REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile zarabiają mikołaje?

Sylwia Rębisz Sedlak & Sedlak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak co roku w grudniu na rynku pracy występuje zjawisko wysypu ofert pracy tymczasowej, które są związana z przypadającymi w tym miesiącu mikołajkami oraz świętami Bożego Narodzenia. Czy opłaca się podjąć pracę mikołaja, elfa czy śnieżynki? Ile można zarobić?

 

REKLAMA

Autopromocja

 

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jak co roku w grudniu na rynku pracy występuje zjawisko wysypu ofert pracy tymczasowej, które są związana z przypadającymi w tym miesiącu mikołajkami oraz świętami Bożego Narodzenia. Czy opłaca się podjąć pracę mikołaja, ile można zarobić?


Praca tymczasowa w grudniu


Grudzień kojarzy się nam przede wszystkim z przypadającymi 6 dnia tego miesiąca mikołajkami, świętami Bożego Narodzenia oraz Sylwestrem. Z perspektywy rynku pracy miesiąc ten wraz z poprzedzającym go listopadem to okres, w którym pojawia się większa niż zwykle liczba ofert pracy tymczasowej. Centra handlowe, sklepy, restauracje a nawet przedsiębiorstwa produkcyjne poszukują osób, które wcielą się w role mikołajów, elfów, śnieżynek czy pań mikołajowych i wręczą pracownikom oraz klientom upominki. Na zatrudnienie mikołaja decydują się również rodzice, którzy chcą w ten sposób sprawić radość swoim dzieciom i zmobilizować je do lepszego zachowania w przyszłym roku.

Zobacz także: Prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Wynagrodzenia w działach finansów i księgowości

Mikołajem może zostać niemal każdy. Niedoskonałości fizyczne - brak wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i gęstej siwej brody -  nadrobić można rekwizytami. Konieczne jest jednak, aby osoba wcielająca się w rolę mikołaja była komunikatywna, miała podejście do dzieci oraz poczucie humoru.


Brzuchaci i brodaci w cenie


Stawki za odwiedziny mikołaja są zróżnicowane. W dużej mierze uzależnione są one od długości i daty wizyty oraz od ilości osób, którym „święty” rozdaje prezenty. Ponadto różnią się w zależności od rejonu geograficznego. Jak wynika z analiz, to nie warszawscy mikołaje stoją na czele zestawienia. Fakt ten może być zaskakujący biorąc pod uwagę, że to właśnie w stolicy przeciętne zarobki są najwyższe -  zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana płac całkowitych brutto wyniosła w 2012 roku w Warszawie 6 000 PLN.  „Świętych” ze stolicy wyprzedzili między innymi, ci z Poznania. Za trwającą od 20 do 30 minut wizytę w domu połączoną z rozdaniem dzieciom prezentów, pobierają oni opłatę wynoszącą od 120 PLN do aż 280 PLN.  Z kolei płace mikołajów z Krakowa są najbardziej zróżnicowane. Stawki wahają się bowiem od 30 PLN do 270 PLN.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Ta rozpiętość wynagrodzeń może wynikać z różnicy w doświadczeniu oraz charakteru działalności. Mikołaje działający samodzielnie i sezonowo, zwykle decydują się na niższe wynagrodzenie. Stawki mikołajów zatrudnionych w firmach organizujących imprezy, działających przez cały rok i oferujących różne usługi w zależności od pory roku, są wyższe. Maksymalny pułap opłaty za wizytę mikołaja w krakowskim domu to 270 PLN. W Gdańsku, Łodzi i Katowicach najwyższe stawki wynoszą 265 PLN. Te najniższe oscylują w Łodzi na poziomie 50 PLN, w Katowicach - 60 PLN, natomiast w Gdańsku - 150 PLN. We wspomnianej już Warszawie, mikołaje za swoją wizytę i wręczenie prezentów pobierają od 100 PLN do 250 PLN. Maksymalne stawki wynoszące 250 PLN odnotowano także w Rzeszowie, Bydgoszczy i Wrocławiu. Zdecydowanie niższe wynagrodzenie za swoją pracę inkasują mikołaje rozdający prezenty maluchom w Lublinie. Ich płaca za jedną wizytę wahała się od 40 PLN do 160 PLN. W Kielcach i Zielonej Górze stawki były najniższe. W stolicy województwa świętokrzyskiego wynosiły od 70 PLN do 100 PLN, w Zielonej Górze natomiast od 60 PLN do 80 PLN.

 


Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy

Elastyczny czas pracy 2013

 

Omówione stawki dotyczą wizyt u klientów indywidualnych. Za trwające jedną godzinę odwiedziny  w przedsiębiorstwie czy instytucji, mikołaje życzą sobie od 150 PLN w Zielonej Górze do 300 PLN  w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy w Rzeszowie.


Ile może zarobić mikołaj?


Zakładając, że mikołaje pracują głównie popołudniami  (rodzice pracują, a zwykle chcą być obecni podczas odwiedzin „świętego”) przyjmujemy, że w sezonie świątecznym są oni w stanie odbyć cztery do pięciu wizyt dziennie. W tabeli 1. przedstawiono  minimalne i maksymalne dzienne wynagrodzenie, które mogą otrzymać przy spełnieniu wyżej wspomnianych założeń. O jednodniowej płacy przekraczającej 1 000 PLN marzy wielu pracowników. Zaznaczyć należy, że zwykle przedstawione w tabeli stawki nie są wynagrodzeniem „na rękę”. Mikołaje ponoszą koszty swojej dzielności np. koszty dojazdu. Ci zatrudnieni w większych firmach otrzymują zwykle niewielką część obowiązującej stawki.

 

 


Mikołaj, elf i śnieżynka na godziny


W grudniu w ramach promocji wiele sklepów i centrów handlowych decyduje się na zatrudnienie osoby, która wcieli się w rolę mikołaja i będzie rozdawać ulotki, zapraszać do sklepu oraz rozmawiać z dziećmi. Jak wynika z analiz ogłoszeń, zwykle sklepowym mikołajom oferowana jest stawka od 20 PLN do nawet 50 PLN za godzinę. Oznacza to, że pracując 40 godzin tygodniowo mogą oni zarobić od 800 do nawet 2 000 PLN brutto.  Zdecydowanie niższe wynagrodzenie oferowane jest elfom i śnieżynkom. Płaca osób zatrudnionych na tych stanowiskach zwykle waha się od 8 PLN do 17 PLN brutto za godzinę. Pracując 40 godzin tygodniowo zarabiają więc od 320 PLN do 680 PLN brutto.

Zaległe wynagrodzenie a zaliczka na podatek

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2014 r. - skutki dla przedsiębiorcy


Czy mikołaj może sobie „dorobić”?


Oczywiście, że tak! Mikołaje z talentem wokalnym, którzy zdecydują się na odśpiewanie z rodziną kilku kolęd, za wizytę pobierają opłatę wynoszącą od 170 do 250 PLN. Jeśli grają na jakimś instrumencie i zaprezentują swoje zdolności muzyczne odwiedzanym dzieciom „inkasują” dodatkowe 30-60 PLN. Wśród oferowanych usług znajduje się również telefon do dziecka oraz napisanie do niego listu. Za 10-minutową rozmowę na koszt mikołaja rodzice muszą zapłacić 50 PLN, za list natomiast od 30 PLN do 40 PLN. Wśród najdroższych dodatkowych atrakcji znajduje się wizyta mikołaja w towarzystwie reniferów. Ceny zaczynają się od 1 000 PLN. Mikołaje rozwożący prezenty przy pomocy tradycyjnych sani zarabiają dodatkowe 300 PLN za wizytę. Stawki tych, poruszających się w towarzystwie elfa lub śnieżynek są natomiast o 50-100% wyższe od cen regularnych. W tabeli 2. zaprezentowano dodatkowe atrakcje oferowane przez mikołajów wraz z opłatami za nie.

 

 

 

 

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

 

 

 

 

Sylwia Rębisz Sedlak & Sedlak

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA