Urlop wypoczynkowy a choroba dziecka oraz dieta i zwrot kosztów podróży
REKLAMA
REKLAMA
Urlop wypoczynkowy a choroba dziecka
REKLAMA
Czy pracownik będący na urlopie wypoczynkowym może wziąć zwolnienie lekarskie na opiekę nad chorym dzieckiem? Czy należy mu się za to urlop w innym terminie?
Nie. Jeżeli pracownik korzysta już z urlopu wypoczynkowego, to wtedy choroba dziecka pracownika nie przerywa tego urlopu. Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) stanowi, że części urlopu niewykorzystanej z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego
pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym (art. 166 k.p.). Jeśli zatem dziecko pracownika zachoruje, to pracownik opiekuje się chorym dzieckiem w ramach swojego urlopu wypoczynkowego.
PRZYKŁAD
Pracownik od 5 do 23 maja br. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Jego dziecko zatruło się lodami 7 maja.
Pracownik nie ma roszczenia o przerwanie urlopu wypoczynkowego i opiekę nad dzieckiem do czasu odzyskiwania przez nie zdrowia.
Inna jest natomiast sytuacja pracownika, którego dziecko zachorowało przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku pracownik przedstawia pracodawcy zwolnienie lekarskie na dziecko i nie rozpoczyna urlopu. Kodeks pracy stanowi bowiem, że jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego
- pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy (art. 165 k.p.). Katalog przyczyn przesuwających na później termin rozpoczęcia urlopu jest bowiem otwarty (świadczy o tym określenie „w szczególności”) - dotyczy zatem też choroby dziecka pracownika.
PRZYKŁAD
Pracownik zaplanował urlop wypoczynkowy od 5 do 23 maja. W dniu 28 kwietnia dziecko pracownika zachorowało na anginę i pracownik uzyskał z tego tytułu zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem do 9 maja.
W związku z tym część urlopu, niewykorzystaną w okresie 5-9 maja, pracownik będzie mógł wykorzystać w terminie późniejszym, uzgodnionym z pracownikiem.
Dieta i zwrot kosztów podróży
Mieszkam w mieście X. Zatrudniony jestem w mieście Y. Czy jadąc na kontrolę do jednostki organizacyjnej mieszczącej się w mieście Y (jadę nie do miejsca zatrudnienia) należy mi się zwrot kosztów podróży i dieta?
Nie. Zwrot kosztów podróży i dieta przysługują wtedy, gdy pracownik otrzymał polecenie wykonywania pracy w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika.
Podstawa prawna
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat