Urlop pracownika odchodzącego na emeryturę w 2008 r.
REKLAMA
REKLAMA
Monika FrĄczek
REKLAMA
Głównemu księgowemu należy się urlop proporcjonalny do okresu przepracowanego.
Zasada, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje u pracodawcy, od którego odchodzi, urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w tym roku u tego pracodawcy, dotyczy także pracownika przechodzącego na emeryturę. Sąd Najwyższy potwierdził taką interpretację w uchwale z 20 sierpnia 1997 r.
Z orzecznictwa
W przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania z tego powodu urlopu wypoczynkowego nabytego w pełnym wymiarze (art. 153 § 3 k.p.) pracownikowi przysługuje od dotychczasowego pracodawcy ekwiwalent pieniężny odpowiadający urlopowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku, w którym rozwiązano stosunek pracy, także w sytuacji, gdy nastąpiło to w związku z nabyciem przez pracownika uprawnień emerytalnych (art. 171 § 1 k.p. w związku z art. 1551 § 1 pkt 1 k.p.).
Uchwała SN z 20 sierpnia 1997 r., sygn. akt III ZP 26/97, OSNP 1998/5/145.
Jak podkreśla SN, każdy pracodawca odpowiada więc tylko za tę część urlopu, która dotyczy zatrudnienia u niego. Nie ma więc obowiązku udzielenia urlopu w wymiarze odpowiadającym okresowi, który przekracza okres zatrudnienia u niego.
Natomiast nie ma przeszkód prawnych, żeby udzielić głównemu księgowemu urlopu wypoczynkowego za cały 2008 r. lub wypłacić ekwiwalent za całość urlopu. Pracodawca może więc pracownikowi odchodzącemu na emeryturę udzielić urlopu w pełnym przysługującym mu wymiarze, ale wyłącznie na zasadzie dobrowolności. A zatem odchodzący na emeryturę pracownik nie ma roszczenia o pełen urlop.
Podstawa prawna
• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1239)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat