Czy staż absolwencki podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy prawo do dodatku stażowego
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Staż absolwencki podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy prawo do dodatku stażowego.
UZASADNIENIE
Zaliczalność okresów pracy do okresów zatrudnienia dotyczy zatrudnienia pracowniczego oraz innych okresów, jeżeli z mocy przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Zatem nie należy zaliczać do pracowniczego stażu pracy okresów wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych czy okresów prowadzenia działalności gospodarczej.
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę trzeba wliczać wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (§ 11 ust. 1 rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich). Okresem podlegającym wliczeniu do okresu pracy na podstawie odrębnych przepisów jest właśnie czas stażu absolwenckiego. Dlatego w przypadku przedstawienia przez Państwa pracownicę zaświadczenia od starosty o odbyciu stażu absolwenckiego okres odbywania tego stażu, wynikający z zaświadczenia, należy zaliczyć do okresu pracy, od którego zależy prawo do dodatku stażowego.
WAŻNE!
Pracodawca samorządowy ma obowiązek zaliczyć staż absolwencki na podstawie zaświadczenia o odbyciu stażu wydanego przez starostę.
Staż absolwencki odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą. Pracodawca nie nawiązuje umowy ze stażystą. Odbywanie stażu nie jest formą zatrudnienia w rozumieniu Kodeksu pracy, a stażysta wciąż posiada status osoby bezrobotnej. Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium wypłacane przez starostę. Wszelkie koszty stażu ponosi Powiatowy Urząd Pracy.
• art. 53 ust. 5, art. 72, art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415),
• § 11 ust. 1 rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (DzU nr 146, poz. 1223 ze zm.).
Magdalena Opalińska
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat