REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dodatek aktywizacyjny - ile trwa, kiedy jest wypłacany?

Dodatek aktywizacyjny - ile trwa, kiedy jest wypłacany? Harmonogram na 2024 rok
Dodatek aktywizacyjny - ile trwa, kiedy jest wypłacany? Harmonogram na 2024 rok
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny stanowi element wsparcia dla osób bezrobotnych, mający na celu zachęcenie do podjęcia pracy zarobkowej. Aktualnie wysokość tego dodatku wynosi 652,10 zł netto miesięcznie, co stanowi 50% zasiłku podstawowego dla bezrobotnych. Warto jednak zauważyć, że kwota ta może być niższa w zależności od decyzji starosty. Dodatek ten musi być uwzględniony w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT.
rozwiń >

Dodatek aktywizacyjny - podstawa prawna

Dodatek aktywizacyjny jest uregulowany prawnie, jego podstawę stanowi art. 48 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z tą ustawą, dodatek ma na celu wspieranie osób bezrobotnych w powrocie na rynek pracy poprzez finansowe zachęty do podjęcia zatrudnienia.

Autopromocja

Komu należy się dodatek aktywizacyjny?

W świetle przepisów, dodatek aktywizacyjny przysługuje osobom bezrobotnym, które spełniają określone warunki. Aby móc ubiegać się o to świadczenie, należy być zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku. Dodatek jest dostępny dla tych, którzy:

 • z własnej inicjatywy podejmują zatrudnienie lub inną pracę zarobkową;
 • są skierowani przez urząd pracy do pracy w niepełnym wymiarze czasu i otrzymują wynagrodzenie niższe od minimalnego.
Ważne

Zgodnie z art. 48 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeżeli:
1) w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę;
2) z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

Ile czasu dostaje się dodatek aktywizacyjny?

Okres, przez który można otrzymywać dodatek aktywizacyjny, zależy od okoliczności podjęcia pracy, tj.:

 • praca podjęta z własnej inicjatywy - w takim przypadku dodatek aktywizacyjny wypłacany jest przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek dla bezrobotnych;
 • praca podjęta w wyniku skierowania przez urząd pracy - tutaj dodatek przysługuje przez cały okres, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek.

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny na rękę?

Aktualnie wysokość dodatku aktywizacyjnego wynosi 652,10 zł netto miesięcznie. Jest to kwota, którą otrzymuje osoba uprawniona "na rękę", czyli po odjęciu podatków i składek ubezpieczeniowych. Wysokość dodatku aktywizacyjnego jest obliczana jako 50% zasiłku podstawowego dla bezrobotnych. Kwota 652,10 zł jest wartością netto, co oznacza, że wszelkie obowiązkowe potrącenia zostały już od niej odjęte. Przy czym należy pamiętać, że dodatek aktywizacyjny musi być uwzględniony w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT.

Wysokość dodatku aktywizacyjnego może być różna w zależności od indywidualnych okoliczności każdej osoby. Czynniki takie jak wcześniejsze wynagrodzenie, okres zatrudnienia, a także indywidualne decyzje urzędów pracy mogą wpływać na ostateczną kwotę wypłacaną osobom uprawnionym. Warto dodać, że po przerwaniu zatrudnienia dopłaty aktywizacyjne również zostaną wstrzymane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy przychodzi dodatek aktywizacyjny?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego, dodatek aktywizacyjny wypłacany jest za okresy miesięczne. Wypłaty dokonywane są zwykle nie później niż w ciągu 14 dni od upływu miesiąca, za który świadczenie jest wypłacane. Harmonogram wypłat jest ustalany przez poszczególne urzędy pracy i obejmuje zarówno przelewy na konta, jak i listy dodatkowe.

Ważne

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego, dodatek aktywizacyjny wypłaca się z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez powiatowy urząd pracy, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane.

Przykładowo, wypłata dodatku aktywizacyjnego przez Powiatowy Urząd Pracy w Koszalinie w styczniu 2024 roku wygląda w sposób następujący: przelewy na konta beneficjentów są zaplanowane na 10 stycznia, a listy dodatkowe na 22 stycznia. Podobnie, w lutym 2024 roku, przelewy mają miejsce 9 lutego, a listy dodatkowe 21 lutego. W marcu 2024 roku, przelewy są przewidziane na 8 marca, a listy dodatkowe na 21 marca. W przypadku nieodebrania dodatku w wyznaczonym terminie, można ustalić nowy termin wypłaty z pracownikiem urzędu.

Co jest potrzebne do dodatku aktywizacyjnego?

Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny, konieczne jest złożenie wniosku w powiatowym urzędzie pracy wraz z dokumentem potwierdzającym podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Istnieją jednak sytuacje, w których dodatek aktywizacyjny nie będzie przysługiwał. Dotyczy to osób, które:

 • podejmują zatrudnienie w wyniku skierowania do robót publicznych, prac interwencyjnych lub na stanowisko, którego koszty wyposażenia zostały zrefundowane ze środków Funduszu Pracy;
 • podejmują zatrudnienie u pracodawcy, u którego były zatrudnione bezpośrednio przed zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna;
 • podejmują pracę za granicą lub u pracodawcy zagranicznego;
 • przebywają na bezpłatnym urlopie.

Reasumując, dodatek aktywizacyjny jest ważnym narzędziem wspierającym osoby bezrobotne, zachęcającym do aktywnego poszukiwania i podjęcia pracy. Jego wysokość oraz regulacje prawne mają na celu zapewnienie efektywnego wsparcia dla osób, które decydują się na powrót na rynek pracy. Ważne jest, aby osoby zainteresowane tym świadczeniem zapoznały się z warunkami jego przyznawania, aby móc w pełni wykorzystać to wsparcie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  REKLAMA