| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak wyliczyć uzupełnienie wynagrodzenia chorobowego w przypadku usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności

Jak wyliczyć uzupełnienie wynagrodzenia chorobowego w przypadku usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności

Pracownik zachorował 24 września 2007 r. Osoba ta jest zatrudniona w naszym zakładzie pracy od początku 2007 r. i otrzymuje wynagrodzenie zmienne, uzależnione od ilości zawartych umów.

W marcu przez 15 dni kalendarzowych pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym (otrzymał za ten urlop wynagrodzenie w kwocie 1740 zł) oraz 1100 zł za pozostałą część miesiąca. W maju dwa dni robocze był nieobecny z przyczyn nieusprawiedliwionych oraz przez 5 dni roboczych z powodu choroby (za ten miesiąc otrzymał wynagrodzenie w kwocie 1870 zł). W czerwcu przez niecały tydzień pobierał zasiłek opiekuńczy (w okresie 11-15 czerwca), w tym miesiącu był także kilka dni na urlopie wypoczynkowym (25-29 czerwca, czyli 5 dni); jego wynagrodzenie za ten miesiąc wyniosło 2240 zł (łącznie z wynagrodzeniem za czas urlopu wynagrodzenie zostało wypłacone na początku lipca). W jaki sposób w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby uwzględnić wskazane miesiące nie w pełni przepracowane przez pracownika?

Wynagrodzenie za miesiące nie w pełni przepracowane jest uzupełniane, przy czym okres urlopu wypoczynkowego traktowany jest jako okres pracy. Nie uzupełniamy wynagrodzenia za miesiące, które zostały nie w pełni przepracowane w związku z nieusprawiedliwionymi nieobecnościami w pracy. Szczegółowe wyliczenie przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Gdy w okresie, z którego wynagrodzenie bierzemy do podstawy wymiaru zasiłku, pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

• wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,

• przyjmuje się (po uzupełnieniu według zasad określonych w art. 37 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony będący pracownikiem przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Uzupełnienia dokonujemy według zasad odnoszących się do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku w razie niezdolności do pracy powstałej w pierwszym miesiącu zatrudnienia (art. 37 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych...). I tak, uzupełnienie dokonywane jest w zależności od tego, w jaki sposób zostało ustalone wynagrodzenie pracownika. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi:

• wynagrodzenie miesięczne, określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości,

• wynagrodzenie miesięczne, obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był obowiązany przepracować w tym miesiącu, jeżeli przepracowałby choćby 1 dzień (art. 37 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych...).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Pakla

doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK