Czy przysługuje prawo do wyższego wymiaru urlopu?
REKLAMA
REKLAMA
Tak
REKLAMA
Pracownik, który szybciej ukończył szkołę wyższą, ma prawo do wliczenia czasu nauki do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. Licencjat jest jednym z tytułów zawodowych nadawanych absolwentom szkół wyższych. Zatem z tego tytułu należy zaliczyć pracownikowi do stażu pracy osiem lat.
W obecnym stanie prawnym licencjat z pielęgniarstwa to z pewnością tytuł nadawany absolwentowi studiów wyższych. Wniosek taki płynie wprost z par. 3 pkt 13 rozporządzenia w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie. W omawianej przez nas sytuacji wystarczy zatem, że pracownik złoży do dokumentacji kadrowej dyplom uzyskania tytułu licencjata i nabywa dodatkowe lata pracy wliczane do okresu uprawniającego do wyższego wymiaru urlopu. Pracodawca musi zatem przyznać pracownikowi 26 dni urlopu, o ile oczywiście spełnia on wynikający z art. 154 k.p. podstawowy warunek dziesięciu lat pracy.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika. Jeśli z kolei do ukończenia szkoły doszłoby w trakcie roku kalendarzowego, to stosujemy art. 158 k.p., zgodnie z którym pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.
ADAM MALINOWSKI
radca prawny
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 155 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Par. 3 pkt 13 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 23 lipca 2004 r. w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie (Dz.U. nr 182, poz. 1881 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat