REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyliczyć uzupełnienie wynagrodzenia chorobowego w przypadku usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik zachorował 24 września 2007 r. Osoba ta jest zatrudniona w naszym zakładzie pracy od początku 2007 r. i otrzymuje wynagrodzenie zmienne, uzależnione od ilości zawartych umów.

W marcu przez 15 dni kalendarzowych pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym (otrzymał za ten urlop wynagrodzenie w kwocie 1740 zł) oraz 1100 zł za pozostałą część miesiąca. W maju dwa dni robocze był nieobecny z przyczyn nieusprawiedliwionych oraz przez 5 dni roboczych z powodu choroby (za ten miesiąc otrzymał wynagrodzenie w kwocie 1870 zł). W czerwcu przez niecały tydzień pobierał zasiłek opiekuńczy (w okresie 11-15 czerwca), w tym miesiącu był także kilka dni na urlopie wypoczynkowym (25-29 czerwca, czyli 5 dni); jego wynagrodzenie za ten miesiąc wyniosło 2240 zł (łącznie z wynagrodzeniem za czas urlopu wynagrodzenie zostało wypłacone na początku lipca). W jaki sposób w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby uwzględnić wskazane miesiące nie w pełni przepracowane przez pracownika?

Autopromocja

Rozwiązanie

Wynagrodzenie za miesiące nie w pełni przepracowane jest uzupełniane, przy czym okres urlopu wypoczynkowego traktowany jest jako okres pracy. Nie uzupełniamy wynagrodzenia za miesiące, które zostały nie w pełni przepracowane w związku z nieusprawiedliwionymi nieobecnościami w pracy. Szczegółowe wyliczenie przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Gdy w okresie, z którego wynagrodzenie bierzemy do podstawy wymiaru zasiłku, pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

• wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przyjmuje się (po uzupełnieniu według zasad określonych w art. 37 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony będący pracownikiem przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Uzupełnienia dokonujemy według zasad odnoszących się do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku w razie niezdolności do pracy powstałej w pierwszym miesiącu zatrudnienia (art. 37 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych...). I tak, uzupełnienie dokonywane jest w zależności od tego, w jaki sposób zostało ustalone wynagrodzenie pracownika. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi:

• wynagrodzenie miesięczne, określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości,

• wynagrodzenie miesięczne, obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był obowiązany przepracować w tym miesiącu, jeżeli przepracowałby choćby 1 dzień (art. 37 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych...).

Etap 1.

Ustalanie okresu, z jakiego przyjmujemy wynagrodzenie

Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby (stosujemy tutaj odpowiednio zasady wyliczania zasiłku chorobowego) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

W przedstawionej w pytaniu sytuacji musimy brać pod uwagę okres: styczeń 2007 r. (pierwszy pełny miesiąc zatrudnienia) - sierpień 2007 r. (ostatni miesiąc przed wystąpieniem choroby).

Dosyć istotne jest to, że w związku ze zmianą stawki na ubezpieczenie rentowe (zmniejszenie stawki od 1 lipca 2007 r. i od 1 stycznia 2008 r.) musimy pamiętać o odpowiednim pomniejszaniu przyjmowanych do podstawy wymiaru wynagrodzeń. Wynagrodzeniem pracownika przyjmowanym do obliczenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych jest przychód pracownika, po odliczeniu kwoty odpowiadającej:

• 18,71% tego przychodu, jeśli przychód został wypłacony w okresie do 30 czerwca 2007 r.,

• 15,71% tego przychodu, jeżeli przychód zostanie wypłacony w okresie od 1 lipca 2007 r. do 31 grudnia 2007 r.,

• 13,71% tego przychodu, jeżeli przychód zostanie wypłacony po 31 grudnia 2007 r.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku.

Etap 2.

Uzupełnianie wynagrodzenia za poszczególne miesiące, w których pracownik był nieobecny

W okresie, z którego wynagrodzenie przyjmujemy do podstawy wynagrodzenia za czas choroby, pracownik w następujących miesiącach nie przepracował realnie całego miesiąca:

• marzec - urlop przez okres 15 dni,

• maj - dwa dni nieusprawiedliwionej nieobecności, pięć dni nieobecności spowodowanej chorobą,

• czerwiec - 5 dni nieobecności z powodu opieki nad chorym członkiem rodziny oraz 5 dni nieobecności z powodu urlopu wypoczynkowego.

Oczywiście do ustalonych poniżej kwot przychodu za te miesiące należy doliczyć wynagrodzenia otrzymane za pozostałe miesiące w okresie, który przyjmujemy do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby.

Krok 1.

Uzupełnianie wynagrodzenia za marzec

Okresu urlopu wypoczynkowego nie traktujemy jako usprawiedliwionej nieobecności, która powodować będzie konieczność uzupełniania wynagrodzenia.

Wliczając wynagrodzenie za marzec do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby (lub zasiłku chorobowego), dodajemy do wynagrodzenia otrzymanego za faktycznie przepracowaną część miesiąca wynagrodzenie otrzymane za urlop.

1740 zł (wynagrodzenie za wykorzystywany w marcu urlop) + 1100 zł (wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca) = 2840 zł

2840 zł - 18,71% z 2840 zł (pomniejszenie z tytułu części składek na ubezpieczenia opłacanych z wynagrodzenia należnego pracownikowi) = 2840 zł - 531,36 zł = 2308,64 zł

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjmiemy z tytułu wynagrodzenia otrzymanego za marzec 2308,64 zł.

Krok 2.

Uzupełnianie wynagrodzenia za maj

W przypadku gdy pracownik nie osiągnął wynagrodzenia za część miesiąca z przyczyn nieusprawiedliwionych, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie osiągnięte w danym miesiącu bez uzupełniania go za dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Dni tych nie uwzględniamy w liczbie dni, które pracownik zobowiązany był przepracować przy ustalaniu wynagrodzenia za pełny miesiąc.

Pracownik miał przepracować w maju 21 dni (liczba dni roboczych), przepracował faktycznie 14 dni. Musimy zastosować uzupełnienie wynagrodzenia do kwoty, jaką pracownik otrzymałby, gdyby nie chorował.

1870 zł (wynagrodzenie otrzymane za maj) - 18,71% z 1870 zł (pomniejszenie z tytułu części składek na ubezpieczenia opłacanych z wynagrodzenia należnego pracownikowi) = 1520,12 zł

1520,12 zł : 14 dni (dni przepracowane) = 108,58 zł

108,58 zł × 19 dni (dni przepracowane i dni nieprzepracowane z powodu choroby) = 2063,02 zł. W takiej wysokości uwzględnimy w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego wynagrodzenie za maj.

Krok 3.

Uzupełnianie wynagrodzenia za czerwiec

Jak już wspomniano, okresu urlopu wypoczynkowego nie traktujemy jako usprawiedliwionej nieobecności, która będzie powodować konieczność uzupełniania wynagrodzenia.

Oczywiście zasady uzupełniania będą wchodziły w grę wtedy, gdy w miesiącu, w którym pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego, wystąpiły również nieobecności, np. spowodowane chorobą, czy też właśnie - tak jak w przedstawionej sytuacji - spowodowane opieką nad chorym członkiem rodziny.

Pracownik miał przepracować w czerwcu 20 dni (dni robocze w czerwcu). Przez 5 dni roboczych był nieobecny z powodu opieki, tyle samo czasu spędził na urlopie.

2240 zł (łączne wynagrodzenie za czas faktycznie przepracowany i za urlop) - 15,71% z 2240 zł (pomniejszenie z tytułu części składek na ubezpieczenia opłacanych z wynagrodzenia należnego pracownikowi; pomimo że dotyczy to czerwca, przychód został wypłacony już w lipcu, a więc stosujemy mniejsze obniżenie z tytułu składek) = 2240 zł - 351,90 zł = 1888,10 zł

1888,10 zł : 15 (liczba dni przepracowanych, do której wliczamy liczbę dni urlopu) = 125,87 zł

125,87 zł × 20 dni = 2517,40 zł. Jest to kwota uwzględniana w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego otrzymana za czerwiec.

• art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

• art. 36-47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 792

Marek Rotkiewicz

właściciel biura doradztwa prawno-kadrowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA