Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który podjął dodatkowe zatrudnienie w trakcie miesiąca
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
W przypadku gdy pracownik podejmuje drugie równoległe zatrudnienie, wówczas liczbę przysługującego mu urlopu każdy z pracodawców ustala odrębnie. Powinni zatem Państwo naliczyć urlop wypoczynkowy pracownikowi także za grudzień br. Prawo do urlopu za ten miesiąc będzie mu przysługiwało również u pracodawcy, u którego podjął on dodatkowe zatrudnienie.
UZASADNIENIE
Jeśli w danym miesiącu pracownik podejmie pracę u drugiego pracodawcy nie kończąc dotychczasowego zatrudnienia, to zaistnieje sytuacja, w której pracownik przez pewien czas będzie pracował na dwóch równoległych etatach. W takim przypadku każdy z pracodawców powinien ustalić liczbę przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego, uwzględniając okres zatrudnienia w swoim zakładzie pracy.
Tym samym pracodawca, u którego pracownik podejmie pracę od 17 grudnia 2007 r. (pozostając jednoczenie w zatrudnieniu u Państwa), powinien ustalić liczbę przysługującego urlopu proporcjonalnego do okresu zatrudnienia w jego zakładzie pracy. W Państwa firmie pracownik powinien więc otrzymać, w zależności od stażu pracy, 20 lub 26 dni urlopu przy założeniu, że jest to kolejne zatrudnienie w jego życiu w pełnym wymiarze czasu pracy i że przepracował u Państwa cały rok kalendarzowy. Natomiast u pracodawcy, u którego rozpocznie pracę od 17 grudnia br., powinien otrzymać za okres przepracowany do końca roku 1/12 z 20 lub 26 dni (zakładam, że w nowej firmie także podejmie pracę w pełnym wymiarze czasu pracy). Ustalając uprawnienia pracownicze związane z urlopem odrębnie dla obu stosunków pracy, pracodawca zatrudniający pracownika od 17 grudnia br. powinien ten niepełny miesiąc pracy zaokrąglić do pełnego miesiąca i udzielić urlopu wypoczynkowego tak, jakby pracownik przepracował w jego firmie cały grudzień.
Jeśli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca. Zasada ta dotyczy sytuacji, w której następuje zmiana pracodawców w ciągu tego samego miesiąca kalendarzowego w ten sposób, że jeden stosunek pracy nie pokrywa się z kolejnym zatrudnieniem pracownika.
PRZYKŁAD
Pracownik rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron 17 grudnia br., natomiast od 18 grudnia podjął pracę u innego pracodawcy. W takim przypadku dotychczasowy pracodawca powinien udzielić mu urlopu wypoczynkowego (lub wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop) również za grudzień 2007 r., traktując grudzień jako cały przepracowany miesiąc w jego firmie. Kolejny pracodawca udzieli pracownikowi urlopu od stycznia 2008 r.
W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy, wliczeniu do stażu urlopowego podlega również okres poprzedniego niezakończonego jeszcze zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.
PRZYKŁAD
Pracownik ukończył studia i podjął zatrudnienie w firmie A, w której przepracował rok i 3 miesiące. Następnie zatrudnił się w firmie B w pełnym wymiarze czasu pracy i pracuje w niej już przeszło 3 lata. W październiku 2007 r. kontynuując pracę w firmie B, podjął dodatkową pracę w firmie C na 1/4 etatu. Pracownik legitymuje się ponad 10-letnim stażem pracy (uwzględniając ukończenie studiów). Firma B udzieliła mu więc w 2007 r. 26 dni urlopu wypoczynkowego. Natomiast w firmie C będą mu przysługiwały 2 dni urlopu. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar, firma C powinna mu bowiem zaliczyć:
•ukończenie studiów,
•świadectwo pracy potwierdzające 15 miesięcy pracy w firmie A,
•okres zatrudnienia w firmie B do dnia podjęcia pracy w firmie C.
A więc:
26 dni × 1/4 etatu = 6,5 dnia, po zaokrągleniu 7 dni,
7 dni × 3/12 (za 3 miesiące) = 1,75 dnia, po zaokrągleniu 2 dni.
• art. 154 § 1 i § 2, art. 1541, art. 155 § 1 pkt 6, art. 1551 § 1, art. 1552a, art. 1553 § 1 Kodeksu pracy.
Katarzyna Wrońska-Zblewska
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat