reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy przysługuje prawo do wyższego wymiaru urlopu?

Czy przysługuje prawo do wyższego wymiaru urlopu?

17 marca 2008 r. spółka z o.o. zatrudniła pracownika, który w przyspieszonym trybie zdobył tytuł licencjata na kierunku pielęgniarstwa. Czy tego rodzaju studia są w świetle prawa traktowane jako szkoła wyższa? Czy w takiej sytuacji pracodawca powinien wliczyć pracownikowi dodatkowo osiem lat do stażu pracy, od którego zależy urlop?


Tak

Pracownik, który szybciej ukończył szkołę wyższą, ma prawo do wliczenia czasu nauki do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. Licencjat jest jednym z tytułów zawodowych nadawanych absolwentom szkół wyższych. Zatem z tego tytułu należy zaliczyć pracownikowi do stażu pracy osiem lat.

W obecnym stanie prawnym licencjat z pielęgniarstwa to z pewnością tytuł nadawany absolwentowi studiów wyższych. Wniosek taki płynie wprost z par. 3 pkt 13 rozporządzenia w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie. W omawianej przez nas sytuacji wystarczy zatem, że pracownik złoży do dokumentacji kadrowej dyplom uzyskania tytułu licencjata i nabywa dodatkowe lata pracy wliczane do okresu uprawniającego do wyższego wymiaru urlopu. Pracodawca musi zatem przyznać pracownikowi 26 dni urlopu, o ile oczywiście spełnia on wynikający z art. 154 k.p. podstawowy warunek dziesięciu lat pracy.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika. Jeśli z kolei do ukończenia szkoły doszłoby w trakcie roku kalendarzowego, to stosujemy art. 158 k.p., zgodnie z którym pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.

ADAM MALINOWSKI

radca prawny

PODSTAWA PRAWNA

Art. 155 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Par. 3 pkt 13 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 23 lipca 2004 r. w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie (Dz.U. nr 182, poz. 1881 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama