reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Zwrot nienależnie pobranych świadczeń

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń

Mam problem z rozliczeniem nadpłaty wynagrodzenia za lata ubiegłe. Pracownik wyraził zgodę na potrącenie z jego wynagrodzenia w ratach nadpłaconej należności za poprzednie lata.

Zgodnie z opinią miejscowego urzędu skarbowego: „gdy podatnikowi zostały wypłacone świadczenia nienależne, które uprzednio zwiększały jego dochód do opodatkowania i od których płatnik pobrał zaliczkę na podatek dochodowy, podatnik dokonuje zwrotu tych świadczeń (fizycznego zwrotu do kasy), w wysokości faktycznie otrzymanej, czyli w wartości netto. Płatnik natomiast przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczki) od kolejnych dochodów, uzyskanych przez podatnika, uwzględnia kwotę zwrotu i od dochodu do opodatkowania odejmuje zwróconą przez podatnika kwotę wraz z odprowadzoną nienależnie zaliczką i składką na ubezpieczenie zdrowotne”. Czy naliczoną zaliczkę na podatek dochodowy od nadpłaconego wynagrodzenia zwracanego w ratach można odliczyć jednorazowo z bieżących wpłat, czy należy wyliczyć ją adekwatnie do potrącanych rat netto i dokonywać odliczeń od wpłat w okresach miesięcznych?

Naliczoną zaliczkę na podatek dochodowy od nadpłaconego wynagrodzenia zwracanego w ratach należy wyliczyć adekwatnie do potrącanych rat netto i dokonywać odliczeń od wpłat w okresach miesięcznych. Skoro nadpłacone wynagrodzenie zwracane jest w ratach, płatnik przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczki) od kolejnych dochodów, uzyskanych przez podatnika, uwzględnia kwotę zwrotu i od dochodu do opodatkowania odejmuje zwróconą przez podatnika kwotę wraz z odprowadzoną od tego dochodu nienależnie zaliczką.

Wynika to z tego, że jeżeli podatnik w trakcie dokonywania kolejnych wypłat zwrócił nienależnie pobrane świadczenia, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczek) płatnicy odejmują od dochodu kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką) - art. 41b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi wyraźnie, że w takiej sytuacji płatnicy odejmują od dochodu kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym od tych zwracanych należności podatkiem (zaliczką). Taka konstrukcja przepisów dowodzi, że nadpłaconą zaliczkę można odliczać dopiero w chwili dokonania przez podatnika zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, a zatem tutaj - adekwatnie do potrącanych rat netto.

„Nadpłaconą” zaliczkę płatnik (zakład pracy) może potrącić dopiero w momencie zwrotu przez podatnika (pracownika) nienależnie pobranego świadczenia. A skoro nienależnie pobrane świadczenie zwracane jest przez pracownika w ratach, to według tego samego schematu płatnik może potrącać „nadpłaconą” zaliczkę.

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama