REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do urlopu wypoczynkowego po urlopie bezpłatnym

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica od 1 lutego do 31 lipca 2007 r. przebywała na urlopie bezpłatnym. Nie korzystała wcześniej z urlopu wypoczynkowego. Czy od 1 sierpnia 2007 r. można było pracownicy udzielić urlopu wypoczynkowego (tj. bezpośrednio po urlopie bezpłatnym)?

Tak, pracownica ma prawo do urlopu wypoczynkowego, udzielonego bezpośrednio po urlopie bezpłatnym, w wymiarze proporcjonalnym.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop bezpłatny i urlop wypoczynkowy kierują się zupełnie odmiennymi regulacjami. Pomimo że jeden i drugi jest urlopem pracownika, to jednak cele i zasady ich udzielania są całkowicie różne.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby udzielać pracownikowi urlopów bezpłatnych i wypoczynkowych bezpośrednio po sobie. Pracownik prawo do urlopu bezpłatnego uzyskuje za zgodą pracodawcy, natomiast prawa do kolejnych urlopów wypoczynkowych nabywa z każdym kolejnym rokiem kalendarzowym pracy. Jedynie prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego przysługuje z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu, który będzie przysługiwał temu pracownikowi po roku pracy (art. 153 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, dalej: k.p.).

Załóżmy jednak, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, nabywa prawa do kolejnych urlopów z każdym kolejnym rokiem.

Omawiając zasady udzielania pracownikowi urlopu bezpłatnego i wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• który urlop został udzielony najpierw oraz

• ile trwał każdy z nich.

Najpierw wypoczynkowy, a później bezpłatny

Udzielenie omawianych urlopów w takiej właśnie kolejności jest najkorzystniejsze dla pracownika. Może on bowiem wykorzystać cały urlop wypoczynkowy, a następnie złożyć wniosek o dowolnie długi urlop bezpłatny, który nie będzie miał już wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika w tym roku kalendarzowym.

PRZYKŁAD

Pracownik na początku roku wykorzystał przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Później na wniosek pracownika pracodawca udzielił mu urlopu bezpłatnego. Czy w takim przypadku należy pomniejszyć np. kolejny urlop pracownika w przyszłym roku?

Nie, byłoby to niezgodne z przepisami.

W przypadku gdy pracownik przed urlopem bezpłatnym wykorzystał urlop wypoczynkowy w całym przysługującym mu wymiarze na dany rok kalendarzowy, nie ma mowy o żadnym obniżeniu urlopu. Pracodawca nie może bowiem „potrącić” tego urlopu z urlopu wypoczynkowego należnego w następnym roku kalendarzowym. Jeżeli pracownik przed urlopem bezpłatnym wykorzystał cały urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy, to bez względu na długość urlopu bezpłatnego nie będzie musiał się rozliczyć z wykorzystanego urlopu wypoczynkowego.

Prawa do kolejnego urlopu wypoczynkowego pracownik ten nabędzie w kolejnym roku kalendarzowym.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy urlop bezpłatny udzielany jest przed urlopem wypoczynkowym pracownika. Wówczas ogromne znaczenie ma długość trwania urlopu bezpłatnego pracownika.

Urlop bezpłatny krótszy niż miesiąc

Udzielenie pracownikowi w danym roku kalendarzowym urlopu bezpłatnego, który trwał krócej niż miesiąc, nie ma wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w tym roku (art. 1552 k.p.).

Tym samym pracownik, który wrócił np. z dwutygodniowego urlopu bezpłatnego, ma prawo w tym samym roku kalendarzowym do urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze (np. 20 lub 26 dni). Nie dokonuje się wówczas żadnego obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego z tytułu wykorzystanego wcześniej urlopu bezpłatnego.

Miesięczny lub dłuższy urlop bezpłatny

Sytuacja komplikuje się, gdy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym przez miesiąc lub dłużej.

Pracownik, który powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:

urlopu bezpłatnego,

• urlopu wychowawczego,

• odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,

• tymczasowego aresztowania,

• odbywania kary pozbawienia wolności,

• nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,

ma prawo do urlopu wypoczynkowego w proporcjonalnym wymiarze (art. 1552 k.p.).

W sytuacji gdy okres urlopu bezpłatnego przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu - z wyjątkiem przypadków, w których przed rozpoczęciem urlopu bezpłatnego pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w przysługującym mu lub nawet wyższym wymiarze.

Sposób proporcjonalnego pomniejszania wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika zależy od rodzaju zawartej z nim umowy o pracę. Pracownik po wykorzystaniu urlopu bezpłatnego trwającego co najmniej miesiąc ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze:

• proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego (czyli umowa na czas określony, np. do końca danego roku kalendarzowego lub dłuższa albo zawarta na czas nieokreślony),

• proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego (art. 1551 § 1 pkt 2 k.p.).

Wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, zależy bezpośrednio od rodzaju zawartej z nim umowy o pracę.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Załóżmy, że pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony. Od 1 lutego do 31 lipca 2007 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Pracownik miał uprawnienie do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Do ilu dni urlopu wypoczynkowego miał prawo ten pracownik w 2007 r.?

Na urlopie bezpłatnym pracownik przebywał 6 miesięcy. W związku z tym, że świadczy pracę na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony, a więc de facto trwającej do końca roku kalendarzowego, wymiar urlopu wypoczynkowego zostanie ustalony proporcjonalnie do końca roku.

26 dni - wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w danym roku kalendarzowym

5 miesięcy - okres pozostały do końca roku kalendarzowego

5/12 × 26 dni = 10,83, po zaokrągleniu 11 dni urlopu

Pracownik po powrocie z urlopu bezpłatnego będzie miał prawo do końca roku do 11 dni urlopu wypoczynkowego.

Tak samo należy postępować w przypadku, gdy umowa o pracę pracownika trwa krócej niż do końca roku kalendarzowego.

PRZYKŁAD

Od 1 stycznia do 31 lipca 2007 r. pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym. Pracownik miał prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Ile dni urlopu wypoczynkowego mógł wykorzystać w 2007 r., jeżeli jego umowa o pracę zawarta była do końca listopada 2007 r.?

Wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego powinien zostać ustalony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.

4 miesiące - okres zatrudnienia w 2007 r.

4/12 × 26 dni = 8,67, po zaokrągleniu 9 dni urlopu.

Pracownik po powrocie z urlopu bezpłatnego miał prawo do 9 dni urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA