REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dodatek aktywizacyjny - ile trwa, kiedy jest wypłacany?

Dodatek aktywizacyjny - ile trwa, kiedy jest wypłacany? Harmonogram na 2024 rok
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny stanowi element wsparcia dla osób bezrobotnych, mający na celu zachęcenie do podjęcia pracy zarobkowej. Aktualnie wysokość tego dodatku wynosi 652,10 zł netto miesięcznie, co stanowi 50% zasiłku podstawowego dla bezrobotnych. Warto jednak zauważyć, że kwota ta może być niższa w zależności od decyzji starosty. Dodatek ten musi być uwzględniony w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT.
rozwiń >

Dodatek aktywizacyjny - podstawa prawna

Dodatek aktywizacyjny jest uregulowany prawnie, jego podstawę stanowi art. 48 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z tą ustawą, dodatek ma na celu wspieranie osób bezrobotnych w powrocie na rynek pracy poprzez finansowe zachęty do podjęcia zatrudnienia.

REKLAMA

Autopromocja

Komu należy się dodatek aktywizacyjny?

W świetle przepisów, dodatek aktywizacyjny przysługuje osobom bezrobotnym, które spełniają określone warunki. Aby móc ubiegać się o to świadczenie, należy być zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku. Dodatek jest dostępny dla tych, którzy:

 • z własnej inicjatywy podejmują zatrudnienie lub inną pracę zarobkową;
 • są skierowani przez urząd pracy do pracy w niepełnym wymiarze czasu i otrzymują wynagrodzenie niższe od minimalnego.
Ważne

Zgodnie z art. 48 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeżeli:
1) w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę;
2) z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

Ile czasu dostaje się dodatek aktywizacyjny?

Okres, przez który można otrzymywać dodatek aktywizacyjny, zależy od okoliczności podjęcia pracy, tj.:

 • praca podjęta z własnej inicjatywy - w takim przypadku dodatek aktywizacyjny wypłacany jest przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek dla bezrobotnych;
 • praca podjęta w wyniku skierowania przez urząd pracy - tutaj dodatek przysługuje przez cały okres, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek.

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny na rękę?

Aktualnie wysokość dodatku aktywizacyjnego wynosi 652,10 zł netto miesięcznie. Jest to kwota, którą otrzymuje osoba uprawniona "na rękę", czyli po odjęciu podatków i składek ubezpieczeniowych. Wysokość dodatku aktywizacyjnego jest obliczana jako 50% zasiłku podstawowego dla bezrobotnych. Kwota 652,10 zł jest wartością netto, co oznacza, że wszelkie obowiązkowe potrącenia zostały już od niej odjęte. Przy czym należy pamiętać, że dodatek aktywizacyjny musi być uwzględniony w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT.

Wysokość dodatku aktywizacyjnego może być różna w zależności od indywidualnych okoliczności każdej osoby. Czynniki takie jak wcześniejsze wynagrodzenie, okres zatrudnienia, a także indywidualne decyzje urzędów pracy mogą wpływać na ostateczną kwotę wypłacaną osobom uprawnionym. Warto dodać, że po przerwaniu zatrudnienia dopłaty aktywizacyjne również zostaną wstrzymane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy przychodzi dodatek aktywizacyjny?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego, dodatek aktywizacyjny wypłacany jest za okresy miesięczne. Wypłaty dokonywane są zwykle nie później niż w ciągu 14 dni od upływu miesiąca, za który świadczenie jest wypłacane. Harmonogram wypłat jest ustalany przez poszczególne urzędy pracy i obejmuje zarówno przelewy na konta, jak i listy dodatkowe.

Ważne

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego, dodatek aktywizacyjny wypłaca się z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez powiatowy urząd pracy, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane.

Przykładowo, wypłata dodatku aktywizacyjnego przez Powiatowy Urząd Pracy w Koszalinie w styczniu 2024 roku wygląda w sposób następujący: przelewy na konta beneficjentów są zaplanowane na 10 stycznia, a listy dodatkowe na 22 stycznia. Podobnie, w lutym 2024 roku, przelewy mają miejsce 9 lutego, a listy dodatkowe 21 lutego. W marcu 2024 roku, przelewy są przewidziane na 8 marca, a listy dodatkowe na 21 marca. W przypadku nieodebrania dodatku w wyznaczonym terminie, można ustalić nowy termin wypłaty z pracownikiem urzędu.

Co jest potrzebne do dodatku aktywizacyjnego?

Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny, konieczne jest złożenie wniosku w powiatowym urzędzie pracy wraz z dokumentem potwierdzającym podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Istnieją jednak sytuacje, w których dodatek aktywizacyjny nie będzie przysługiwał. Dotyczy to osób, które:

 • podejmują zatrudnienie w wyniku skierowania do robót publicznych, prac interwencyjnych lub na stanowisko, którego koszty wyposażenia zostały zrefundowane ze środków Funduszu Pracy;
 • podejmują zatrudnienie u pracodawcy, u którego były zatrudnione bezpośrednio przed zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna;
 • podejmują pracę za granicą lub u pracodawcy zagranicznego;
 • przebywają na bezpłatnym urlopie.

Reasumując, dodatek aktywizacyjny jest ważnym narzędziem wspierającym osoby bezrobotne, zachęcającym do aktywnego poszukiwania i podjęcia pracy. Jego wysokość oraz regulacje prawne mają na celu zapewnienie efektywnego wsparcia dla osób, które decydują się na powrót na rynek pracy. Ważne jest, aby osoby zainteresowane tym świadczeniem zapoznały się z warunkami jego przyznawania, aby móc w pełni wykorzystać to wsparcie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA