reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Obowiązek potwierdzenia podstawowych ustaleń umowy o pracę

Obowiązek potwierdzenia podstawowych ustaleń umowy o pracę

Począwszy od września tego roku, w skutek nowelizacji Kodeksu pracy, pracodawcy mają obowiązek pisemnego potwierdzenia pracownikowi ustaleń umowy o pracę niezawartej w formie pisemnej, przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

Chodzi o nowelizację Kodeksu pracy z 13 maja 2016 r. (Dz.U.z 2016, poz. 910), która weszła w życie 1 września br.

Zmiany w Kodeksie pracy

– W myśl zmienionych przepisów umowę o pracę zawiera się na piśmie – wyjaśnia mec. Robert Nogacki, założyciel Kancelarii Prawnej Skarbiec. – Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia, co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków – tłumaczy mec. Nogacki.

Pracodawca ma obowiązek zapoznać pracownika z treścią regulaminu pracy przed dopuszczeniem go do pracy. Zgodnie z przepisami sprzed wejścia w życie omawianej nowelizacji Kodeksu pracy, umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli jednak umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia, co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków (art. 29 § 2 Kodeksu pracy). W praktyce zatem pracodawca musiał wypełnić ciążący na nim obowiązek do końca pierwszego dnia pracy pracownika.

– Ten przepis był wykorzystywany przez nieuczciwych pracodawców do nielegalnego zatrudniania pracowników – zauważa mec. Nogacki. – W razie kontroli prowadzonej przez inspektora pracy, pracodawcy tłumaczyli, że dany pracownik nie posiada jeszcze potwierdzenia ustaleń umowy o pracę, ponieważ jest to jego pierwszy dzień w pracy, w związku z czym ustawowy termin takiego potwierdzenia jeszcze nie upłynął – dodaje.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (PDF)

Co się zmieniło?

Obowiązujący od 1 września br. na skutek omawianej nowelizacji Kodeksu pracy obowiązek pracodawcy do pisemnego potwierdzenia pracownikowi podstawowych ustaleń umowy o pracę przed dopuszczeniem do pracy oznacza, że termin tego potwierdzenia upłynie wraz z momentem przystąpienia pracownika do wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy (każdy pracownik przystępujący do pracy będzie musiał posiadać albo pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie podstawowych ustaleń umowy o pracę zawartej w formie innej niż pisemna). A to oznacza, że w razie braku pisemnej umowy o pracę, sporządzone w formie pisemnej potwierdzenie jej zawarcia będzie warunkiem dopuszczenia pracownika do pracy.

Sankcja za nieprzestrzeganie przepisów Kodeksu pracy

Zmienione przepisy Kodeksu pracy przewidują również, że karze grzywny podlega pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu, która nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy.

Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych

Zobacz także: Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zdjęcia

obowiązek pracodawcy do pisemnego potwierdzenia pracownikowi podstawowych ustaleń umowy o pracę
obowiązek pracodawcy do pisemnego potwierdzenia pracownikowi podstawowych ustaleń umowy o pracę

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama