| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Konieczne składki na FEP

Konieczne składki na FEP

Płatnicy są zobowiązani opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za każdego pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, także zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy (uchwała Sądu Najwyższego z 28 września 2016 r., III UZP 10/16).

Sąd Najwyższy orzekł, że pracodawca jest zobowiązany odprowadzać składki na FEP także za pracownika, który wykonując pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnych charakterze jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Obowiązek opłacania składki na FEP jest bowiem związany z rodzajem wykonywanej pracy (tj. w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze).

W ustnym uzasadnieniu uchwały SN zwrócił uwagę, że składka na FEP nie ma charakteru składki ubezpieczeniowej; jest to raczej danina publiczna o charakterze celowym. A zatem obowiązek opłacania składki na FEP spoczywa na pracodawcy, który zatrudnia pracownika urodzonego po 31 grudnia 1948 r., wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – bez względu na wymiar czasu pracy, w którym jest on zatrudniony.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czy pracodawca zatrudniający pracownika w szczególnych warunkach w niepełnym wymiarze czasu pracy musi płacić składki na FEP" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »