| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak należy dokonać potrącenia z wynagrodzenia za pracę na podstawie tytułu wykonawczego na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych

Jak należy dokonać potrącenia z wynagrodzenia za pracę na podstawie tytułu wykonawczego na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych

Otrzymaliśmy pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia za zobowiązania alimentacyjne. Wynagrodzenie brutto pracownika w sierpniu wynosi 1000 zł. Jak potrącić mu alimenty, koszta egzekucyjne i opłatę za przekaz według taryfy pocztowej oraz ująć te operacje w księgach rachunkowych?


RADA

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę, na podstawie tytułu wykonawczego na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, dokonywane są do wysokości 3/5 wynagrodzenia. W tym przypadku maksymalna kwota potrącenia wyniesie 444,62 zł.

UZASADNIENIE

Wynagrodzenie za pracę pracownika jest świadczeniem, które korzysta ze szczególnej ochrony. Z wynagrodzenia za pracę podlegają potrąceniu świadczenia, które można ogólnie podzielić na:

• przymusowe - wynikające bezpośrednio z przepisów,

• dobrowolne - wymagające uzyskania zgody pracownika.

Wśród potrąceń przymusowych znajdują się składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, kary pieniężne.

Ochrona wynagrodzenia za pracę polega również na tym, że potrącenia z wynagrodzenia mogą być dokonywane tylko w określonych granicach.

W razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenie może być dokonywane maksymalnie do wysokości 3/5 kwoty wynagrodzenia. W tym przypadku nie obowiązuje zasada zachowania kwoty wolnej od potrąceń, tj. minimalnego wynagrodzenia, co oznacza, że nawet z minimalnych wynagrodzeń można potrącać 3/5 kwoty. Ponadto potrącenia wierzytelności alimentacyjnych mają pierwszeństwo przed innymi potrąceniami niealimentacyjnymi.

WAŻNE!

Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

W tytule wykonawczym podawane są oprócz należności głównej również koszty egzekucyjne, odsetki od zaległej wierzytelności, opłaty. Koszty te w całości obciążają dłużnika (pracownika). Takie wyszczególnienie poszczególnych pozycji w tytule wykonawczym nie oznacza, że dodatkowe opłaty są odrębnie potrącane z wynagrodzenia za pracę. Sąd Najwyższy w uchwale z 4 października 1990 r. (sygn. III CZP 51/90; OSP 1991, poz. 111) wyjaśnił, że:

Koszty egzekucyjne ściąga się wraz z egzekwowanym roszczeniem. Nie jest zatem potrzebne w zasadzie prowadzenie osobnej egzekucji w celu ich ściągnięcia.

Koszty te stanowią wraz z należnością główną kwotę całkowitej wierzytelności i nie należy ich traktować odrębnie. Koszty te w całości obciążają dłużnika, czyli w tym wypadku pracownika.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »