REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w nowym roku inne świadczenia pracownicze?

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w 2024 roku inne świadczenia pracownicze?
Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w 2024 roku inne świadczenia pracownicze?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. - o kolejne kilkadziesiąt złotych, do 4300 zł. Łącznie da to wzrost płacy minimalnej o 19,4%. Zaplanowana na przyszły rok podwyżka będzie rekordową w ujęciu kwotowym i bliską rekordowej w ujęciu procentowym. Od 2000 roku tylko dwukrotnie procentowy wzrost płacy minimalnej był wyższy. W 2008 r. jej kwota została ona podniesiona z 936 zł do 1126 zł, a więc o 20,3%. Natomiast w 2023 r. dwie zmiany, obowiązujące od stycznia i od lipca, wywindowały płacę minimalną z 3010 zł do 3600 zł, a więc łącznie o 19,6%. Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również w 2024 roku na szereg wskaźników i świadczeń pracowniczych. 

Kto i jak zmienia minimalne wynagrodzenie za pracę

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustala, na podstawie propozycji Rady Ministrów oraz wskazanych w ustawie wskaźników makroekonomicznych, Rada Dialogu Społecznego (lub sama Rada Ministrów, jeśli Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni nowej stawki w terminie 30 dni od otrzymania kompletu informacji). Wysokość płacy minimalnej jest zmieniana raz w roku, od 1 stycznia, chyba że prognozowany na kolejny rok wskaźnik cen przekracza 105% - wtedy minimalne wynagrodzenie jest zmieniane dwukrotnie: od 1 stycznia i od 1 lipca. 

Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na pełen etat nie może być niższe od tak ustalonej płacy minimalnej z zastrzeżeniem, że przy obliczaniu tego wynagrodzenia nie bierze się pod uwagę nagród jubileuszowych, odpraw pieniężnych, wynagrodzenia za pracę w godzinach ponadliczbowych ani dodatków za pracę w porze nocnej, za staż pracy i za szczególne warunki pracy. Minimalne wynagrodzenie za część etatu jest przeliczane proporcjonalnie do niepełnego etatu, zaś przy umowie obowiązującej przez część miesiąca - proporcjonalnie do liczby przepracowanych w miesiącu godzin.

Autopromocja

Za stawką miesięczną podąża stawka godzinowa

Zgodnie z nowelizacją ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r., określana jest też minimalna stawka wynagrodzenia za każdą godzinę wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, przysługująca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi (minimalna stawka godzinowa). Obecnie ta stawka wynosi 23,50 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 27,70 zł, a od 1 lipca 2024 r. - do 28,10 zł. Opisany w ustawie mechanizm waloryzowania tej stawki powoduje, że jej relacja do minimalnego wynagrodzenia za pracę jest stała (z dokładnością do zaokrągleń). 

Minimalna stawka godzinowa jest gwarantowana zarówno przedsiębiorcom wykonującym działalność osobiście (a więc nie zatrudniającym pracowników i nie zawierającym umów ze zleceniobiorcami), jak i osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. Spod tej regulacji są jednak wyłączone niektóre umowy, m.in. część umów przewidujących wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne. Minimalna godzinowa stawka wynagrodzenia nie dotyczy też umów o dzieło.

Konsekwencje wzrostu płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej wykraczają jednak daleko poza poziom wynagrodzeń pracowników i wysokość kwot należnych za wykonywanie zleceń i świadczenie usług.

Jak wzrosną w 2024 roku inne świadczenia pracownicze?

Podstawy wymiaru zasiłków

Jedną z konsekwencji wzrostu minimalnego wynagrodzenia jest wzrost minimalnej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego dla pracowników. Podstawą wymiaru zasiłku każdego z nich jest przeciętne wynagrodzenie wypłacone w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, jednak z zastrzeżeniem, że dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za czas przestoju

Do płacy minimalnej odnosi się też wynagrodzenie za czas przestoju niezawinionego przez pracownika. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. Przepis Kodeksu pracy zastrzega jednak, że wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odprawy

Od wysokości płacy minimalnej uzależniony jest górny limit odprawy pieniężnej wypłacanej pracownikom zwalnianym z przyczyn niedotyczących pracowników. Kwota takiej odprawy zależy od wysokości wynagrodzenia i od stażu pracy, jednak z zastrzeżeniem, że wysokość odprawy nie może przekraczać piętnastokrotności minimalnego wynagrodzenia. Obecnie tą granicą jest 54 000 zł, od stycznia 2024 r. kwota wzrośnie do 63 630 zł, a od lipca 2024 r. - do 64 500 zł.

Odszkodowanie za mobbing

Pracownik, który doznał mobbingu lub wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, zgodnie z Kodeksem pracy ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Wartość tego minimalnego odszkodowania także wzrośnie w 2024 r. dwukrotnie - od stycznia i od lipca.

Wpłaty do PPK

Płaca minimalna wpływa także na limit wynagrodzenia, jakie pozwala obniżyć wysokość wpłat własnych do PPK. Podstawowa wysokość wpłaty własnej na rachunek PPK to 2% wynagrodzenia, jednak osoby zarabiające mniej niż 120% minimalnego wynagrodzenia mogą tę wpłatę obniżyć do 0,5% wynagrodzenia. Dziś progiem uprawniającym do takiej obniżki jest 4 320 zł, od stycznia 2024 r. ta kwota wzrośnie do 5090,4 zł, a od lipca 2023 r. - do 5 160 zł.

Podstawa składek zdrowotnych i społecznych

Każde podniesienie wynagrodzenia pracownika, a więc także wynikające ze wzrostu płacy minimalnej, oznacza, że proporcjonalnie wzrosną potrącane z jego wynagrodzenia składki i obciążenia po stronie pracodawcy (z wyjątkiem sytuacji, gdy przekroczone zostanie ograniczenie podstawy wymiary składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). 

Inaczej wygląda sytuacja samozatrudnionych rozliczających się według skali podatkowej lub liniowo. Płacą oni składkę zdrowotną proporcjonalną do osiągniętego dochodu, ale z zastrzeżeniem, że jeżeli będzie on niższy niż minimalne wynagrodzenie, to składka miesięczna jest płacona od wartości tego minimalnego wynagrodzenia. Minimalna kwota składki jest ustalana raz w roku, w relacji do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego 1 lutego, i pozostaje niezmienna do stycznia kolejnego roku włącznie. Na poziom składki zdrowotnej wpłynie więc tylko podwyżka płacy minimalnej wprowadzana od 1 stycznia 2024. Podobna regulacja dotyczy podatników na karcie podatkowej, z tą różnicą, że momentem wyliczenia poziomu składki jest 1 stycznia. 

Od poziomu płacy minimalnej zależą też składki na ZUS płacone przez przedsiębiorców korzystających z ulgi dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą (a więc od 7 do 30 miesiąca prowadzenia działalności). Minimalną podstawą wymiaru składek dla tej grupy jest 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, a obciążenia rosną automatycznie wraz z każdym wzrostem tego wynagrodzenia.

Limity kar zależne od płacy minimalnej

Od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę zależą też m.in.:

 • maksymalna wysokość grzywny nałożonej mandatem, która nie może przekraczać pięciokrotności płacy minimalnej (a więc obecnie 18 000 zł, od 1 stycznia 2024 r. -  21 210 zł, od 1 lipca 2024 r. - 21500 zł)
 • maksymalna wysokość grzywny, jaką można wymierzyć wyrokiem nakazowym, która nie może przekraczać dziesięciokrotności płacy minimalnej (obecnie 36 000 zł, od 1 stycznia 2024 r. -  42 420 zł, od 1 lipca 2024 r. - 43 000 zł),
 • minimalna wysokość grzywny za wykroczenia skarbowe, która wynosi 10% płacy minimalnej i maksymalna wysokość grzywny za wykroczenia skarbowe, która nie może przekraczać dwudziestokrotności płacy minimalnej (czyli obecnie 72 000 zł, od 1 stycznia 2024 r. -  84 840 zł, od 1 lipca 2024 r. - 86 000 zł),
 • wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu; pełna stawka tej kary to trzykrotność płacy minimalnej zaokrąglona do 10 zł w przypadku aut ciężarowych (obecnie 10 800 zł, od stycznia 2024 r.- 12 730 zł, od lipca 2024 r. - od lipca 12 900 zł), dwukrotność płacy minimalnej zaokrąglona do 10 zł w przypadku aut osobowych (obecnie 7 200 zł, od stycznia 2024 r. - 8 480 zł, od lipca 2024 r. - 8 600 zł) i 1/3 płacy minimalnej zaokrąglona do 10 zł w przypadku innych pojazdów (obecnie 1200 zł, od stycznia 2024 r. - 1410 zł, od lipca 2024 r. - 1430 zł).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA