| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Urlop wypoczynkowy a choroba dziecka oraz dieta i zwrot kosztów podróży

Urlop wypoczynkowy a choroba dziecka oraz dieta i zwrot kosztów podróży

Rodzinny wyjazd wakacyjny z dwójką dzieci zostaje zakłócony chorobą jednego z nich. Co wówczas zrobić - zrezygnować z urlopu na rzecz zwolnienia lekarskiego? Kiedy za delegację otrzymujemy dietę? Na te pytania odpowiadamy w artykule.


Urlop wypoczynkowy a choroba dziecka

Czy pracownik będący na urlopie wypoczynkowym może wziąć zwolnienie lekarskie na opiekę nad chorym dzieckiem? Czy należy mu się za to urlop w innym terminie?

Nie. Jeżeli pracownik korzysta już z urlopu wypoczynkowego, to wtedy choroba dziecka pracownika nie przerywa tego urlopu. Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) stanowi, że części urlopu niewykorzystanej z powodu:

- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

- odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,

- urlopu macierzyńskiego

pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym (art. 166 k.p.). Jeśli zatem dziecko pracownika zachoruje, to pracownik opiekuje się chorym dzieckiem w ramach swojego urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Pracownik od 5 do 23 maja br. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Jego dziecko zatruło się lodami 7 maja.

Pracownik nie ma roszczenia o przerwanie urlopu wypoczynkowego i opiekę nad dzieckiem do czasu odzyskiwania przez nie zdrowia.

Inna jest natomiast sytuacja pracownika, którego dziecko zachorowało przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku pracownik przedstawia pracodawcy zwolnienie lekarskie na dziecko i nie rozpoczyna urlopu. Kodeks pracy stanowi bowiem, że jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

- powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,

- urlopu macierzyńskiego

- pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy (art. 165 k.p.). Katalog przyczyn przesuwających na później termin rozpoczęcia urlopu jest bowiem otwarty (świadczy o tym określenie „w szczególności”) - dotyczy zatem też choroby dziecka pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik zaplanował urlop wypoczynkowy od 5 do 23 maja. W dniu 28 kwietnia dziecko pracownika zachorowało na anginę i pracownik uzyskał z tego tytułu zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem do 9 maja.

W związku z tym część urlopu, niewykorzystaną w okresie 5-9 maja, pracownik będzie mógł wykorzystać w terminie późniejszym, uzgodnionym z pracownikiem.

Dieta i zwrot kosztów podróży

Mieszkam w mieście X. Zatrudniony jestem w mieście Y. Czy jadąc na kontrolę do jednostki organizacyjnej mieszczącej się w mieście Y (jadę nie do miejsca zatrudnienia) należy mi się zwrot kosztów podróży i dieta?

Nie. Zwrot kosztów podróży i dieta przysługują wtedy, gdy pracownik otrzymał polecenie wykonywania pracy w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika.

Podstawa prawna

- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK