REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej ofert pracy - licznik rynku infoPraca

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Więcej ofert pracy - licznik rynku infoPraca
Więcej ofert pracy - licznik rynku infoPraca
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trzeci kwartał 2014 r. był wyjątkowo dobry dla poszukujących pracy. Jak wynika z danych najnowszego Licznika rynku infoPraca, wiele branż odnotowało zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników. Największe wzrosty w liczbie ofert pracy odnotowały branże przemysłowe i sektor edukacji. W IV kwartale również można spodziewać się dodatniego bilansu w liczbie publikowanych ofert pracy.

Mniej ofert w księgowości

W III kwartale 2014 r. najwięcej ofert pracy pojawiło się w szeroko rozumianym przemyśle – 5010. Było ich więcej o 21 proc. niż w II kwartale (4131). Wówczas dominowały ogłoszenia z branży IT (5099). Tym razem odnotowały spadek o 16 proc., do poziomu 4261. W edukacji liczba ogłoszeń wzrosła o 58 proc., z 475 na 750. Poprawiła się też sytuacja w budownictwie, i to o 29 proc. (z 1443 na 1855). Zarządzanie nieruchomościami zwiększyło liczbę ofert o 25 proc., z 1035 na 1291.

Autopromocja

W dwóch przypadkach liczba ofert pozostała praktycznie na niezmienionym poziomie (praca w restauracji/catering – 645 oraz rzemiosło – 114). Nieznacznie więcej ofert pojawiło się w pracy studenckiej (o 2 proc. – z 883 na 902), w HR (o 4 proc., z 1009 na 1050) i w ochronie (o 6 proc., z 32 na 34).

Największy spadek dotyczy księgowości – z 1985 w II kwartale do 1038 w III kwartale – o 48 proc. W jej ślady poszła branża finansowa – spadek aż o 35 proc., czyli w III kwartale br. pojawiło się o 874 mniej ofert pracy w porównaniu do II kwartału br.. W bankowości również nastąpił spadek, o 26 proc., z 1285 na 954.

Oferty a aplikacje

Miarą zainteresowania daną branżą jest liczba aplikacji, jakie napływają w odpowiedzi na oferty. Z zestawienia przygotowanego przez infoPracę wynika, że zwycięzcą w tej kategorii jest administracja. Na 1 ofertę przypadło średnio 75 aplikacji (ale na administrację publiczną wyraźnie mniej, bo 37). O jedno stanowisko sekretarki/asystentki ubiegały się aż 74 osoby. Trzecie w kolejności, rolnictwo, osiągnęło wynik 61 aplikacji na 1 ofertę pracy, wzornictwo/sztuka/projektowanie – 42, media i prawo – 41, marketing/PR – 40, tłumaczenia/edycja i staż – 38. Poszukujących pracy w IT jest 12 osób na 1 miejsce. 13 aplikacji przypada na 1 ofertę w ubezpieczeniach, a 14 w ogólnie rozumianych usługach restauracyjnych/cateringowych.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Aplikacje a wiek

W grupie wiekowej poniżej 20 lat, największym zainteresowaniem cieszą się prace studenckie – na tego typu oferty nadesłano 12 proc. aplikacji. Handel przykuł uwagę 8 proc., praca przemysłowa – 6 proc. Sprzedaż i centra obsługi klienta wybrało po 5 proc., pracę w restauracji, IT i administracji – po 4 proc. W przedziale wieku 20-30 na pierwszym miejscu pojawiła się administracja i prace studenckie – po 7 proc. Tuż za nimi, z wynikiem 6 proc. – sprzedaż, praca przemysłowa i handel. Grupa 30-40 w największym stopniu stawia na administrację – 8 proc. Nieco mniej – 7 proc. – na pracę w przemyśle, a dla 6 proc. warta uwagi okazała się praca w IT i sprzedaży.

Na końcu listy NGOs, architektura, rzemiosło, kadra kierownicza i staż. Osoby w wieku 40-50 najwięcej aplikacji złożyły na oferty w branży przemysłowej – 10 proc., konstrukcyjnej – 7 proc., sprzedaży i administracji – po 6 proc. Zestawienie zamykają wzornictwo/sztuka/projektowanie, prawo, NGOs, architektura i staż. W przedziale 50-60 na czele praca w przemyśle – 11 proc., w branży konstrukcyjnej – 10 proc. i administracji 6 proc. Na przeciwległym biegunie reklama, Internet/e-handel, przemysł farmaceutyczny, chemiczny, NGOs, architektura, wzornictwo/sztuka/projektowanie, prawo i staż. Osoby po 60 stawiają na administrację – 8 proc., pracę w przemyśle – 6 proc., sprzedaż, IT, sekretarka/asystentka – po 5 proc. Na końcu NGOs, rzemiosło i księgowość. Wszystkie grupy łączy śladowe zainteresowanie weterynarią.

W IV kwartale br. również możemy spodziewać się dodatniego bilansu w liczbie publikowanych ofert pracy. Zbliżające się święta powodują, że wiele firm z branży FMCG zwiększa produkcję i tym samym zatrudnienie. Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników będzie także w handlu – mówi Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.

infoPraca to internetowa giełda pracy. Serwis jest platformą udostępniającą najnowocześniejsze narzędzia rekrutacji online, świadcząc efektywną pomoc i wsparcie w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy pracodawcami i osobami poszukującymi pracy. infoPraca stanowi część grupy kapitałowej Intercom, mogącej poszczycić się prawie dziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie nowych technologii. W skład Grupy wchodzi ponad 25 spółek, m.in. Softonic.com, Emagister.com, SoloStocks.com, MailxMail.com, które najlepiej odzwierciedlają możliwości wszechstronnego i efektywnego rozwoju Grupy w różnych sektorach biznesu.

Licznik rynku infoPraca jest kwartalną informacją o danych z rynku pracy. Źródłem danych zawartych w Liczniku rynku infoPraca są informacje wewnętrzne, statystyki i raporty przygotowane przez Zespół infoPraca.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA