REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzyści z posiadania kilku zawodów

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Korzyści z posiadania kilku zawodów
Korzyści z posiadania kilku zawodów

REKLAMA

REKLAMA

Większość z nas spędza swoje życie zawodowe, pracując na jednym stanowisku i specjalizując się w określonym obszarze zawodowym. Jednak nie każdemu to wystarcza. Są osoby, które wykonują kilka prac i dopiero w takich warunkach czują się spełnione. Dlaczego warto rozważyć opcję posiadania kilku specjalizacji?

Trudniej znudzić się tym, co się robi

REKLAMA

Autopromocja

Wykonywanie tych samych zadań dzień po dniu może po jakimś czasie stać się nużące i męczące, zwłaszcza, jeśli praca nie jest szczególnie odkrywcza, kreatywna lub nie wymaga skupienia się na zróżnicowanych czynnościach. Posiadając kilka opcji pracy (np. bycia księgową w ciągu dnia i autorem porad księgowych – copywriterem – wieczorem), ma się możliwość zmiany zakresu zadań. Trudniej zatem popaść w rutynę, szczególnie, jeśli nasze zawody sporo się od siebie różnią (np. programista w dzień i trener tańca popołudniami).

Większa elastyczność przy zmianie pracy

Osoby z kilkoma specjalizacjami zawodowymi mają znacznie większe możliwości zmiany pracy. Nie chodzi tylko o to, że mogą aplikować do większej ilości firm, na większą ilość stanowisk, ale również o to, że osoba, która posiada kilka specjalizacji, postrzegana jest jako bardziej elastyczna i taka, która może łatwiej zaadaptować się do nowych warunków.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większe poczucie bezpieczeństwa

Możliwość zmiany pracy na kilka sposobów daje również większe poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza stres. Nie jest się tak bardzo uzależnionym od koniunktury na rynku w jednym, określonym obszarze.

Praca staje się wyborem a nie przymusem

Mając kilka zawodowych specjalizacji, praca zaczyna nieco zmieniać swój charakter – staje się świadomym wyborem. Oczywiście, niezależnie od tego, czy ma się 1 czy 5 specjalizacji, nadal trzeba pracować, ale ma się większą elastyczność w wyborze tego, co w danym momencie chce się robić.

Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Szybszy i pełniejszy rozwój kompetencji

Jeden zawód i praca w jednym miejscu rozwija w określonym zakresie. Oczywiście, w zależności od otwartości (i kultury firmy), pracownik może rozwijać sporo kompetencji, ale niektóre pozostaną na tym samym poziomie. Kilka opcji specjalizacyjnych umożliwia szerszy rozwój, nawet wtedy, kiedy dodatkową pracę wykonuje się od czasu do czasu.

Większa zgodność pracy z pasją

Wybór kolejnego zawodu najczęściej jest efektem albo świadomego wyboru, albo przypadku, który wynika z tego, że robi się coś związanego z zainteresowaniami (np. majsterkowicz przeradza się w specjalistę ds. renowacji antyków, na co dzień będąc kierowcą). Ten wybór drugiego i kolejnego zawodu częściej jest zatem czymś w rodzaju „pracy marzeń”.

Dywersyfikacja dochodów

Ważnym aspektem posiadania kilku zawodów jest możliwość pozyskiwania środków finansowych z różnych źródeł. I tak jak w przypadku inwestycji finansowych, tak i to czyni bardziej odpornym na zmiany zachodzące na rynku.

Lepsza organizacja w czasie

Osoby posiadające kilka zawodów, również znacznie lepiej radzą sobie z dyscypliną – trzeba przecież jakoś pogodzić bycie na pół etatu psychologiem, na pół specjalistą od reklamy, który popołudniami daje korepetycje z języka obcego. Takie osoby często pracują więcej, ale dzięki temu, że lubią to co robią, wcale nie są bardzie zmęczone i dodatkowo zostaje im czas na rodzinę i spotkania z przyjaciółmi – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.pl.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA