reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem, które przysługuje ubezpieczonemu, w sytuacji gdy dziecko lub chory członek rodziny ubezpieczonego wymagają opieki. Czym jest zatem dodatkowy zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest uprawnieniem ubezpieczonego pracownika - ojca, lub innego ubezpieczonego  - członka rodziny, którzy to opiekują się noworodkiem w okresie do 8 tygodni od porodu. Sytuacją, która uzasadnia przyznanie uprawnienia, jest pobyt w szpitalu, lub innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarnym i całodobowym, matki dziecka pobierającej zasiłek macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Kobieta ta, z powodu swojej choroby, nie jest w takiej sytuacji zdolna do opieki nad dzieckiem.

Powodami uzasadniającymi przyznanie tego świadczenia mogą być również:

1. Porzucenie dziecka przez matkę pobierającą zasiłek macierzyński przed upływem 8 tygodni od porodu.

2. Matka dziecka, która pobiera zasiłek macierzyński w okresie 8 tygodni po porodzie, legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i stan zdrowia uniemożliwia jej sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Wymiar zasiłku to maksymalnie 8 tygodni (56 dni ), nie dłużej niż do ukończenia 8 tygodnia życia przez dziecko. Wymiar ten jest niezależny od roku kalendarzowego oraz "podstawowego" zasiłku opiekuńczego, którego długość wynosi 14 dni, w przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny lub dzieckiem powyżej 14 roku życia, oraz 60 dni, w przypadku opieki nad  zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14.

Dokumentami, które należy złożyć celem uzyskania uprawnienia są:

1. Druk Z-15.

2. Zaświadczenie lekarskie o okresie pobytu ubezpieczonej matki dziecka w szpitalu.

3. Oświadczenie potwierdzające, że matka dziecka pobiera zasiłek macierzyński w pierwszych ośmiu tygodniach po porodzie.

Ważne!

Jeżeli matka dziecka nie pobiera zasiłku macierzyńskiego - ubezpieczony pracownik ojciec lub ubezpieczony - inny członek rodziny, nie mogą skorzystać z tego uprawnienia.

Autor: Ewa Ręczkowska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama