Czy osobie zasiadającej w komisji wyborczej w wyborach samorządowych przysługuje zwolnienie od pracy
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Tak, powinni Państwo uznać nieobecność pracownika za usprawiedliwioną. Za tę nieobecność nie przysługuje mu jednak wynagrodzenie.
UZASADNIENIE
Członkom terytorialnych oraz obwodowych komisji wyborczych w związku z wykonywaniem zadań przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze maksymalnie 5 dni. Za czas tego zwolnienia pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, ale zachowuje prawo do wszystkich innych świadczeń wynikających z ubezpieczenia społecznego oraz z istnienia stosunku pracy. Zatem Państwa pracownik ma prawo do niepłatnego zwolnienia od pracy w związku z uczestnictwem w komisji wyborczej.
Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010 r., dlatego żądanie pracownika dotyczące udzielenia dnia wolnego w związku z członkostwem w komisji wyborczej przed tym terminem może być uzasadnione.
Jeżeli pracownik chce skorzystać ze zwolnienia od pracy w związku z obowiązkami wynikającymi z zasiadania w komisji wyborczej, powinien co najmniej 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy uprzedzić, w formie pisemnej, pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy. Nie później niż następnego dnia po zakończeniu zwolnienia od pracy powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie komisji wyborczej usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Zaświadczenie to powinno zawierać:
• imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład danej komisji wyborczej,
• podstawę prawną zwolnienia od pracy,
• przyczynę i czas nieobecności w pracy.
Zaświadczenie powinno zostać opatrzone pieczęcią terytorialnej albo obwodowej komisji wyborczej i podpisane przez przewodniczącego komisji. Dla przewodniczącego terytorialnej albo obwodowej komisji wyborczej zaświadczenie podpisuje jego zastępca. Zaświadczenie jest sporządzane w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz otrzymuje osoba zainteresowana, drugi pozostaje w danej komisji wyborczej.
• art. 20 ust. 3 ustawy z 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1190),
• § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 9 września 2004 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących komisarzom wyborczym, członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz trybu udzielania im dni wolnych od pracy (Dz.U. Nr 208, poz. 2125 ze zm.),
• § 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 17 września 2010 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz.U. Nr 171, poz. 1151).
Marek Skałkowski
specjalista w zakresie prawa pracy
Więcej na temat prawa pracy przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat