REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne i długie weekendy w 2021 roku - kiedy najlepiej wziąć urlop?

Subskrybuj nas na Youtube
Dni wolne i długie weekendy w 2021 roku - kiedy najlepiej wziąć urlop?
Dni wolne i długie weekendy w 2021 roku - kiedy najlepiej wziąć urlop?

REKLAMA

REKLAMA

W 2021 roku będziemy mieli tyle samo dni wolnych, co w 2020 roku. Mamy szanse lepiej skorzystać z tych dni wolnych, jeśli szczepionki pomogą nam faktycznie poskromić epidemię. Jak połączyć dni wolne i długie weekendy z urlopem wypoczynkowym. Kiedy najkorzystniej wziąć urlop w 2021 roku?

Dni wolne od pracy i długie weekendy w 2021 roku

W 2021 roku co trzeci dzień będzie wolny – sugeruje najnowszy kalendarz. Powód? Tylko soboty i niedziele, to łącznie 104 dni. Do tego dochodzi jeszcze 7 dni świątecznych, które z mocy ustawy są również wolne od pracy. Będziemy mieli też dwie okazje do odebrania dnia ustawowo wolnego od pracy, który wypadnie w sobotę (1 maja i 25 grudnia). Jeśli do tej liczby dodamy jeszcze 26 dni standardowego urlopu, to otrzymamy łącznie 139 dni bez pracy. W sumie więc wolne dni to aż 38% wszystkich, które czekają nas w bieżącym roku.

REKLAMA

Autopromocja

Dobry początek roku

Na pierwsze dni wolne nie trzeba było długo czekać. Początek roku obfituje bowiem w okazje do zbierania sił do wytężonej pracy w 2021 roku. Jeśli ktoś nie musiał pracować w pierwszy weekend roku, to mógł odpoczywać w dniach od 1 do 3 stycznia. Drugi tydzień roku też sprzyja odpoczynkowi. W efekcie wzięcie czterech dni wolnych pozwalało rozpocząć rok solidnym 10-dniowym wypoczynkiem.

Dwa razy lepsza majówka?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O tyle warto było o takie rozwiązanie zadbać, że na kolejne ponadprogramowe dni wolne przyjdzie nam czekać do kwietnia. Poniedziałek Wielkanocny wypada bowiem 5 kwietnia.

Za to majówka w bieżącym roku powinna być bardziej udana niż w ubiegłym. Powody są przynajmniej dwa. Po pierwsze 1 maja wypada w sobotę, a więc wiele osób odbierze sobie ten dzień wolny wydłużając majowy wypoczynek o przynajmniej jeden dzień. Gdyby skorzystać z okazji i wziąć dzięki temu wolne 4 maja, to zerowym kosztem wydłużamy sobie weekend do 4 dni. Gdyby ponadto skorzystać z trzech dni urlopowych, to mamy szansę wydłużyć labę do 9 dni. Dla porównania w 2020 roku 1 maja wypadał w piątek, a 3 maja w niedzielę, przez co nie było szans na odbieranie dodatkowego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę.

Majówka w bieżącym roku ma szanse być lepsza też z drugiego powodu – jest przecież szansa, że szczepienia pozwolą nam - w odróżnieniu od sytuacji z 2020 roku - faktycznie czerpać pełnymi garściami w uroków dni wolnych.

Jeden długi weekend wypada w tym roku z kalendarza

W niecały miesiąc później – 3 czerwca – wypada Boże Ciało (tradycyjnie czwartek). Wystarczy wtedy wziąć wolne w piątek, aby odpoczywać 4 dni. Za to w bieżącym roku sierpień nie będzie nas rozpieszczał dodatkowym dniem wolnym. 15 sierpnia mamy przecież co roku Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny łączone ze Świętem Wojska Polskiego. To najczęściej oznaczało dodatkowy dzień wolny i szczyt wyjazdów urlopowych. Tym razem jednak 15 sierpnia wypada w niedzielę, która przecież i tak jest wolna, czyli z dodatkowego wypoczynku nici.

Odrobimy ten niedostatek w listopadzie. W odróżnieniu od 2020 roku będziemy bowiem mieli w jedenastym miesiącu aż dwie okazje na dodatkowy odpoczynek od pracy. 1 listopada wypada bowiem w 2021 roku w poniedziałek, a niepodległość świętować będziemy w czwartek (11 listopada). Wykorzystując jeden dzień urlopowy możemy dzięki temu łącznie aż 4 dni regenerować siły do dalszej wytężonej pracy.

Krótsze Boże Narodzenie

W bieżącym roku grudzień będzie za to trochę bardziej intensywny. 24 grudnia wypada w piątek. To spowoduje pewnie, że wielu pracodawców pozwoli w tym dniu zająć się przygotowaniem do wieczerzy wigilijnej dając ten dzień wolny w zamian za pierwszy dzień świąt wypadający w sobotę. Tym sposobem będziemy mogli świętować trzy dni, czyli o jeden dzień krócej niż w roku 2020.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Święta będące dniami wolnymi od pracy w 2021 roku

  • 1 stycznia 2021 r. - Nowy Rok (piątek)
  • 6 stycznia 2021 r. - Święto Trzech Króli (środa)
  • 4 kwietnia 2021 r. - Wielkanoc (niedziela)
  • 5 kwietnia 2021 r. - Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
  • 1 maja 2021 r. - Święto Pracy (sobota)
  • 3 maja 2021 r. - Święto Konstytucji 3 Maja (poniedziałek)
  • 23 maja 2021 r. - Zielone Świątki (niedziela)
  • 3 czerwca 2021 r. - Boże Ciało (czwartek)
  • 15 sierpnia 2021 r. - Święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (niedziela)
  • 1 listopada 2021 r. - Wszystkich Świętych (poniedziałek)
  • 11 listopada 2021 r. - Święto Niepodległości (czwartek)
  • 25 grudnia 2021 r. - Boże Narodzenie (sobota)
  • 26 grudnia 2021 r. - Boże Narodzenie (niedziela)

Uwaga! Za święta wypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny. Zatem w 2021 roku pracodawcy muszą wyznaczyć dodatkowe dni wolne za Święto Pracy 1 maja i pierwszy dzień Bożego Narodzenia 25 grudnia. Dotyczy to tylko świąt wypadających w soboty - za święta wypadające w niedziele dodatkowe dni wolne się nie należą.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: HRE Investments

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA