REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Recesja 2023. Najbezpieczniejsze oraz najbardziej ryzykowne zawody i branże

Recesja 2023. Najbezpieczniejsze oraz najbardziej ryzykowne zawody i branże
Recesja 2023. Najbezpieczniejsze oraz najbardziej ryzykowne zawody i branże
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienia pracowników, bankructwa firm, odkładanie wydatków i inwestycji na lepsze czasy, obniżenie standardów życia – oto oznaki nadciągającej recesji. W zależności od wykonywanego i wyuczonego fachu możemy czuć się w tym okresie albo szczególnie zagrożeni, albo też dość spokojni o swoją zawodową przyszłość.

Recesja w 2023 roku

Najpierw pandemia koronawirusa COVID-19 zatrzymała rozpędzoną światową gospodarkę, przerywając łańcuchy dostaw i mechanizmy nakręconej koniunktury. Napaść Rosji na Ukrainę doprowadziła tuż po tym do potężnych podwyżek cen surowców energetycznych, paliw i żywności, pogłębiając kryzys.

Wiele państw lada moment będzie zmagać się z recesją. W 2023 skurczą się m.in. gospodarka Niemiec czy Wielkiej Brytanii, a dynamika PKB Stanów Zjednoczonych może wynieść poniżej 0,5 proc. W niektórych regionach globu problemem groźniejszym od spowolnienia PKB i rekordowej inflacji może stawać się stagflacja, czyli połączenie drożejących towarów z brakiem konsumpcji. W takich warunkach zwykle pogłębia się bezrobocie.

Autopromocja

Trudne czasy dla inwestycji i… rekrutacji

Główne banki centralne świata podnoszą ostatnio stopy procentowe, aby stłamsić inflację. Koszty kredytów rosną do poziomów niewidzianych od wielu lat. Następstwem tzw. drogiego pieniądza staje się m.in. zastój w budownictwie, wstrzymywanie inwestycji, ograniczenie naboru nowych pracowników czy wręcz zwolnienia już zatrudnionych. Globalne korporacje (m.in. Facebook czy Twitter) już zresztą wykonują bądź oficjalnie zapowiadają takie ruchy.
Czy przedstawiciele wszystkich profesji w równym stopniu mogą napotkać problemy z utrzymaniem swoich posad? Jeżeli pracodawca nie przetrwa recesji, każdy musi się liczyć z ryzykiem, co prowadzi do wniosku, że nia ma zawodów w 100 proc. odpornych na skutki recesji. Określone umiejętności i doświadczenie powinny jednak zagwarantować godziwe utrzymanie i relatywny komfort na rynku pracy.

Najbezpieczniejsze zawody w czasie recesji. Lekarz, prawnik, księgowy, programista, wykładowca – oni z reguły mogą spać spokojnie?

IT

Niedobór specjalistów z branży IT w niektórych krajach przekracza kilkadziesiąt procent. Programiści i informatycy, podobnie jak i specjaliści od cyberbezpieczeństwa, nowych technologii w przemyśle, czyli m.in. automatycy i mechatronicy, mogą przebierać w ofertach i liczyć na relatywnie wysokie wynagrodzenie nie tylko w normalnych warunkach gospodarczych, lecz także i w recesji. Automatyzacja i digitalizacja produkcji oraz usług staje się coraz bardziej powszechna i wkracza już w niemal wszystkie obszary, co gwarantuje popyt na pracowników z tych dziedzin.

Ochrona zdrowia ludzi i ... zwierząt

Starzejące się społeczeństwa, rosnąca średnia długość życia i aktywności zawodowej oraz świadomości dotyczącej m.in. wpływu diety, utrzymywania sprawności fizycznej (poprzez uprawianie sportu) oraz specjalistycznej opieki zapewniają zapotrzebowanie na przedstawicieli zawodów medycznych. Dotyczy to nie tylko lekarek, lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, ale też np. farmaceutów, rehabilitantów czy opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych.

Zwiększające się tempo życia, nieustanne wyzwania i presja, która zaczyna nam towarzyszyć już od najmłodszych lat życia może też potęgować zapotrzebowanie na porady i pracę psychiatrów, psychologów, terapetów, specjalistów od leczenia depresji czy uzależnień. Pogorszenie się sytuacji gospodarczej nie zmieni tego w istotny sposób.

Dotyczy to także weterynarzy, ponieważ wraz z rozwojem cywilizacji coraz staranniej dbamy o nasze psy, koty i inne zwierzęta domowe. Już kilka lat temu dane Euromonitor International i APPA wykazały, że globalne wydatki na żywność i produkty dla zwierząt domowych przekroczyły rocznie 106 mld USD, a aż 40 proc. tej kwoty przypadło na Stany Zjednoczone.

Prawo

Absolwenci studiów prawniczych często wybierają ścieżkę zawodowej kariery w kancelariach adwokackich. Między innymi dlatego firmy z różnych branż, które potrzebują prawników na etatach, narzekają na deficyt przedstawicieli tego zawodu na rynku pracy. Coraz bardziej skomplikowane przepisy, którym muszą sprostać pracodawcy oraz silna, a często bezwzględna rynkowa konkurencja wpływają na fakt, że nawet w okresie recesji prawnikom nie zabraknie propozycji zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgowość

Wydaje się, że księgowi i pracownicy biur rachunkowych również mogą spać w miarę spokojnie. Nawet jeśli firmy tną nieco koszty i wydatki, to szukają alternatywnych dostawców, podwykonawców, usług i sposobów prowadzenia biznesu. Do nowych wyliczeń i controlilngu zawsze potrzebni będą eksperci od kalkulacji.

Wykładowcy

Trudne czasy mogą jeszcze mocniej uzmysłowić młodym ludziom, jak wielką rolę w przyszłym życiu odegra staranne i trafnie ukierunkowane wykształcenie. Stąd i tak rosnący odsetek absolwentów wyższych uczelni może się jeszcze bardziej zwiększać, a to przekłada się na zapotrzebowanie na wykładowców, wyższych uczelni, zwłaszcza na kierunkach technicznych, teleinformatycznych, medycznych czy prawniczych. Raport National Bureau of Economic wykazał, że podczas ostatniej wielkiej recesji z 2009 r. w USA wyraźnie zwiększała się liczba kandydatów na studia.

Policja i więziennictwo

Jednym z najbardziej negatywnych następstw recesji wydaje się potencjalny wzrost przestępczości. Przeciwdziałania temu zjawisku oraz ograniczanie jego skutków to m.in. dodatkowe obowiązki dla utrzymywanych z centralnych policjantów czy pracownikach więziennictwa, gdzie cięć etatów nie należy oczekiwać.

Zawody na rynku budowlanym

Zanim światu zajrzało w oczy widmo recesji, o pracę nie musieli się martwić przedstawiciele zawodów związanych z budownictwem. Mowa tu zarówno o planistach, architektach, inżynierach, jaki i murarzach, dekarzach, elektrykach itp. Niestety, wstrzymanie inwestycji budowlanych może odcisnąć swoje piętno na tej branży i znacząco ograniczyć popyt na fachowców od wielkich i małych budów.

Rzemiosło

Niemniej jednak w kryzysie rzemieślnicy często mogą liczyć na więcej zleceń. Zamiast zakupu nowego domu czy mieszkania konsumenci remontują swoje dotychczasowe, bo najczęściej to o wiele tańsze rozwiązanie. Na podobnej zasadzie: planowany zakup nowego samochodu zastępuje naprawa używanego, co zapewnia pracę mechanikom i blacharzom. Częściej możemy również korzystać z usług speców od naprawy sprzętów AGD, przeróbek krawieckich czy szewców.

Ryzykowne zawody i branże w czasie recesji

Rezygnując z planów zatrudniania nowych pracowników, szefowie i właściciele firm mogą uznać, że osoby za odpowiedzialne za rekrutację, selekcję i wprowadzania w struktury nowo zatrudnionych są im czasowo zbędne. Oszczędności mogą także dotknąć działów obsługi klienta czy marketingu, tych ostatnich np. z uwagi na ograniczanie budżetów reklamowych.

Wysokie stopy procentowe, drogie i jednocześnie trudno dostępne kredyty przekładają się na mniejszy ruch w tym segmencie działalności bankowej, co może oznaczać kadrowe cięcia uzasadnione drastycznym ograniczeniem liczby udzielonych kredytów hipotecznych. Pochodną może tu być ryzyko utraty zleceń i pracy dla niezależnych doradców kredytowych i agentów nieruchomości.

Wydaje się też, że problemy z pracą mogą mieć przedstawiciele branży turystycznej, rekreacyjnej i rozrywkowej. Recesja oznacza bowiem m.in. ograniczenie wydatków na urlopy, podróże czy eventy firmowe, czyli mniejsze obroty biur podróży, hoteli oraz firm specjalizujących się w organizacji imprez integracyjnych.

Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA