REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej ofert pracy - licznik rynku infoPraca

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Więcej ofert pracy - licznik rynku infoPraca
Więcej ofert pracy - licznik rynku infoPraca
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trzeci kwartał 2014 r. był wyjątkowo dobry dla poszukujących pracy. Jak wynika z danych najnowszego Licznika rynku infoPraca, wiele branż odnotowało zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników. Największe wzrosty w liczbie ofert pracy odnotowały branże przemysłowe i sektor edukacji. W IV kwartale również można spodziewać się dodatniego bilansu w liczbie publikowanych ofert pracy.

Mniej ofert w księgowości

W III kwartale 2014 r. najwięcej ofert pracy pojawiło się w szeroko rozumianym przemyśle – 5010. Było ich więcej o 21 proc. niż w II kwartale (4131). Wówczas dominowały ogłoszenia z branży IT (5099). Tym razem odnotowały spadek o 16 proc., do poziomu 4261. W edukacji liczba ogłoszeń wzrosła o 58 proc., z 475 na 750. Poprawiła się też sytuacja w budownictwie, i to o 29 proc. (z 1443 na 1855). Zarządzanie nieruchomościami zwiększyło liczbę ofert o 25 proc., z 1035 na 1291.

REKLAMA

Autopromocja

W dwóch przypadkach liczba ofert pozostała praktycznie na niezmienionym poziomie (praca w restauracji/catering – 645 oraz rzemiosło – 114). Nieznacznie więcej ofert pojawiło się w pracy studenckiej (o 2 proc. – z 883 na 902), w HR (o 4 proc., z 1009 na 1050) i w ochronie (o 6 proc., z 32 na 34).

Największy spadek dotyczy księgowości – z 1985 w II kwartale do 1038 w III kwartale – o 48 proc. W jej ślady poszła branża finansowa – spadek aż o 35 proc., czyli w III kwartale br. pojawiło się o 874 mniej ofert pracy w porównaniu do II kwartału br.. W bankowości również nastąpił spadek, o 26 proc., z 1285 na 954.

Oferty a aplikacje

Miarą zainteresowania daną branżą jest liczba aplikacji, jakie napływają w odpowiedzi na oferty. Z zestawienia przygotowanego przez infoPracę wynika, że zwycięzcą w tej kategorii jest administracja. Na 1 ofertę przypadło średnio 75 aplikacji (ale na administrację publiczną wyraźnie mniej, bo 37). O jedno stanowisko sekretarki/asystentki ubiegały się aż 74 osoby. Trzecie w kolejności, rolnictwo, osiągnęło wynik 61 aplikacji na 1 ofertę pracy, wzornictwo/sztuka/projektowanie – 42, media i prawo – 41, marketing/PR – 40, tłumaczenia/edycja i staż – 38. Poszukujących pracy w IT jest 12 osób na 1 miejsce. 13 aplikacji przypada na 1 ofertę w ubezpieczeniach, a 14 w ogólnie rozumianych usługach restauracyjnych/cateringowych.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Aplikacje a wiek

REKLAMA

W grupie wiekowej poniżej 20 lat, największym zainteresowaniem cieszą się prace studenckie – na tego typu oferty nadesłano 12 proc. aplikacji. Handel przykuł uwagę 8 proc., praca przemysłowa – 6 proc. Sprzedaż i centra obsługi klienta wybrało po 5 proc., pracę w restauracji, IT i administracji – po 4 proc. W przedziale wieku 20-30 na pierwszym miejscu pojawiła się administracja i prace studenckie – po 7 proc. Tuż za nimi, z wynikiem 6 proc. – sprzedaż, praca przemysłowa i handel. Grupa 30-40 w największym stopniu stawia na administrację – 8 proc. Nieco mniej – 7 proc. – na pracę w przemyśle, a dla 6 proc. warta uwagi okazała się praca w IT i sprzedaży.

Na końcu listy NGOs, architektura, rzemiosło, kadra kierownicza i staż. Osoby w wieku 40-50 najwięcej aplikacji złożyły na oferty w branży przemysłowej – 10 proc., konstrukcyjnej – 7 proc., sprzedaży i administracji – po 6 proc. Zestawienie zamykają wzornictwo/sztuka/projektowanie, prawo, NGOs, architektura i staż. W przedziale 50-60 na czele praca w przemyśle – 11 proc., w branży konstrukcyjnej – 10 proc. i administracji 6 proc. Na przeciwległym biegunie reklama, Internet/e-handel, przemysł farmaceutyczny, chemiczny, NGOs, architektura, wzornictwo/sztuka/projektowanie, prawo i staż. Osoby po 60 stawiają na administrację – 8 proc., pracę w przemyśle – 6 proc., sprzedaż, IT, sekretarka/asystentka – po 5 proc. Na końcu NGOs, rzemiosło i księgowość. Wszystkie grupy łączy śladowe zainteresowanie weterynarią.

W IV kwartale br. również możemy spodziewać się dodatniego bilansu w liczbie publikowanych ofert pracy. Zbliżające się święta powodują, że wiele firm z branży FMCG zwiększa produkcję i tym samym zatrudnienie. Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników będzie także w handlu – mówi Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.

infoPraca to internetowa giełda pracy. Serwis jest platformą udostępniającą najnowocześniejsze narzędzia rekrutacji online, świadcząc efektywną pomoc i wsparcie w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy pracodawcami i osobami poszukującymi pracy. infoPraca stanowi część grupy kapitałowej Intercom, mogącej poszczycić się prawie dziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie nowych technologii. W skład Grupy wchodzi ponad 25 spółek, m.in. Softonic.com, Emagister.com, SoloStocks.com, MailxMail.com, które najlepiej odzwierciedlają możliwości wszechstronnego i efektywnego rozwoju Grupy w różnych sektorach biznesu.

Licznik rynku infoPraca jest kwartalną informacją o danych z rynku pracy. Źródłem danych zawartych w Liczniku rynku infoPraca są informacje wewnętrzne, statystyki i raporty przygotowane przez Zespół infoPraca.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF od 2026 r. Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów przez KSeF. Ministerstwo Finansów pokazało projekt ustawy

Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów poprzez Krajowy System e-Faktur – wynika z projektu ustawy, który 5 listopada 2024 r. został opublikowany na stronach RCL. Firmy dostaną także dodatkowe okresy przejściowe na dostosowanie się do nowych rozwiązań.

Sprawdzamy stawki ryczałtu: Jaki podatek zapłaci manager na kontrakcie B2B?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dla wielu przedsiębiorców korzystną formą rozliczeń, zwłaszcza przy niskich kosztach działalności. Stawki tego podatku wahają się od 2 proc. do 17 proc., co może znacząco wpływać na wysokość należności wobec fiskusa. Jaką stawkę ryczałtu powinien wybrać manager zatrudniony na kontrakcie B2B w firmie technologicznej?

Przelewy bankowe 11 listopada. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek po 16:00?

Przed nami kolejny dzień wolny od pracy. Święto 11 listopada przypada w tym roku w poniedziałek. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

REKLAMA

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

Czy fundacja rodzinna zapłaci CIT od udziałów w spółkach luksemburskich? Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, inwestowanie jest więc ryzykowne

Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy dochód fundacji rodzinnej z transparentnej spółki luksemburskiej podlega podatkowi CIT. Problem wynika z faktu, że takie spółki, zgodnie z luksemburskim prawem, nie są podatnikami. Polskie organy uznają, że fundacje rodzinne, inwestując w te spółki, mogą nie korzystać ze zwolnienia z CIT, jednak niektóre sądy stoją po stronie podatników, uznając, że brak wyraźnych przepisów nie pozwala wykluczyć zwolnienia.

Wiza Vander Elst: Pozwala polskim firmom delegować do Niemiec pracowników spoza UE

Wiza Vander Elst to specjalne rozwiązanie umożliwiające polskim firmom delegowanie pracowników z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, zatrudnionych legalnie w Polsce, do pracy w Niemczech. Dzięki tej wizie możliwe jest wykonywanie pracy w Niemczech bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Aby jednak uzyskać wizę, polska firma musi przedstawić dowody na legalność zatrudnienia pracownika w Polsce oraz posiadanie przez niego ważnego zezwolenia na pracę. Wiza Vander Elst obowiązuje tylko przez czas trwania konkretnego kontraktu, jednak nie dłużej niż przez 90 dni w roku kalendarzowym.

REKLAMA

Zakład podatkowy w Niemczech dla podatku dochodowego od pracowników. Kiedy powstaje i jak uniknąć tego podatku?

Od dłuższego czasu niemieckie urzędy skarbowe wzywają polskie firmy, które wykonują prace w Niemczech, do odprowadzania podatku dochodowego od pracowników, nawet jeśli przebywają oni w Niemczech krócej niż 183 dni w danym 12-miesięcznym okresie. Dotyczy to sytuacji, gdy firma prowadzi w jednym miejscu prace budowlane powyżej 6 miesięcy, nie posiada biura ani zatrudnionego w Niemczech przedstawiciela handlowego (tzw. zakład podatkowy dla celów podatku dochodowego od przedsiębiorstwa, Einkommensteuerliche Betriebsstätte).

Zwolnienie ze składek ZUS na 1 miesiąc. Wniosek w listopadzie - ulga w grudniu. Jak i gdzie złożyć wniosek?

W 2024 roku z tzw. wakacji składkowych można skorzystać jedynie w grudniu. Ale aby uzyskać zwolnienie ze składek ZUS za grudzień, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca spóźni się i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.

REKLAMA