reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Zmiany w umowach zawartych na czas określony w 2016 r.

Zmiany w umowach zawartych na czas określony w 2016 r.

Dotychczas można było zawierać z pracownikiem kolejne umowy na czas określony, kiedy przerwa pomiędzy zakończeniem jednej a rozpoczęciem drugiej, wynosiła dłużej niż miesiąc. Drugim sposobem wykorzystania luki prawnej było zawieranie umowy na czas określony trwający np. 7 lat. Wynikało to z faktu, iż ustawodawca nie wskazał limitu trwania umowy na czas określony.

Polecamy: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Aktualnie, od 22 lutego 2016 r. maksymalny  termin trwania umów zawieranych na czas określony wynosi 33 miesiące. Dodatkowo, w ciągu 33 miesięcy mogą być zawarte tylko 3 umowy na czas określony. Dopiero od daty wejścia w życie nowelizacji liczone będą maksymalne terminy zawierania umów na czas określony. Jaki wniosek? W przypadku zawarcia większej liczby umów niż 3 bądź przekroczenia terminu 33 miesięcy skutkiem jest, z mocy nowego prawa, przekształcenie umowy na czas nieokreślony. Zatem nie jest potrzebne dodatkowe porozumienie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Nawet jeśli w umowie takiej jest zapis, iż została zawarta na czas określony, w świetle prawa zawarto ją czas nieokreślony.

Terminowe umowy o pracę od 22 lutego 2016 r.

Wzór umowa o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Nota bene limit 33 miesięcy nie dotyczy umów zawartych na czas określony w celu :

  1. zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności,
  2. wykonywania pracy o charakterze dorywczym, sezonowym (powyższe umowy zawierane są  w ośrodkach turystycznych),
  3. wykonywania pracy podczas kadencji.

Kolejnym wyjątkiem jest wskazanie przez pracodawcę obiektywnych przyczyn leżących po jego stronie (np. koniec realizacji kontraktu, który generował 60% przychodu). W takiej sytuacji pracodawca będzie mógł legalnie zawrzeć umowę na czas określony bez limitu 33 miesięcy.  Obiektywne przyczyny są to okoliczności niezależne od pracodawcy, np. problemy finansowe. Muszą być one jednak niezawinione.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Istotną zmianą są odmienne zasady liczenia okresu wypowiedzenia. Po nowelizacji, okresy wypowiedzenia dla umowy na czas określony będą takie same jak dla umowy na czas nieokreślony.

Ponadto, okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony został uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy.

Po nowelizacji przepisów nie będzie można zawierać nowych umów na czas wykonywania określonej pracy. Wskazówka: do umowy zawartej na czas określony,  która  skończy się po dniu wejścia w życie nowych przepisów, należy stosować przepisy dotychczasowe, postanowienia stron nie ulegną zmianie z mocy prawa.

Autor: Katarzyna Kujawska, prawnik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama