| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Terminowe umowy o pracę od 22 lutego 2016 r.

Terminowe umowy o pracę od 22 lutego 2016 r.

Nowe przepisy prawa pracy, które wejdą w życie 22 lutego 2016 r. będą dotyczyć m.in. umów o pracę zawieranych na czas określony. Nowe regulacje w znacznym stopniu zmienią dotychczasową praktykę zatrudniania pracowników na podstawie tych umów.

Obowiązujące dziś ograniczenie ilościowe, zostanie rozszerzone o ograniczenie czasowe. Obecnie, dopuszcza się bowiem możliwość zawarcia dwóch umów o pracę na czas określony, natomiast trzecia umowa, przekształca się automatycznie w umowę na czas nieokreślony. W oczywisty sposób, powoduje to nadużywanie przez pracodawców tego typu rozwiązań, ponieważ prawo dopuszcza zawarcie jednej umowy np. na dziesięć lat, a potem drugiej na kolejną dekadę. Dodatkowo, ograniczenie to można w bardzo prosty sposób obejść. Wystarczy, ze pracodawca zastosuje po zakończeniu drugiej umowy ponad miesięczną przerwę w zatrudnieniu pracownika, by licznik się wyzerował. Po takim zabiegu, można rozpocząć stosowanie umów na czas określony od nowa.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Powyższe jest więc ewidentnym dowodem na to, że obowiązujący aktualnie mechanizm ograniczający się nie sprawdza. Od 22 lutego 2016 roku ulegnie to jednak zmianie. W życie wchodzi, bowiem ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw. Założeniem ustawodawcy jest ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony.

"3" i "33"

Zgodnie ze wskazaną wyżej ustawą, w przeszłym roku obowiązywać będą nowe limity. Pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem maksymalnie trzy umowy o pracę na czas określony, a łączny czas ich trwania nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. W przypadku przekroczenia któregokolwiek z limitów uważać się będzie, że pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, począwszy od dnia następującego po upływie 33 miesiąca bądź w momencie zawarcia 4 umowy.

Wzór umowa o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Od tej reguły będzie istniało jednak kilka odstępstw. Przedłużenie okresu trwania umowy o pracę na czas określony będzie możliwe, jeżeli będzie to umowa zawarta:

- w celu zastępstwa innego pracownika w okresie jego usprawiedliwionej nieobecności,

- na czas kadencji,

- w celu wykonywania prac sezonowych bądź o charakterze dorywczym,

Polecamy: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

- w związku z innymi ważnymi przyczynami wskazanymi przez pracodawcę, o których będzie musiał poinformować w ciągu 5 dni roboczych właściwego okręgowego inspektora pracy.

Nowe okresy wypowiedzenia

Nowelizacja wprowadzi także znaczne zmiany w zakresie przepisów dot. okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Aktualnie umowę o pracę zawartą na czas określony powyżej sześciu miesięcy, można wypowiedzieć z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Należy tylko pamiętać o zawarciu w umowie odpowiedniej klauzuli. Przy obecnym stanie prawnym nawet umowę zawartą na czas określony – np. dziesięciu lat, można rozwiązać za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Zwolnienie lekarskie (L4) w formie elektronicznej od 1 stycznia 2016 r.

Po wejściu w życie nowelizacji, do umów o pracę na czas określony będą stosowane okresy wypowiedzeń analogiczne do tych, które stosuje się obecnie do umów zawartych na czas nieokreślony, a więc:

- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy powyżej 6 miesięcy,

- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy powyżej 3 lat.

Powyższa zmiana oznacza dla pracodawców przede wszystkim konieczność stosowania dłuższych okresów wypowiedzenia.

Autor: Skarbiec Corporate Services Sp. z o.o.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »