Minimalne wynagrodzenie 2017 - obowiązki pracodawców
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki te są związane głównie ze sprawdzaniem, czy od początku nowego roku pracownicy za całomiesięczną pracę będą otrzymywać zapłatę nie niższą niż ustanowione na nowym poziomie gwarantowane minimum płacowe. Pracodawcy muszą przeanalizować oferowane pracownikom warunki w zakresie wynagrodzenia i w razie potrzeby zaproponować odpowiednią podwyżkę.
REKLAMA
Konieczne mogą okazać się również przeliczenia niektórych świadczeń, takich np. jak styczniowe wynagrodzenie urlopowe lub ryczałt za godziny nocne i za nadgodziny, przy ustalaniu których uwzględniane były składniki kalkulowane na bazie płacy minimalnej przed podwyższeniem.
Od 2017 r. dojdzie bowiem do dwóch istotnych zmian polegających na:
- wyłączeniu dodatku za pracę w porze nocnej ze stawki minimalnego wynagrodzenia (w tym również ryczałtu za godziny nocne),
- zlikwidowaniu zróżnicowania wynagrodzenia gwarantowanego w zależności od stażu pracy, co poskutkuje tym, że niezależnie od stażu pracy wszyscy pracownicy będą mieli prawo co najmniej do minimalnej płacy w wysokości 100%.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Jeśli w przepisach wewnętrznych pracodawcy (np. regulaminie wynagradzania) minimalne wynagrodzenie za pracę określono kwotowo, to po zmianie jego wysokości należy dokonać stosownych zmian w funkcjonujących zapisach. Podobnie rzecz się ma z umowami o pracę. W przypadku gdy w zawartej z pracownikiem na pełnym etacie umowie figuruje kwota płacy minimalnej wynosząca 1850 zł (lub 1480 zł, gdy mamy do czynienia z pierwszym rokiem pracy zawodowej pracownika), to trzeba zmienić warunki płacowe, sporządzając odpowiedni aneks (porozumienie stron).
Źródło: własne
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak rozliczać wynagrodzenie pracownicze w wysokości pensji minimalnej za styczeń 2017 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat