodu przekroczy graniczną kwotę przychodu - 1883,80 zł lub osoba pobiera świadczenie przedemerytalne w wysokości przekraczającej 1345,60 zł (bez względu na wysokość dodatkowego przychodu).

W okresie od 1 marca 2008 r. do 28 lutego 2009 r. obowiązują nowe kwoty przychodu z działalności zarobkowej, które wpływają na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń przedemerytalnych:

• 1345,60 zł - miesięczna dopuszczalna kwota przychodu (50% przeciętnego wynagrodzenia),

• 1883,80 zł - miesięczna graniczna kwota przychodu (70% przeciętnego wynagrodzenia),

• 16 147,20 zł - roczna dopuszczalna kwota przychodu (suma dopuszczalnych kwot przychodu z poszczególnych miesięcy),

• 22 605,60 zł - roczna graniczna kwota przychodu (suma granicznych kwot przychodu z poszczególnych miesięcy).

• art. 3 i 5 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych - Dz.U. Nr 120, poz. 1252

Dariusz Noszczak

ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA