REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przychód pracownika z tytułu dofinansowania nauki jest opodatkowany i oskładkowany

Joanna Bartosik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica naszej firmy zgodnie z regulaminem wynagradzania otrzymuje dofinansowanie studiów zaocznych oraz kursu na przewodnika wycieczek organizowanego przez ośrodek szkolenia. Podjęła ona naukę bez naszego skierowania, ponieważ kierunek studiów i kursu nie ma bezpośredniego związku z działalnością firmy. Czy kwota otrzymanego dofinansowania studiów i kursu będzie dla pracownicy przychodem stanowiącym podstawę składek i podatku?

RADA

Autopromocja

Państwa pracownica rozpoczęła naukę bez skierowania. Dofinansowanie studiów zaocznych nie będzie stanowiło zarówno podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jak i podatku. Natomiast dofinansowanie kursu na przewodnika wycieczek będzie dla pracownicy stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz przychód podlegający opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników może być dokonywane w formach szkolnych lub pozaszkolnych. Według interpretacji przepisów przeprowadzonej przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego to, czy forma kształcenia zostanie zaliczona do kształcenia w formach szkolnych czy pozaszkolnych, zależy przede wszystkim od podmiotu prowadzącego szkolenie (pismo nr DP 123-3638/07/JS).

Tabela. Przykłady podmiotów prowadzących kształcenie w formach szkolnych albo pozaszkolnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Pracownikom podnoszącym swoje kwalifikacje przysługują z tego tytułu od pracodawcy różnego rodzaju świadczenia i uprawnienia. To, czy pracownik podejmuje naukę na podstawie skierowania pracodawcy czy bez skierowania, ma wpływ na to, jakie rodzaje tych świadczeń i uprawnień mu przysługują. Nie wszystkie z nich są opodatkowane i oskładkowane.

Tabele przedstawiają katalog świadczeń oraz opis, które z nich są opodatkowane i oskładkowane, a które są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz z podatku.

Dofinansowanie kształcenia pracownika podejmującego edukację bez skierowania od pracodawcy podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu, jeżeli odbywa się w formach pozaszkolnych. Jeżeli natomiast pracownik kształci się bez skierowania od pracodawcy w formach szkolnych, tak jak Państwa pracownica, dofinansowanie stanowiące przychód pracownika będzie nieoskładkowane i nieopodatkowane. Przychód pracownika z tytułu dofinansowania kosztów nauki jest nieoskładkowany i nieopodatkowany bez względu na formę kształcenia, pod warunkiem że pracownik został skierowany przez pracodawcę.

Tabela. Świadczenia z tytułu kształcenia na podstawie skierowania zakładu pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tabela. Świadczenia z tytułu kształcenia bez skierowania zakładu pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

Firma skierowała na studia zaoczne z księgowości jedną z asystentek działu księgowości. W odrębnej umowie firma zobowiązała się do pokrywania całego czesnego za studia, kosztów dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia oraz kosztów podręczników. Firma nie doliczy do podstawy składek i podatku wszystkich kosztów związanych ze sfinansowaniem nauki na studia zaoczne dla asystentki działu księgowości. Była ona bowiem skierowana na studia zaoczne przez pracodawcę. Kształcenie odbywa się w formie szkolnej.

PRZYKŁAD

Pracownik działu reklamy złożył wniosek z prośbą o zrefundowanie 3-dniowego seminarium z zakresu psychologii. Firma wyraziła zgodę na pokrycie wszystkich kosztów uczestnictwa w seminarium. Pomimo że pracownik nie został na nie skierowany, wszelkie koszty związane z jego uczestnictwem w seminarium będą stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i podatku. W tym przypadku są to świadczenia przysługujące pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Przychód Państwa pracownicy z tytułu dofinansowania kursu na przewodnika wycieczek będzie oskładkowany i opodatkowany, ponieważ podmiotem szkolącym jest ośrodek szkolenia (forma pozaszkolna).

• § 3-5, 9 i 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych - Dz.U. Nr 103, poz. 472; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216

• § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych - Dz.U. Nr 31, poz. 216

• § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2434

• art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894

Joanna Bartosik

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA