Czy pracownikom, którzy pracują od wtorku do soboty, trzeba oddać dni wolne za święta wielkanocne
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
W zamian za jedno ze świąt wielkanocnych, które przypada w poniedziałek, należy wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny. Nie będzie on natomiast przysługiwał za pierwszy dzień świąt wielkanocnych, który przypada w niedzielę.
UZASADNIENIE
Każde święto, które przypada w inny dzień niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza, to że pracownicy o tyle godzin mniej czasu pracy mają do wypracowania w przyjętym w zakładzie okresie rozliczeniowym.
Jeżeli jednak święto przypadnie w niedzielę, to wymiar czasu pracy nie jest obniżany. Tak się dzieje w przypadku pierwszego dnia świąt wielkanocnych. Święto to przypada zawsze w niedzielę, a zatem nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy. Dlatego za pierwszy dzień świąt wielkanocnych nie muszą Państwo oddawać dnia wolnego pracownikom.
Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku drugiego ze świąt wielkanocnych. Przypada ono zawsze w poniedziałek, a zatem powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy. Jeżeli w Państwa zakładzie poniedziałki są dniami wolnymi od pracy, to i tak święto przypadające w poniedziałek powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że muszą Państwo wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny w którymś z tygodni pracy przypadających w Państwa firmie od wtorku do soboty.
Jeżeli pracownicy mieliby wyznaczoną pracę w poniedziałki, to obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu drugiego dnia świąt wielkanocnych nastąpiłoby właśnie w poniedziałek.
W przedstawionej sytuacji powinni Państwo wyznaczyć pracownikom dzień wolny za święto przypadające w poniedziałek w okresie rozliczeniowym, w którym to święto występuje. Jeżeli w zakładzie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący marzec br., to dzień wolny powinien być wyznaczony pracownikowi w tym miesiącu.
Wymiar czasu pracy w marcu br. wynosi 160 godzin. Obliczamy go bez względu na system czasu pracy w następujący sposób:
• mnożymy 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w marcu br., zaczynając od 1. dnia tego miesiąca (w marcu występują 4 pełne tygodnie, a więc 4 × 40 godzin = 160 godzin),
REKLAMA
• do otrzymanej w ten sposób liczby dodajemy iloczyn 8 godzin i pozostałych dni z tego miesiąca wykraczających poza 4 pełne tygodnie, które przypadają od poniedziałku do piątku (w marcu jest jeden taki dzień, tj. 31 marca, a zatem 160 godzin + 8 godzin = 168 godzin),
• od otrzymanej liczby odejmujemy 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w innym dniu niż niedziela (w marcu br. mamy tylko jedno takie święto, tj. 24 marca, a więc 168 godzin - 8 godzin = 160 godzin).
Jeżeli Państwo nie oddaliby pracownikom innego dnia wolnego za święto wielkanocne, to wymiar ich czasu pracy nie zostałby obniżony o 8 godzin i w marcu br. przepracowaliby 168 godzin, czyli o 8 godzin więcej niż wynosi wymiar czasu pracy w tym miesiącu.
• art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672
Marek Skałkowski
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat