REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop wypoczynkowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop wypoczynkowy
Długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop wypoczynkowy
HRE Investments

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 roku nawet bez wykorzystywania urlopu wypoczynkowego mamy 115 dni wolnych od pracy. Tyle jest w ciągu roku sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy. Dobre wykporzystanie urlopu daje nam ponadto szansę na 8 wydłużonych weekendów – zarówno świątecznych, jak i tych przeznaczonych na odpoczynek.

Dni wolne od pracy 2023. Ponad 1/3 dni w roku jest wolna od pracy

Niektórzy mogą być zdziwieni, ale jedna trzecia dni w roku potrafi być wolna od pracy. Skąd bierze się taka wartość? Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko same soboty i niedziele to w ten sposób otrzymamy aż 105 dni wolnych.
Do tego dodać trzeba 9 dni świątecznych, które wypadają w dniach roboczych, ale z mocy ustawy są wolne od pracy.
Dodatkowo mamy prawo do odebrania jednego dnia za święto wypadające w sobotę. W 2023 roku mowa tutaj o 11 listopada. 

W sumie w 2023 roku mamy więc aż 115 dni wolnych od pracy wciąż nie wykorzystując urlopu wypoczynkowego. Urlop ten daje nam standardowo możliwość wykorzystania 26 dni na odpoczynek od codziennych, zawodowych obowiązków. W rezultacie mamy więc aż 141 dni bez pracy. To niemal 39% roku.

REKLAMA

Autopromocja

Pierwszy dłuższy weekend już w styczniu

Jak się okazuje już na początku roku można sprawić sobie okazję do odpoczynku. Taką szansę daje nam fakt, że święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w tym roku w piątek. Mamy więc pełne trzy dni na to aby wejść w Nowy Rok wypoczętym i gotowym do wytężonej pracy. Jeżeli natomiast dla kogoś jest to za mało, to kosztem czterech dni urlopowych mógłby być akurat w trakcie 9-dniowego wypoczynku (od 31 grudnia 2022 do 8 stycznia 2023 roku).

Wielkanoc

Taki urlop może się przydać, bo potem na kolejną okazję do wypoczynku trzeba będzie czekać aż trzy miesiące – do świąt Wielkanocnych. Poniedziałek Wielkanocny wypada w tym roku 10 kwietnia. Dzień ten kończy tradycyjny trzydniowy świąteczny odpoczynek od pracy. 

Majówka 2023 - prawdziwie długi weekend

Trzy tygodnie później mamy już majówkę, która w tym roku może być zdecydowanie bardziej udana niż w minionym roku. Maj rozpoczyna się bowiem w poniedziałek, czyli od razu dniem wolnym od pracy. Jeżeli skorzystamy z urlopu, aby nie wracać do pracy następnego dnia (2 maja), to do dyspozycji pozostanie nam łącznie aż 5 wolnych dni (29 kwietnia – 3 maja). Ktoś kto chce wykorzystać majówkę do cna może się jeszcze pokusić o urlop 4 i 5 maja. Tym sposobem długi, majowy weekend może trwać aż 9 dni (29 kwietnia – 7 maja), a koszt to wykorzystanie 3 dni urlopu.

Boże Ciało 2023 - szansa na 4 dni długiego weekendu

W następnym miesiącu (czerwiec) okazją, aby nabrać sił do dalszej wytężonej pracy będzie Boże Ciało. Wypada ono 8 dnia tego miesiąca (tradycyjnie czwartek). Kosztem jednego dnia wolnego (piątek) można przedłużyć weekend do 4 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Święto 15 sierpnia 2023 r. - możliwość wydłużenia urlopu lub weekendu

Kolejna, podobna okazja nadejdzie w sierpniu i będzie związana z świętem Wniebowzięcia Maryi Panny połączonym z świętem Wojska Polskiego przypadające 15 sierpnia. W tym roku uroczystości te wypadają we wtorek 15 sierpnia 2023 r. Jest to dogodna okazja, aby optymalnie zaplanować urlop, albo wydłużyć sobie weekend planując dodatkowy dzień wolny od pracy w poniedziałek (14 sierpnia).

Wszystkich Świętych 2023. Kiedy wziąć urlop?

Powtórkę z maja można sobie zafundować również podczas jesieni. Wszystko dlatego, że Wszystkich Świętych wypada w 2023 roku we środę (1 listopada). Różne plany na początek listopada może ułatwić wzięcie dodatkowych dni wolnych. Kosztem 4 dni urlopu (30-31 października oraz 2-3 listopada) możemy bowiem nie przychodzić do pracy łącznie przez 9 dni.

Dzień Niepodległości 11 listopada 2023 r. Kiedy odebrać wolne za święto w sobotę?

Kilka dni później świętować będziemy odzyskanie niepodległości. Będzie to dzień, który można odebrać jako wolny. Dzień Niepodległości (11 listopada) wypada bowiem w tym roku w sobotę. Tak więc idealnym rozwiązaniem jest odebranie sobie przysługującego nam dnia wolnego za sobotę na przykład w pierwszym tygodniu listopada lub też przedłużając weekend, na który przypada Dzień Niepodległości.

Dłuższe Święta Bożego Narodzenia 2023

W porównaniu do roku 2022 korzystniej pod kątem odpoczynku wypadają też Święta Bożego Narodzenia. Do wigilijnego stołu usiądziemy bowiem w bieżącym roku w niedzielę. Do tego mamy jeszcze pierwszy i drugi dzień świąt (poniedziałek, wtorek). Także przygotowania do kolacji wigilijnej, jak i świąteczny odpoczynek można rozpocząć już w sobotę (23 grudnia) mając tym samym aż 4 dni wolne do dyspozycji i to bez wykorzystywania urlopu.

Oskar Sękowski, Bartosz Turek, HRE Investments  

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: HRE Investments

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA