REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę a umowa zlecenie - co można zyskać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mateusz Potocki

REKLAMA

Bieżące dane GUS podają, iż spośród 8 mln pracujących około 815 tys. osób zatrudnionych jest na podstawie umów o charakterze pozapracowniczym. Atypowe formy zatrudnienia, do których zalicza się umowa zlecenie, uelastyczniają stosunki pracy, co pozwala na omijanie regulacji kodeksowych i obniża koszty funkcjonowania przedsiębiorstw.

REKLAMA

Autopromocja


Zleceniobiorca a pracownik


Umowa zlecenia jest umową nazwaną, uregulowaną w kodeksie cywilnym w artykułach 734- 751. Dodatkowo art. 750 stanowi, iż do umów o świadczenie usług, do których nie mają zastosowania inne przepisy stosuje się odpowiednio regulacje dotyczące zlecenia. Domniemanie to jest istotne w obrocie gospodarczym, gdzie częstokroć tytuły obu umów stosuje się zamiennie. Tymczasem właściwą alternatywę dla stosunku pracy stanowi świadczenie usług, które polega na wykonywaniu czynności faktycznych, charakterystycznych dla zatrudnienia w trybie kodeksowym. Art. 22 par. 12 Kodeksu pracy stanowi materialną legitymację dla sądu do stwierdzenia w procesie o ustalenie istnienia stosunku pracy metodą nazywaną w orzecznictwie Sądu Najwyższego jako „badanie cech przeważających”, czy pod pozorem zawarcia umowy cywilnoprawnej strony stosunku w rzeczywistości nie zdecydowały o zawarciu umowy o pracę, do której cech należy: praca na rzecz pracodawcy, określone miejsce świadczenia oraz charakter podporządkowania.

Polecamy produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Czas pracy zleceniobiorcy


Zleceniobiorca, decydując się na zwarcie umowy, zobowiązuje się z reguły na wykonywanie czynności faktycznych w czasie przez siebie wyznaczonym w porozumieniu ze zleceniodawcą. Postanowienia te omijają kierowniczą funkcję pracodawcy poprzez obustronny konsensus. Uboga treść postanowienia pozwala także na pominięcie regulacji dotyczących ograniczenia czasu pracy (średnie normy dzienne i tygodniowe) oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli strony umowy zlecenia nie zdecydują się na jej odrębne uregulowanie. W tym kontekście zlecenie może być uzupełnieniem stosunku pracy jako umowa dodatkowa omijająca powyższej opisane normy kodeksowe.

Składka zdrowotna ZUS - czy można ją odliczyć od podatku?


Substytucja a zwolnienie chorobowe


Kodeks cywilny przewiduje, iż w braku odmiennego postanowienia, domniemywa się zakaz substytucji osoby wykonującej zlecenie. Osobiste świadczenie jest istotną cechą stosunku pracy, który tworzy specyficzną więź pomiędzy stronami zawierającymi umowę. W tym aspekcie występuje nieznaczne podobieństwo między obiema umowami. Bywa jednak, iż zawierane umowy zlecenia dotyczą wykonywania prac, które do ich realizacji nie wymaga się osobistego zaangażowania uwarunkowanego indywidualnymi cechami zleceniobiorcy i strony dopuszczają możliwość substytucji na odpowiedzialność zleceniobiorcy (podobne rozwiązanie funkcjonuje w szczególnych przypadkach w prawie pracy w postaci subantrepryzy). Ma to miejsce chociażby przy prostych pracach takich jak sprzątanie, czy przy obsłudze lokali gastronomicznych. Stosunek pracy chroni pracownika w przypadku choroby dzięki obligatoryjnej składce na ubezpieczenie chorobowe oraz obowiązkiem wypłacenia przez pracodawcę wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni w roku (14 dni w sytuacji, gdy pracownik ma więcej niż 50 lat). W przypadku zleceniobiorcy składka chorobowa jest opłacana przez niego dobrowolnie, natomiast w kwestii wynagrodzenia- brak świadczenia pozbawia go prawa do wynagrodzenia. W przypadku, gdy substytucja odbywa się np. wśród podmiotów będących członkami jednego gospodarstwa domowego może to istotnie wpłynąć na zachowanie dochodów.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Wynagrodzenie za zlecenie


Wynagrodzenie w stosunku pracy przysługuje za pracę wykonaną. Za ewentualne przestoje niespowodowane przez pracownika, w przypadku zgłoszenia gotowości do wykonywania pracy przysługuje wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, niemniejsze jednak niż 60% wynagrodzenia minimalnego (art. 80-81 KP). W braku odmiennego postanowienia, zleceniobiorca jest uprawniony do otrzymania wynagrodzenia w wysokości ustalonej przez strony. Umowy zlecenia nie dotyczą obostrzenia dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę, regulacje dotyczące przestojów oraz terminy wypłaty (ustawowo następuje to po wykonaniu zobowiązania, zwykle strony określają odpowiedni okres po złożeniu rachunków).


Kara umowna a odpowiedzialność materialna


W stosunku pracy odpowiedzialność materialna pracownika ograniczona jest do kwoty nieprzekraczającej 3 miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Rozwiązania szczegółowe dotyczą odpowiedzialności za mienie powierzone. W umowie zlecenia karę umowną ogranicza najwyżej przesłanka społeczno- gospodarczego przeznaczenia prawa. Z sytuacją, gdy kwoty dochodzić mogą częstokroć do kuriozalnych wysokości, wiąże się również fakt, iż zwyczajowo zleceniodawca zastrzega sobie w umowie swoją właściwość sądową. W stosunku pracy uprzywilejowany jest pracownik, gdyż właściwość sądowa badania jest pod względem jego miejsca zamieszkania.

Elastyczny czas pracy - co warto wiedzieć?


Kiedy wypowiedzieć zlecenie


Ustanie stosunku pracy może wynikać z upływu czasu na jaki umowa została zawarta (umowa na czas określony), wykonania treści stosunku pracy (umowa na czas wykonywania określonej pracy), wypowiedzenia (umowa czasowa zawarta na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy z zastrzeżeniem możliwości wcześniejszego wypowiedzenia, umowa na czas nieokreślony), czy rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (z winy pracownika, z winy pracodawcy). Dodatkowo przy umowach na czas nieokreślony pracodawca zobligowany jest do poddania wypowiedzenia konsultacji związkowej oraz zdefiniowania przyczyny. W przypadku umowy zlecenia takie obostrzenia nie występują. Strony mogą dowolnie określić okres wypowiedzenia, bez obostrzeń określających długość tegoż okresu. Nie funkcjonuje również instytucja powództwa o przywrócenie do pracy przez sąd. W grę wchodzi natomiast odszkodowanie jeśli jest ono zastrzeżone w umowie.

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - co warto wiedzieć? (część I)

Umowy cywilnoprawne są alternatywą dla przeregulowanego ustawodawstwa prawa pracy. Uelastycznienie rynku i bilansowanie kosztów sprzyja rozwojowi kapitału i chroni uczestników obrotu przed wahaniami koniunktury. W obecnej fazie gospodarki również strona świadcząca pracę zaczyna dostrzegać pozytywy wynikające ze słabej więzi zależności, która łączy ją ze zleceniodawcą.

W sytuacji, gdy system ubezpieczeń społecznych tonie w długach partnerzy społeczni zaczynają powoli dostrzegać zalety tego typu umów.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA