reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Grudniowe wynagrodzenie w styczniu – bez zmiany wysokości

Grudniowe wynagrodzenie w styczniu – bez zmiany wysokości

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. wyniesie 2000 zł. Będzie ono dotyczyło wszystkich pracowników, bowiem od 1 stycznia 2017 r. zostanie zlikwidowana możliwość wynagradzania pracowników w okresie pierwszego roku pracy pensją w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia.

Zasadą jest, że wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). U wielu pracodawców termin wypłaty wynagrodzenia za grudzień 2016 r. może zatem przypadać w styczniu 2017 r. Nie oznacza to jednak, że pracownikowi w okresie jego pierwszego roku pracy, wynagradzanemu obniżoną pensją minimalną, który otrzyma grudniową pensję w styczniu, będzie przysługiwać 2000 zł.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (PDF)

Termin wypłaty wynagrodzenia nie wpływa na wysokość przysługującego pracownikowi wynagrodzenia za pracę. Tak więc przy wypłacie za grudzień 2016 r. początkującemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 1480 zł, bez względu na to, kiedy nastąpi jego wypłata. Do wypłaty minimalnego wynagrodzenia w wysokości 2000 zł taki pracodawca będzie zobowiązany dopiero w lutym 2017 r., przy wypłacie wynagrodzenia za styczeń 2016 r.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Od 1 stycznia 2017 r. wyższe minimalne wynagrodzenie dla pracowników i zleceniobiorców" >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama