Elektroniczne teczki pracowników już w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Wciąż jeszcze wymaganą przepisami formą prowadzenia akt osobowych, jest przechowywanie ich w wersji papierowej. Obowiązuje przy tym 50-letni okres magazynowania dokumentacji, który aktualnie jest najdłuższy w Europie. Wersje elektroniczne służą zatem wyłącznie jako usprawnienie, poprawiające np. późniejszy wgląd w dokumenty. Ministerstwo Rozwoju 4 listopada 2016 r. opracowało jednak projekt ustawy, który zakłada skrócenie okresu przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej z 50 do 10 lat oraz możliwość przejścia na wersję elektroniczną. Ma to na celu ograniczenie kosztów długotrwałego przechowywania akt osobowych, które są szacowane na ok. 130 mln zł rocznie.
REKLAMA
Jak wygląda teczka pracownika?
Teczka pracownika jest podzielona na trzy części. Pracodawca w części „A” gromadzi dokumenty związane z ubieganiem się kandydata o zatrudnienie. W części „B” znajdują się dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz obrazujące przebieg zatrudnienia pracownika. Część „C” to natomiast wszystko, co związane jest z ustaniem zatrudnienia. Wszystkie te dokumenty muszą być odpowiednio posegregowane i przechowywane w fizycznej, papierowej teczce.
Elektroniczne teczki z aktami
O ile dotychczasowe akta osobowe w formie elektronicznej mogły mieć wyłącznie charakter pomocniczy, o tyle nowy projekt ustawy Ministerstwa Rozwoju zakłada, że pracodawcy będą mogli wykorzystać własne systemy teleinformatyczne do obsługi i tworzenia dokumentacji kadrowo-płacowej, bez potrzeby tworzenia fizycznych odpowiedników. Pożądane będzie zatem oprogramowanie kadrowo-płacowe, które umożliwi tworzenie teczek pracowników i odpowiednie segregowanie dodawanych dokumentów.
Zobacz także: Kadry
Szereg korzyści
Utworzona w ten sposób elektroniczna dokumentacja kadrowa, będzie zawsze dostępna z poziomu programu. Przełoży się to na szybki, bieżący wgląd w treść wszystkich wprowadzonych dokumentów. W równie łatwy sposób, w razie potrzeby, będzie można modyfikować poszczególne teczki, dodając np. nowe pozycje, obrazujące przebieg zatrudnienia. Nowy projekt ustawy zakłada również korzystanie z elektronicznej komunikacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Oznacza to, że takie dokumenty, jak np. świadectwo pracy, będzie można z powodzeniem wysyłać już w formie elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r. (książka)
Zmiana oprogramowania na przełomie roku
Nowe przepisy mają mieć zastosowanie, w zakresie elektronicznych akt osobowych, począwszy od 1 czerwca 2017 r. Te dotyczące skrócenia okresu przechowywania dokumentów zaczną natomiast obowiązywać rok później, ale tylko dla pracowników, którzy podjęli pracę po 31 grudnia 1998 roku. O ile zmiana oprogramowania na takie, które wspiera prowadzenie elektronicznych teczek pracowników jest możliwa także w ciągu roku, o tyle najlepszym okresem zdecydowanie będzie przełom grudnia i stycznia. Warto zatem sprawdzić czy nasze programy pozwolą na bezproblemowe przejście na nowy, wydajniejszy sposób prowadzenia akt osobowych.
Autor: RESET2 Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat