REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związkowcy zatrudnieni na umowy terminowe uzyskali prawo do przywrócenia do pracy

REKLAMA

Podlegający ochronie przed zwolnieniem z pracy działacze związkowi, którzy są zatrudnieni na umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, mogą ubiegać się w razie bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę nie tylko, jak do tej pory, o odszkodowanie, ale również o przywrócenie do pracy. Taką zmianę od 28 lipca 2011 r. wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiana stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 lipca 2010 r. (sygn. akt P 4/10).

Dotychczas jedynie działacze związkowi podlegający ochronie, którzy byli zatrudnieni na podstawie umów na czas nieokreślony, mieli prawo do ubiegania się o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie, jeżeli otrzymali wypowiedzenie niezgodnie z prawem (art. 45 Kodeksu pracy). Natomiast związkowcy zatrudnieni na podstawie umów terminowych w razie bezprawnego zwolnienia z pracy mogli się ubiegać tylko o odszkodowanie. Taką regulację Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 12 lipca 2010 r. uznał za niezgodną z konstytucją (Dz.U. Nr 135, poz. 912). Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że pozbawienie chronionych działaczy zatrudnionych na umowy na czas określony i na czas wykonania określonej pracy prawa do ubiegania się o przywrócenie do pracy narusza wolności związkowe, w tym prawo do zrzeszania się. Z tego powodu ustawodawca postanowił dokonać nowelizacji Kodeksu pracy, aby dotychczasowe przepisy dostosować do wyroku TK.

Autopromocja

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy również działacze związkowi podlegający ochronie, którzy są zatrudnieni na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, mogą starać się o przywrócenie do pracy w przypadku bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę.

Nowa regulacja dotyczy wszystkich działaczy podlegających ochronie na podstawie ustawy o związkach zawodowych. Odnosi się zatem m.in. do:

• działaczy chronionych na podstawie imiennej uchwały zarządu związku,

• działaczy chronionych na podstawie uchwały komitetu założycielskiego organizacji związkowej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przewodniczącego organizacji związkowej lub przewodniczącego komitetu założycielskiego związku zawodowego, w przypadku gdy nie wskazano członków związku podlegających ochronie,

• pracownika pełniącego z wyboru funkcję związkową poza zakładową organizacją związkową, korzystającego u pracodawcy z urlopu bezpłatnego lub ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy,

• chronionych członków międzyzakładowej organizacji związkowej.

Zmienione przepisy Kodeksu pracy zaczęły obowiązywać po upływie 14 dni od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw, tj. od 28 lipca 2011 r.

W ustawie nowelizującej Kodeks pracy nie zaproponowano przepisu przejściowego. Oznacza to, że w przypadkach, w których nie zostało jeszcze zasądzone odszkodowanie dla zwolnionego bezprawnie związkowca, może on dokonać odpowiedniej modyfikacji powództwa, wnosząc o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.

WAŻNE!

O przywrócenie do pracy na podstawie nowych przepisów mogą się również ubiegać bezprawnie zwolnieni za wypowiedzeniem działacze związkowi, których sprawy jeszcze trwają przed sądem pracy.

Zatrudnieni na umowy terminowe członkowie związku, którzy podlegają ochronie przed zwolnieniem z pracy, mieli dotychczas i nadal mają prawo do ubiegania się o przywrócenie do pracy w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów (art. 56 Kodeksu pracy).

• art. 32, art. 342 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.),

• art. 45, art. 50, art. 56 Kodeksu pracy,

• ustawa z 26 maja 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. Nr 144, poz. 855).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA