REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile zarabiają mikołaje?

Sylwia Rębisz Sedlak & Sedlak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak co roku w grudniu na rynku pracy występuje zjawisko wysypu ofert pracy tymczasowej, które są związana z przypadającymi w tym miesiącu mikołajkami oraz świętami Bożego Narodzenia. Czy opłaca się podjąć pracę mikołaja, elfa czy śnieżynki? Ile można zarobić?

 

Autopromocja

 

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jak co roku w grudniu na rynku pracy występuje zjawisko wysypu ofert pracy tymczasowej, które są związana z przypadającymi w tym miesiącu mikołajkami oraz świętami Bożego Narodzenia. Czy opłaca się podjąć pracę mikołaja, ile można zarobić?


Praca tymczasowa w grudniu


Grudzień kojarzy się nam przede wszystkim z przypadającymi 6 dnia tego miesiąca mikołajkami, świętami Bożego Narodzenia oraz Sylwestrem. Z perspektywy rynku pracy miesiąc ten wraz z poprzedzającym go listopadem to okres, w którym pojawia się większa niż zwykle liczba ofert pracy tymczasowej. Centra handlowe, sklepy, restauracje a nawet przedsiębiorstwa produkcyjne poszukują osób, które wcielą się w role mikołajów, elfów, śnieżynek czy pań mikołajowych i wręczą pracownikom oraz klientom upominki. Na zatrudnienie mikołaja decydują się również rodzice, którzy chcą w ten sposób sprawić radość swoim dzieciom i zmobilizować je do lepszego zachowania w przyszłym roku.

Zobacz także: Prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Wynagrodzenia w działach finansów i księgowości

Mikołajem może zostać niemal każdy. Niedoskonałości fizyczne - brak wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i gęstej siwej brody -  nadrobić można rekwizytami. Konieczne jest jednak, aby osoba wcielająca się w rolę mikołaja była komunikatywna, miała podejście do dzieci oraz poczucie humoru.


Brzuchaci i brodaci w cenie


Stawki za odwiedziny mikołaja są zróżnicowane. W dużej mierze uzależnione są one od długości i daty wizyty oraz od ilości osób, którym „święty” rozdaje prezenty. Ponadto różnią się w zależności od rejonu geograficznego. Jak wynika z analiz, to nie warszawscy mikołaje stoją na czele zestawienia. Fakt ten może być zaskakujący biorąc pod uwagę, że to właśnie w stolicy przeciętne zarobki są najwyższe -  zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana płac całkowitych brutto wyniosła w 2012 roku w Warszawie 6 000 PLN.  „Świętych” ze stolicy wyprzedzili między innymi, ci z Poznania. Za trwającą od 20 do 30 minut wizytę w domu połączoną z rozdaniem dzieciom prezentów, pobierają oni opłatę wynoszącą od 120 PLN do aż 280 PLN.  Z kolei płace mikołajów z Krakowa są najbardziej zróżnicowane. Stawki wahają się bowiem od 30 PLN do 270 PLN.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Ta rozpiętość wynagrodzeń może wynikać z różnicy w doświadczeniu oraz charakteru działalności. Mikołaje działający samodzielnie i sezonowo, zwykle decydują się na niższe wynagrodzenie. Stawki mikołajów zatrudnionych w firmach organizujących imprezy, działających przez cały rok i oferujących różne usługi w zależności od pory roku, są wyższe. Maksymalny pułap opłaty za wizytę mikołaja w krakowskim domu to 270 PLN. W Gdańsku, Łodzi i Katowicach najwyższe stawki wynoszą 265 PLN. Te najniższe oscylują w Łodzi na poziomie 50 PLN, w Katowicach - 60 PLN, natomiast w Gdańsku - 150 PLN. We wspomnianej już Warszawie, mikołaje za swoją wizytę i wręczenie prezentów pobierają od 100 PLN do 250 PLN. Maksymalne stawki wynoszące 250 PLN odnotowano także w Rzeszowie, Bydgoszczy i Wrocławiu. Zdecydowanie niższe wynagrodzenie za swoją pracę inkasują mikołaje rozdający prezenty maluchom w Lublinie. Ich płaca za jedną wizytę wahała się od 40 PLN do 160 PLN. W Kielcach i Zielonej Górze stawki były najniższe. W stolicy województwa świętokrzyskiego wynosiły od 70 PLN do 100 PLN, w Zielonej Górze natomiast od 60 PLN do 80 PLN.

 


Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy

Elastyczny czas pracy 2013

 

Omówione stawki dotyczą wizyt u klientów indywidualnych. Za trwające jedną godzinę odwiedziny  w przedsiębiorstwie czy instytucji, mikołaje życzą sobie od 150 PLN w Zielonej Górze do 300 PLN  w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy w Rzeszowie.


Ile może zarobić mikołaj?


Zakładając, że mikołaje pracują głównie popołudniami  (rodzice pracują, a zwykle chcą być obecni podczas odwiedzin „świętego”) przyjmujemy, że w sezonie świątecznym są oni w stanie odbyć cztery do pięciu wizyt dziennie. W tabeli 1. przedstawiono  minimalne i maksymalne dzienne wynagrodzenie, które mogą otrzymać przy spełnieniu wyżej wspomnianych założeń. O jednodniowej płacy przekraczającej 1 000 PLN marzy wielu pracowników. Zaznaczyć należy, że zwykle przedstawione w tabeli stawki nie są wynagrodzeniem „na rękę”. Mikołaje ponoszą koszty swojej dzielności np. koszty dojazdu. Ci zatrudnieni w większych firmach otrzymują zwykle niewielką część obowiązującej stawki.

 

 


Mikołaj, elf i śnieżynka na godziny


W grudniu w ramach promocji wiele sklepów i centrów handlowych decyduje się na zatrudnienie osoby, która wcieli się w rolę mikołaja i będzie rozdawać ulotki, zapraszać do sklepu oraz rozmawiać z dziećmi. Jak wynika z analiz ogłoszeń, zwykle sklepowym mikołajom oferowana jest stawka od 20 PLN do nawet 50 PLN za godzinę. Oznacza to, że pracując 40 godzin tygodniowo mogą oni zarobić od 800 do nawet 2 000 PLN brutto.  Zdecydowanie niższe wynagrodzenie oferowane jest elfom i śnieżynkom. Płaca osób zatrudnionych na tych stanowiskach zwykle waha się od 8 PLN do 17 PLN brutto za godzinę. Pracując 40 godzin tygodniowo zarabiają więc od 320 PLN do 680 PLN brutto.

Zaległe wynagrodzenie a zaliczka na podatek

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2014 r. - skutki dla przedsiębiorcy


Czy mikołaj może sobie „dorobić”?


Oczywiście, że tak! Mikołaje z talentem wokalnym, którzy zdecydują się na odśpiewanie z rodziną kilku kolęd, za wizytę pobierają opłatę wynoszącą od 170 do 250 PLN. Jeśli grają na jakimś instrumencie i zaprezentują swoje zdolności muzyczne odwiedzanym dzieciom „inkasują” dodatkowe 30-60 PLN. Wśród oferowanych usług znajduje się również telefon do dziecka oraz napisanie do niego listu. Za 10-minutową rozmowę na koszt mikołaja rodzice muszą zapłacić 50 PLN, za list natomiast od 30 PLN do 40 PLN. Wśród najdroższych dodatkowych atrakcji znajduje się wizyta mikołaja w towarzystwie reniferów. Ceny zaczynają się od 1 000 PLN. Mikołaje rozwożący prezenty przy pomocy tradycyjnych sani zarabiają dodatkowe 300 PLN za wizytę. Stawki tych, poruszających się w towarzystwie elfa lub śnieżynek są natomiast o 50-100% wyższe od cen regularnych. W tabeli 2. zaprezentowano dodatkowe atrakcje oferowane przez mikołajów wraz z opłatami za nie.

 

 

 

 

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

 

 

 

 

Sylwia Rębisz Sedlak & Sedlak

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA