| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem, które przysługuje ubezpieczonemu, w sytuacji gdy dziecko lub chory członek rodziny ubezpieczonego wymagają opieki. Czym jest zatem dodatkowy zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest uprawnieniem ubezpieczonego pracownika - ojca, lub innego ubezpieczonego  - członka rodziny, którzy to opiekują się noworodkiem w okresie do 8 tygodni od porodu. Sytuacją, która uzasadnia przyznanie uprawnienia, jest pobyt w szpitalu, lub innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarnym i całodobowym, matki dziecka pobierającej zasiłek macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Kobieta ta, z powodu swojej choroby, nie jest w takiej sytuacji zdolna do opieki nad dzieckiem.

Powodami uzasadniającymi przyznanie tego świadczenia mogą być również:

1. Porzucenie dziecka przez matkę pobierającą zasiłek macierzyński przed upływem 8 tygodni od porodu.

2. Matka dziecka, która pobiera zasiłek macierzyński w okresie 8 tygodni po porodzie, legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i stan zdrowia uniemożliwia jej sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Wymiar zasiłku to maksymalnie 8 tygodni (56 dni ), nie dłużej niż do ukończenia 8 tygodnia życia przez dziecko. Wymiar ten jest niezależny od roku kalendarzowego oraz "podstawowego" zasiłku opiekuńczego, którego długość wynosi 14 dni, w przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny lub dzieckiem powyżej 14 roku życia, oraz 60 dni, w przypadku opieki nad  zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14.

Dokumentami, które należy złożyć celem uzyskania uprawnienia są:

1. Druk Z-15.

2. Zaświadczenie lekarskie o okresie pobytu ubezpieczonej matki dziecka w szpitalu.

3. Oświadczenie potwierdzające, że matka dziecka pobiera zasiłek macierzyński w pierwszych ośmiu tygodniach po porodzie.

Ważne!

Jeżeli matka dziecka nie pobiera zasiłku macierzyńskiego - ubezpieczony pracownik ojciec lub ubezpieczony - inny członek rodziny, nie mogą skorzystać z tego uprawnienia.

Autor: Ewa Ręczkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »