REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia w działach finansów i księgowości

Patrycja Grzesińska
 Sedlak & Sedlak
Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mediana wynagrodzeń w działach finansów i księgowości wyniosła w 2012 roku 4 493 PLN brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak

 

REKLAMA

Autopromocja

 

 


Podstawowe informacje na temat wysokości stawek płac


Według przeprowadzonego badania mediana wynagrodzeń w działach finansów i księgowości wyniosła w 2012 roku 4 493 PLN. Jedna czwarta zatrudnionych we wspomnianym obszarze funkcjonowania firmy otrzymywała pensje powyżej 7 190 PLN, a zarobki kolejnych 25% takich pracowników nie przekroczyły kwoty 3 000 PLN.

Najwyższe płace odnotowano w województwie mazowieckim. Mediana wynagrodzeń wyniosła tam 6 000 PLN i była dwukrotnie wyższa niż ta zaobserwowana dla województwa świętokrzyskiego (3000 PLN). Duże dysproporcje w zarobkach występowały także pomiędzy poszczególnymi miastami wojewódzkimi. Część z nich została zaprezentowana na wykresie numer 1.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku

 

Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy

Elastyczny czas pracy 2013

 


Wynagrodzenia w firmach o różnym kapitale oraz różnej wielkości


Znaczące różnice w wynagradzaniu zatrudnionych miały miejsce w firmach o różnym pochodzeniu kapitału. Mediana wynagrodzeń dla polskich firm wyniosła bowiem 3 700 PLN i była o ponad 36% niższa niż ta zaobserwowana w odniesieniu do zagranicznych podmiotów (5 800 PLN). Zarówno jednak w przypadku przedsiębiorstw z przewagą kapitału polskiego jak i zagranicznego najwyższe zarobki miały miejsce w branży IT. Ukształtowały się one odpowiednio na poziomie 5 900 PLN oraz 7 750 PLN.

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku

 

Nie bez znaczenia dla zarobków pracowników omawianych działów była również wielkość firmy. W przypadku organizacji, zatrudniających ponad 1 000 osób mediana płac wyniosła 5 000 PLN. Dla porównania wynagrodzenia w działach finansów i księgowości w małych przedsiębiorstwach były o 24% niższe i ukształtowały się na poziomie 3 800 PLN.

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2014 r. - skutki dla przedsiębiorcy

 


Zarobki pracowników z różnym poziomem wykształcenia i stażem pracy


Ważnym czynnikiem różnicującym wysokość płac było także wykształcenie osób, zatrudnionych w działach finansów i księgowości. Przykładowo zarobki pracowników z tytułem magistra ukształtowały się na poziomie 5 000 PLN. Jedna czwarta z nich otrzymywała nawet pensje przekraczające kwotę 8 000 PLN. Mediana wynagrodzeń dla osób, które zakończyły swoją edukację na szkole średniej wyniosła natomiast 3 150 PLN, a płace 25% takich zatrudnionych nie osiągnęły 2 344 PLN.

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku

 

Odnotowano także pewne dysproporcje w wynagradzaniu osób o różnym całkowitym stażu pracy. Najwyższe pensje otrzymywali pracownicy z 11-15 letnim doświadczeniem. Mediana płac wyniosła w ich przypadku 5 645 i była o ponad 61% wyższa od tej, zaobserwowanej w odniesieniu do osób z 2-3 letnim stażem pracy (3 500 PLN).

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku


Zobacz także: Prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy


Płace na najbardziej popularnych stanowiskach w badaniu


Na zakończenie warto jeszcze zwrócić uwagę na to, jak kształtowały się zarobki pracowników na stanowiskach najbardziej popularnych w badaniu. Przykładowo mediana wynagrodzeń kontrolerów finansowych wyniosła 8 000 PLN. Wysokie płace odnotowano także w przypadku kierowników ds. księgowości (6 400 PLN) oraz głównych księgowych (6 000 PLN). Więcej danych na ten temat zawiera wykres numer 6.

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku

 

 

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

 

 

 

 

Patrycja Grzesińska, Sedlak & Sedlak

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

REKLAMA

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

REKLAMA