reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak wyliczyć uzupełnienie wynagrodzenia chorobowego w przypadku usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności

Jak wyliczyć uzupełnienie wynagrodzenia chorobowego w przypadku usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności

Pracownik zachorował 24 września 2007 r. Osoba ta jest zatrudniona w naszym zakładzie pracy od początku 2007 r. i otrzymuje wynagrodzenie zmienne, uzależnione od ilości zawartych umów.

W marcu przez 15 dni kalendarzowych pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym (otrzymał za ten urlop wynagrodzenie w kwocie 1740 zł) oraz 1100 zł za pozostałą część miesiąca. W maju dwa dni robocze był nieobecny z przyczyn nieusprawiedliwionych oraz przez 5 dni roboczych z powodu choroby (za ten miesiąc otrzymał wynagrodzenie w kwocie 1870 zł). W czerwcu przez niecały tydzień pobierał zasiłek opiekuńczy (w okresie 11-15 czerwca), w tym miesiącu był także kilka dni na urlopie wypoczynkowym (25-29 czerwca, czyli 5 dni); jego wynagrodzenie za ten miesiąc wyniosło 2240 zł (łącznie z wynagrodzeniem za czas urlopu wynagrodzenie zostało wypłacone na początku lipca). W jaki sposób w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby uwzględnić wskazane miesiące nie w pełni przepracowane przez pracownika?

Wynagrodzenie za miesiące nie w pełni przepracowane jest uzupełniane, przy czym okres urlopu wypoczynkowego traktowany jest jako okres pracy. Nie uzupełniamy wynagrodzenia za miesiące, które zostały nie w pełni przepracowane w związku z nieusprawiedliwionymi nieobecnościami w pracy. Szczegółowe wyliczenie przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Gdy w okresie, z którego wynagrodzenie bierzemy do podstawy wymiaru zasiłku, pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

• wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,

• przyjmuje się (po uzupełnieniu według zasad określonych w art. 37 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony będący pracownikiem przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Uzupełnienia dokonujemy według zasad odnoszących się do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku w razie niezdolności do pracy powstałej w pierwszym miesiącu zatrudnienia (art. 37 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych...). I tak, uzupełnienie dokonywane jest w zależności od tego, w jaki sposób zostało ustalone wynagrodzenie pracownika. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi:

• wynagrodzenie miesięczne, określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości,

• wynagrodzenie miesięczne, obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był obowiązany przepracować w tym miesiącu, jeżeli przepracowałby choćby 1 dzień (art. 37 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych...).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama