REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy rozliczyć zwolnienie lekarskie dostarczone przez pracownika już po wypłaceniu wynagrodzenia

Anna Sadowska

REKLAMA

W naszej firmie wynagrodzenie wypłacane jest do 29. dnia każdego miesiąca. Wynagrodzenie za maj wypłaciliśmy 29 maja, a 31 maja pracownica poinformowała nas, że od 30 maja jest w szpitalu. Pracownica jest w ciąży (wcześniej dostarczyła zaświadczenie) i jest to jej pierwsza nieobecność w pracy w danym roku. Jak należy wypełnić ZUS RSA za maj, co z listą płac za maj?

rada

Jeśli nieobecność pracownicy będzie miała charakter krótkotrwały, to jej rozliczenie można zrobić w następnym miesiącu - czerwcu. Natomiast jeśli przewidywana nieobecność będzie miała charakter długotrwały (powyżej 1 miesiąca), to należy dokonać korekty listy płac za maj oraz wykazać nieobecność pracownicy w dokumencie ZUS RSA.

uzasadnienie

Wypłata wynagrodzenia za okres choroby lub zasiłków powinna być dokonywana w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do ich wypłaty.

Podstawowym dokumentem uprawniającym do wypłaty zasiłku lub wynagrodzenia za okres choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA przez upoważnionego lekarza. W sytuacji przedstawionej w pytaniu Państwa pracownica poinformowała tylko o przyczynie swojej nieobecności, nie przedstawiając jednocześnie zwolnienia lekarskiego, które stanowiłoby dowód do naliczenia i wypłaty wynagrodzenia za okres choroby.

Dlatego dopiero po dostarczeniu przez pracownicę zwolnienia lekarskiego na druku ZUS ZLA będą Państwo mogli ustalić i wypłacić wynagrodzenie za okres choroby. Wynagrodzenie za okres choroby będzie wynosiło 100% podstawy, gdyż niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży. Bez znaczenia pozostaje to, że pracownica w okresie zwolnienia przebywała w szpitalu, gdyż w przypadku wynagrodzenia za okres choroby, jak też choroby przypadającej w okresie ciąży podstawa nie ulega zmniejszeniu do 70% podstawy.

Niestety, z pytania nie wynika, przez jaki okres pracownica może być nieobecna w pracy, dlatego w Państwa przypadku można wyróżnić dwa warianty rozwiązania sytuacji.

I wariant

Jeśli nieobecność pracownicy będzie miała charakter krótkotrwały, np. 2 tygodnie, to mogą Państwo rozliczyć nieobecność w przyszłym miesiącu. Po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego powinni więc Państwo ustalić wysokość wynagrodzenia za okres choroby i wykazać je w deklaracji ZUS RSA w czerwcu. W czerwcowym imiennym raporcie ZUS RCA powinna zostać wykazana podstawa wymiaru składek od wypłaconego pracownikowi wynagrodzenia pomniejszonego o nadpłatę wynagrodzenia za maj.

II wariant

Jeśli nieobecność pracownicy będzie miała charakter długotrwały, tzn. powyżej 30 dni (przy wypłacie wynagrodzenia za okres choroby czy zasiłków stałe wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca zawsze dzielimy przez 30 dni), to powinni Państwo dokonać korekty listy płac za maj. Jednak ze względu na brak zwolnienia lekarskiego korekta listy majowej polegałaby na rozliczeniu nieobecności za okres od 29 do 31 maja jako nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej. W dokumentach rozliczeniowych za maj w dokumencie ZUS RSA powinni Państwo wykazać nieobecność pracownicy z kodem świadczenia/przerwy 151 i okresami nieobecności od 29 do 31 maja, natomiast w imiennym dokumencie rozliczeniowym ZUS RCA za maj podstawa wymiaru składek powinna zostać pomniejszona za czas tej nieobecności.

W tej sytuacji jednak po stronie pracownika powstanie nadpłata wynagrodzenia.

Kwotę nadpłaty będą mogli Państwo potrącić przy najbliższym terminie płatności wynagrodzenia. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się bowiem, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Jednak potrącenia nadpłaty będą mogli Państwo dokonać tylko przy najbliższej wypłacie (patrz wyrok SN z 4 października 1994 r., sygn. I PRN 71/94).

Dopiero po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego przez pracownicę będą mogli Państwo ustalić i wypłacić wynagrodzenie za okres choroby.

PRZYKŁAD

W firmie handlowej wypłacane jest wynagrodzenie do 25 dnia każdego miesiąca. Wynagrodzenie za lipiec zostało wypłacone 24 lipca. 27 lipca jedna z pracownic działu księgowości przedstawiła zwolnienie lekarskie na okres od 27 lipca do 10 sierpnia. Natomiast 30 lipca pracownik działu handlowego poinformował, że 29 lipca miał wypadek samochodowy, w wyniku którego doznał poważnych obrażeń. Będą one wymagały długotrwałego leczenia w szpitalu, a jego nieobecność może wynieść nawet 3 miesiące.

Pracownik przesłał do pracodawcy zaświadczenie o pobycie w szpitalu od 29 lipca.

W pierwszym przypadku - pracownicy działu księgowości, firma może rozliczyć zwolnienie lekarskie za okres od 27 lipca do 10 sierpnia na liście i deklaracji sierpniowej. Natomiast w przypadku nieobecności pracownika działu handlowego firma powinna dokonać korekty listy płac za lipiec.

Podstawa prawna

l art. 87 § 7 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 64, poz. 426

l art. 11, 53 i 64 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczenia pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 47, poz. 318


Anna Sadowska

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, Grupa Mazars w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA