Pracujemy o prawie 3 lata mniej niż nasi koledzy z krajów UE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Do oszacowania długości pracy w ciągu życia człowieka używany jest tzw. wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej. Jest to wskaźnik wyrażający przeciętną oczekiwaną liczbę lat aktywności zawodowej w trakcie trwania całego życia dla osób w wieku 15 lat. Jest to zatem wskaźnik spodziewanej, a nie rzeczywistej długości aktywności zawodowej.
Okazuje się, że Polacy w porównaniu do mieszkańców Unii Europejskiej pracują w ciągu swojego życia stosunkowo krótko. Zgodnie z danymi z 2013 roku było to przeciętnie 32,2 lata. Dla porównania, średnia dla Unii Europejskiej wyniosła 35,1 lat.
Wartość oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej jest zdecydowanie najwyższa dla Islandczyków i Szwajcarów, czyli dla mieszkańców państw, które nie są członkami Unii. W krajach tych wskaźnik wynosił w 2013 roku odpowiednio aż 45,6 i 41,9 lat.
Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać?
Wykres 1. Oczekiwana średnia długość trwania aktywności zawodowej ludności w krajach Unii Europejskiej, na Islandii, w Norwegii i Szwajcarii w 2013 roku (w latach)
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie Eurostatu
Pomimo, że Polacy pracują stosunkowo krótko, wynik z 2013 roku jest najwyższy od lat. Począwszy od 2007 roku wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej nieustannie rośnie. We wspomnianym roku 2007 wynosił on 30,2 roku. W 2013 roku było to o dwa lata więcej.
Wynagrodzenie minimalne w Polsce i w krajach UE
Wykres 2. Oczekiwana średnia długość trwania aktywności zawodowej ludności w Polsce w latach 2004-2013 (w latach)
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie Eurostatu
Marta Kowalówka
Sedlak & Sedlak
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat