REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia w działach finansów i księgowości

Patrycja Grzesińska
 Sedlak & Sedlak
Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mediana wynagrodzeń w działach finansów i księgowości wyniosła w 2012 roku 4 493 PLN brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak

 

Autopromocja

 

 


Podstawowe informacje na temat wysokości stawek płac


Według przeprowadzonego badania mediana wynagrodzeń w działach finansów i księgowości wyniosła w 2012 roku 4 493 PLN. Jedna czwarta zatrudnionych we wspomnianym obszarze funkcjonowania firmy otrzymywała pensje powyżej 7 190 PLN, a zarobki kolejnych 25% takich pracowników nie przekroczyły kwoty 3 000 PLN.

Najwyższe płace odnotowano w województwie mazowieckim. Mediana wynagrodzeń wyniosła tam 6 000 PLN i była dwukrotnie wyższa niż ta zaobserwowana dla województwa świętokrzyskiego (3000 PLN). Duże dysproporcje w zarobkach występowały także pomiędzy poszczególnymi miastami wojewódzkimi. Część z nich została zaprezentowana na wykresie numer 1.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku

 

Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy

Elastyczny czas pracy 2013

 


Wynagrodzenia w firmach o różnym kapitale oraz różnej wielkości


Znaczące różnice w wynagradzaniu zatrudnionych miały miejsce w firmach o różnym pochodzeniu kapitału. Mediana wynagrodzeń dla polskich firm wyniosła bowiem 3 700 PLN i była o ponad 36% niższa niż ta zaobserwowana w odniesieniu do zagranicznych podmiotów (5 800 PLN). Zarówno jednak w przypadku przedsiębiorstw z przewagą kapitału polskiego jak i zagranicznego najwyższe zarobki miały miejsce w branży IT. Ukształtowały się one odpowiednio na poziomie 5 900 PLN oraz 7 750 PLN.

 

Autopromocja

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku

 

Nie bez znaczenia dla zarobków pracowników omawianych działów była również wielkość firmy. W przypadku organizacji, zatrudniających ponad 1 000 osób mediana płac wyniosła 5 000 PLN. Dla porównania wynagrodzenia w działach finansów i księgowości w małych przedsiębiorstwach były o 24% niższe i ukształtowały się na poziomie 3 800 PLN.

Autopromocja

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2014 r. - skutki dla przedsiębiorcy

 


Zarobki pracowników z różnym poziomem wykształcenia i stażem pracy


Ważnym czynnikiem różnicującym wysokość płac było także wykształcenie osób, zatrudnionych w działach finansów i księgowości. Przykładowo zarobki pracowników z tytułem magistra ukształtowały się na poziomie 5 000 PLN. Jedna czwarta z nich otrzymywała nawet pensje przekraczające kwotę 8 000 PLN. Mediana wynagrodzeń dla osób, które zakończyły swoją edukację na szkole średniej wyniosła natomiast 3 150 PLN, a płace 25% takich zatrudnionych nie osiągnęły 2 344 PLN.

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku

 

Odnotowano także pewne dysproporcje w wynagradzaniu osób o różnym całkowitym stażu pracy. Najwyższe pensje otrzymywali pracownicy z 11-15 letnim doświadczeniem. Mediana płac wyniosła w ich przypadku 5 645 i była o ponad 61% wyższa od tej, zaobserwowanej w odniesieniu do osób z 2-3 letnim stażem pracy (3 500 PLN).

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku


Zobacz także: Prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy


Płace na najbardziej popularnych stanowiskach w badaniu


Na zakończenie warto jeszcze zwrócić uwagę na to, jak kształtowały się zarobki pracowników na stanowiskach najbardziej popularnych w badaniu. Przykładowo mediana wynagrodzeń kontrolerów finansowych wyniosła 8 000 PLN. Wysokie płace odnotowano także w przypadku kierowników ds. księgowości (6 400 PLN) oraz głównych księgowych (6 000 PLN). Więcej danych na ten temat zawiera wykres numer 6.

 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku

 

 

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

 

 

 

 

Patrycja Grzesińska, Sedlak & Sedlak

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA