REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownikom, którzy pracują od wtorku do soboty, trzeba oddać dni wolne za święta wielkanocne

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W naszym zakładzie pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy jest 1-miesięczny i odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Praca jest wykonywana przez 5 dni od wtorku do soboty. Dniami wolnymi w tygodniu są niedziele i poniedziałki. Czy w tak ustalonym rozkładzie czasu pracy należy oddać pracownikom dodatkowe dni wolne za święta wielkanocne?

RADA

Autopromocja

W zamian za jedno ze świąt wielkanocnych, które przypada w poniedziałek, należy wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny. Nie będzie on natomiast przysługiwał za pierwszy dzień świąt wielkanocnych, który przypada w niedzielę.

UZASADNIENIE

Każde święto, które przypada w inny dzień niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza, to że pracownicy o tyle godzin mniej czasu pracy mają do wypracowania w przyjętym w zakładzie okresie rozliczeniowym.

Jeżeli jednak święto przypadnie w niedzielę, to wymiar czasu pracy nie jest obniżany. Tak się dzieje w przypadku pierwszego dnia świąt wielkanocnych. Święto to przypada zawsze w niedzielę, a zatem nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy. Dlatego za pierwszy dzień świąt wielkanocnych nie muszą Państwo oddawać dnia wolnego pracownikom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku drugiego ze świąt wielkanocnych. Przypada ono zawsze w poniedziałek, a zatem powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy. Jeżeli w Państwa zakładzie poniedziałki są dniami wolnymi od pracy, to i tak święto przypadające w poniedziałek powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że muszą Państwo wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny w którymś z tygodni pracy przypadających w Państwa firmie od wtorku do soboty.

Jeżeli pracownicy mieliby wyznaczoną pracę w poniedziałki, to obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu drugiego dnia świąt wielkanocnych nastąpiłoby właśnie w poniedziałek.

W przedstawionej sytuacji powinni Państwo wyznaczyć pracownikom dzień wolny za święto przypadające w poniedziałek w okresie rozliczeniowym, w którym to święto występuje. Jeżeli w zakładzie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący marzec br., to dzień wolny powinien być wyznaczony pracownikowi w tym miesiącu.

Wymiar czasu pracy w marcu br. wynosi 160 godzin. Obliczamy go bez względu na system czasu pracy w następujący sposób:

• mnożymy 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w marcu br., zaczynając od 1. dnia tego miesiąca (w marcu występują 4 pełne tygodnie, a więc 4 × 40 godzin = 160 godzin),

• do otrzymanej w ten sposób liczby dodajemy iloczyn 8 godzin i pozostałych dni z tego miesiąca wykraczających poza 4 pełne tygodnie, które przypadają od poniedziałku do piątku (w marcu jest jeden taki dzień, tj. 31 marca, a zatem 160 godzin + 8 godzin = 168 godzin),

• od otrzymanej liczby odejmujemy 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w innym dniu niż niedziela (w marcu br. mamy tylko jedno takie święto, tj. 24 marca, a więc 168 godzin - 8 godzin = 160 godzin).

Jeżeli Państwo nie oddaliby pracownikom innego dnia wolnego za święto wielkanocne, to wymiar ich czasu pracy nie zostałby obniżony o 8 godzin i w marcu br. przepracowaliby 168 godzin, czyli o 8 godzin więcej niż wynosi wymiar czasu pracy w tym miesiącu.

• art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA