| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Ile urlopu przysługuje uczniowi zawodu, który ma ukończone 18 lat

Ile urlopu przysługuje uczniowi zawodu, który ma ukończone 18 lat

Ile urlopu przysługuje uczniowi zawodu (skończone 18 lat, drugi rok nauki w szkole zawodowej)? Czy w wakacje i inne dni wolne od nauki musi przychodzić do pracy, czy ma wtedy wolne lub urlop? Jak liczyć w takich przypadkach dni urlopu?

rada

 

Osobie tej w roku, w którym ukończyła 18 lat, przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego. Okres ferii nie jest automatycznie okresem wolnym od pracy dla tej osoby. Szczegóły omówiono w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Młodociany to osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Osoby, które przed ukończeniem nauki zawodu osiągnęły pełnoletniość, kończą tę naukę na warunkach określonych dla młodocianych. Na tych warunkach (czyli na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego) nie mogą być jednak zatrudniane osoby, które po ukończeniu 18. roku życia dopiero rozpoczynają naukę.

Prawo do pierwszego urlopu młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy pracy. Nabywa wtedy prawo do 12 dni roboczych urlopu. Dotyczy to pierwszej pracy danej osoby, w każdym następnym miejscu pracy bierzemy już pod uwagę wcześniejsze okresy zatrudnienia. Z upływem roku młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Prawo do tego urlopu nabywane jest niezależnie od prawa do urlopu przysługującego po roku pracy. W konsekwencji po roku pracy pracownik młodociany uprawniony jest razem do 38 dni urlopu (oczywiście, gdy nie wykorzystał wcześniej tych 12 dni urlopu). Wymiar każdego następnego urlopu młodocianego pracownika wynosi 26 dni pracy. Jednak w roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni roboczych.

PRZYKŁAD

Pracownik młodociany w wieku 16 lat został zatrudniony 1 września 2006 r. Po 6 miesiącach pracy (tj. 28 lutego 2007 r.) nabył prawo do 12 dni urlopu. Po kolejnych 6 miesiącach, czyli łącznie po roku pracy (z dniem 31 sierpnia 2007 r.), nabędzie dodatkowo prawo do 26 dni urlopu. W sumie po przepracowaniu 12 miesięcy młodociany ma prawo do 38 dni roboczych (jeżeli wcześniej nie wykorzystał już 12 dni urlopu). Pracodawca może na wniosek młodocianego udzielić mu urlopu zaliczkowo w okresie wakacyjnym.

Istotne w odniesieniu do Pani pytania jest to, że w roku kalendarzowym, w którym młodociany ukończył 18 lat, ma już prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

W przypadku młodocianych przepisy Kodeksu pracy określają termin udzielenia urlopu. I tak, młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w czasie ferii szkolnych. Wymiar przysługującego urlopu jest jednak krótszy niż długość ferii szkolnych w trakcie roku. Pracodawca nie może odmówić udzielenia w czasie ferii urlopu na wniosek pracownika - jest w tym przypadku związany tym wnioskiem. Młodocianemu, który nie nabył prawa do urlopu, pracodawca może (ale nie musi), na jego wniosek, udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych (art. 205 § 1-3 k.p.).

Pracodawca zobowiązany jest również do udzielenia młodocianemu, który uczęszcza do szkoły dla pracujących, urlopu bezpłatnego w czasie wskazanym przez tę osobę. Młodociany może złożyć wniosek o udzielenie mu w czasie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze do 2 miesięcy (łącznie z przysługującym mu urlopem wypoczynkowym). Okres tego urlopu bezpłatnego podlega wliczeniu do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 205 § 4 k.p.).

Urlopów należy udzielać na takich samych zasadach jak w odniesieniu do pracowników dorosłych (wymiar godzinowy, udzielanie w dniach będących dniami pracy).

l art. 190, 205 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 64, poz. 426

Marek Rotkiewicz

właściciel biura doradztwa prawno-kadrowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »