Elastyczny czas pracy 2013
REKLAMA
REKLAMA
Elastyczny czas pracy
Nowelizacja przepisów o czasie pracy wprowadza wiele korzystnych rozwiązań dla pracodawców, ale nakłada na nich również pewne obowiązki.
REKLAMA
Wydłużenie okresu rozliczeniowego
Po zmianie przepisów o czasie pracy pracodawcy mogą wprowadzać maksymalnie 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy w każdym systemie czasu pracy (art. 129 § 2 Kodeksu pracy po nowelizacji). Warunkiem wprowadzenia tak długiego okresu rozliczeniowego są uzasadnione przyczyny:
• obiektywne,
• techniczne,
• dotyczące organizacji pracy.
Ponieważ przepisy nie wskazują konkretnie, jakie przyczyny należy uznać za obiektywne, techniczne i dotyczące organizacji pracy, więc to praktycznie pracodawca sam decyduje, czy są powody do wprowadzenia dłuższych okresów rozliczeniowych.
Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy
Wydłużony okres rozliczeniowy można wprowadzić:
• w układzie zbiorowym pracy,
• w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi,
• w porozumieniu z przedstawicielem pracowników - jeżeli u danego pracodawcy nie działają organizacje związkowe.
Kopię porozumienia dotyczącego wprowadzenia dłuższego okresu rozliczeniowego trzeba złożyć do okręgowego inspektora pracy w ciągu 5 dni roboczych, licząc od dnia zawarcia porozumienia (art. 150 § 4 k.p.).
Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy - jak uzyskać?
Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.
Wydłużenie okresu rozliczeniowego jest możliwe maksymalnie do 12 miesięcy, ale może też obejmować krótszy okres, np. 6 lub 8 miesięcy. Dzięki wydłużeniu okresu rozliczeniowego pracodawca ma możliwość planowania pracy w dłuższym wymiarze czasu pracy w miesiącach, w których ma większe zapotrzebowanie na pracę, oraz w krótszym wymiarze, wówczas gdy ma mniej zleceń. W miesiącach, w których pracownicy nie będą wcale pracować lub wypracują taką liczbę godzin, która nie upoważni ich do minimalnego wynagrodzenia, pracodawca powinien wypłacić pracownikom co najmniej minimalne wynagrodzenie. Nie dotyczy to pracowników wynagradzanych stawką miesięczną, bo im przysługuje wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę.
Prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy
Czy odwołany członek zarządu może domagać się przywrócenia do pracy
Ruchomy czas pracy
Ruchomy czas pracy może być stosowany w każdym systemie czasu pracy. Nie jest to nowy system czasu pracy, tylko rozkład godzin pracy. Może być on wprowadzony w dwóch formach. Rozkład czasu pracy w ruchomym czasie pracy może przewidywać:
• różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy, lub
• przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla niego dniem pracy.
Stosując ruchomy czas pracy, można naruszać dobę pracowniczą. Dlatego planowanie pracy z zastosowaniem ruchomego czasu pracy będzie dla pracodawców bardzo korzystne.
Ruchomy czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Jak pracodawcy będą mogli stosować elastyczny czas pracy po nowelizacji przepisów" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat