REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki minimalnego wynagrodzenia i minimalnej emerytury od 2017 roku - wpływ na rynek pracy

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Podwyżki minimalnego wynagrodzenia i minimalnej emerytury od 2017 roku - wpływ na rynek pracy
Podwyżki minimalnego wynagrodzenia i minimalnej emerytury od 2017 roku - wpływ na rynek pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r. wzrasta do 2000 zł kwota brutto minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z zapowiedziami rządu wyższa ma być także (od marca 2017 r.) najniższa emerytura – wynieść ma 1000 zł. Jak wpłynie to na rynek pracy?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 roku

Podwyżka minimalnego świadczenia stała się faktem. Od 2017 r. płaca minimalna będzie wynosiła 2000 złotych. To spory skok w górę biorąc pod uwagę, że obecnie jest to 1850 złotych.  – Nie ulega wątpliwości, że wielu przedsiębiorców odczuje tę podwyżkę – tłumaczy Marek Jurkiewicz, dyrektor portalu InfoPraca.pl. Dlaczego? Otóż na minimalne świadczenie pracodawca musi wydać 2412,20 złotych. A pracownik na rękę dostaje o ok. tysiąc złotych mniej.

Autopromocja

Czy aż tak wysoki wzrost najniższej krajowej jest potrzebny? – Moim zdaniem nie do końca. Z perspektywy najsłabiej zarabiających pracowników – tak. Należy jednak pamiętać o tym, iż obecnie przedsiębiorcy borykają się raczej z brakiem rąk do pracy, a nie z ich nadmiarem. To oznacza, że pracownicy mogą przebierać w ofertach pracy i naprawdę coraz rzadziej zdarzają się takie, gdzie oferuje się tylko minimalne wynagrodzenie – tłumaczy Marek Jurkiewicz.

Dlaczego więc podwyższenie płacy minimalnej jest tak dużym problemem? – W słabiej rozwiniętych regionach obowiązek płacenia 2 tys. złotych może być dla drobnego przedsiębiorcy bardzo trudny – tłumaczy Jurkiewicz. – To też często są regiony, gdzie rąk do pracy na podstawowych stanowiskach nie brakuje i minimalne świadczenie może rozregulować rynek – tłumaczy dyrektor portalu InfoPraca.pl.   

Warto także zwrócić uwagę na to, że nawet tak duża podwyżka minimalnego wynagrodzenia może nie być zbyt dużą zachętą do pracy. Według doniesień prasowych bezrobotni, którzy nauczyli się korzystania z zasiłków społecznych, mogą z ośrodków pomocy społecznej dostać nawet ok. 3 tys. złotych. – Jeśli dodatkowo otrzymują wsparcie w postaci 500+, to praca zawodowa nie będzie im się opłacała. Przedsiębiorcy nie są w stanie przebić oferty zasiłkowej – mówi Jurkiewicz.      

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najniższa emerytura w górę 

Zachętą do pracy nie jest także zapowiedź minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o tym, że od marca 2017 r. minimalne świadczenie pójdzie w górę aż do tysiąca złotych. Czy to ma sens? Nie do końca.

Zgodnie z naszym systemem emerytalnym im dłużej Polak pracuje, im ma wyższe kwalifikacje i więcej zarabia, tym jego późniejsze świadczenie będzie wyższe – tłumaczy Marek Jurkiewicz. – Jeśli zagwarantujemy tu, że będzie otrzymywał znacznie więcej, to może bardziej mu się opłacać zrezygnować z pracy lub podjąć zatrudnienie w szarej strefie – tłumaczy szef portalu.

Serwis Kadry

Kto za to zapłaci?

Niestety, największy problem w tym, że za tego rodzaju wsparcie ktoś będzie musiał zapłacić. – Będą to zapewne przedsiębiorcy. Jeśli rzeczywiście osoby prowadzące działalność gospodarczą będą tak ozusowane jak pracownicy, wielu z nich może zamknąć swoje biznesy – tłumaczy Jurkiewicz. Jego zdaniem to rozwiązanie może być korzystne dla tych, którzy zarabiają mało, ale ci raczej nie zatrudniają personelu. – Finał będzie taki, że każdy słabo wykwalifikowany pracownik, będzie zakładał własny biznes. Inaczej nie znajdzie pracy – tłumaczy.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

REKLAMA