REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy rozliczyć zwolnienie lekarskie dostarczone przez pracownika już po wypłaceniu wynagrodzenia

Anna Sadowska
W naszej firmie wynagrodzenie wypłacane jest do 29. dnia każdego miesiąca. Wynagrodzenie za maj wypłaciliśmy 29 maja, a 31 maja pracownica poinformowała nas, że od 30 maja jest w szpitalu. Pracownica jest w ciąży (wcześniej dostarczyła zaświadczenie) i jest to jej pierwsza nieobecność w pracy w danym roku. Jak należy wypełnić ZUS RSA za maj, co z listą płac za maj?

rada

Jeśli nieobecność pracownicy będzie miała charakter krótkotrwały, to jej rozliczenie można zrobić w następnym miesiącu - czerwcu. Natomiast jeśli przewidywana nieobecność będzie miała charakter długotrwały (powyżej 1 miesiąca), to należy dokonać korekty listy płac za maj oraz wykazać nieobecność pracownicy w dokumencie ZUS RSA.

uzasadnienie

Wypłata wynagrodzenia za okres choroby lub zasiłków powinna być dokonywana w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do ich wypłaty.

Podstawowym dokumentem uprawniającym do wypłaty zasiłku lub wynagrodzenia za okres choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA przez upoważnionego lekarza. W sytuacji przedstawionej w pytaniu Państwa pracownica poinformowała tylko o przyczynie swojej nieobecności, nie przedstawiając jednocześnie zwolnienia lekarskiego, które stanowiłoby dowód do naliczenia i wypłaty wynagrodzenia za okres choroby.

Dlatego dopiero po dostarczeniu przez pracownicę zwolnienia lekarskiego na druku ZUS ZLA będą Państwo mogli ustalić i wypłacić wynagrodzenie za okres choroby. Wynagrodzenie za okres choroby będzie wynosiło 100% podstawy, gdyż niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży. Bez znaczenia pozostaje to, że pracownica w okresie zwolnienia przebywała w szpitalu, gdyż w przypadku wynagrodzenia za okres choroby, jak też choroby przypadającej w okresie ciąży podstawa nie ulega zmniejszeniu do 70% podstawy.

Niestety, z pytania nie wynika, przez jaki okres pracownica może być nieobecna w pracy, dlatego w Państwa przypadku można wyróżnić dwa warianty rozwiązania sytuacji.

I wariant

Jeśli nieobecność pracownicy będzie miała charakter krótkotrwały, np. 2 tygodnie, to mogą Państwo rozliczyć nieobecność w przyszłym miesiącu. Po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego powinni więc Państwo ustalić wysokość wynagrodzenia za okres choroby i wykazać je w deklaracji ZUS RSA w czerwcu. W czerwcowym imiennym raporcie ZUS RCA powinna zostać wykazana podstawa wymiaru składek od wypłaconego pracownikowi wynagrodzenia pomniejszonego o nadpłatę wynagrodzenia za maj.

II wariant

Jeśli nieobecność pracownicy będzie miała charakter długotrwały, tzn. powyżej 30 dni (przy wypłacie wynagrodzenia za okres choroby czy zasiłków stałe wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca zawsze dzielimy przez 30 dni), to powinni Państwo dokonać korekty listy płac za maj. Jednak ze względu na brak zwolnienia lekarskiego korekta listy majowej polegałaby na rozliczeniu nieobecności za okres od 29 do 31 maja jako nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej. W dokumentach rozliczeniowych za maj w dokumencie ZUS RSA powinni Państwo wykazać nieobecność pracownicy z kodem świadczenia/przerwy 151 i okresami nieobecności od 29 do 31 maja, natomiast w imiennym dokumencie rozliczeniowym ZUS RCA za maj podstawa wymiaru składek powinna zostać pomniejszona za czas tej nieobecności.

W tej sytuacji jednak po stronie pracownika powstanie nadpłata wynagrodzenia.

Kwotę nadpłaty będą mogli Państwo potrącić przy najbliższym terminie płatności wynagrodzenia. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się bowiem, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Jednak potrącenia nadpłaty będą mogli Państwo dokonać tylko przy najbliższej wypłacie (patrz wyrok SN z 4 października 1994 r., sygn. I PRN 71/94).

Dopiero po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego przez pracownicę będą mogli Państwo ustalić i wypłacić wynagrodzenie za okres choroby.

PRZYKŁAD

W firmie handlowej wypłacane jest wynagrodzenie do 25 dnia każdego miesiąca. Wynagrodzenie za lipiec zostało wypłacone 24 lipca. 27 lipca jedna z pracownic działu księgowości przedstawiła zwolnienie lekarskie na okres od 27 lipca do 10 sierpnia. Natomiast 30 lipca pracownik działu handlowego poinformował, że 29 lipca miał wypadek samochodowy, w wyniku którego doznał poważnych obrażeń. Będą one wymagały długotrwałego leczenia w szpitalu, a jego nieobecność może wynieść nawet 3 miesiące.

Pracownik przesłał do pracodawcy zaświadczenie o pobycie w szpitalu od 29 lipca.

W pierwszym przypadku - pracownicy działu księgowości, firma może rozliczyć zwolnienie lekarskie za okres od 27 lipca do 10 sierpnia na liście i deklaracji sierpniowej. Natomiast w przypadku nieobecności pracownika działu handlowego firma powinna dokonać korekty listy płac za lipiec.

Podstawa prawna

l art. 87 § 7 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 64, poz. 426

l art. 11, 53 i 64 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczenia pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 47, poz. 318


Anna Sadowska

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, Grupa Mazars w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA