reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Zatrudnienie więźnia - formalności

Zatrudnienie więźnia - formalności

Zatrudnienie więźnia jest często dobrym rozwiązaniem np. dla firm budowlanych, zakładów mechanicznych czy miejscach, gdzie potrzebna jest pomoc pracowników fizycznych. Jak zatrudnić skazanego, jakie formalności należy spełni, ale przede wszystkim jakie korzyści dla pracodawcy płyną z takiego pracownika, tłumaczą eksperci Cafe Finance.

Nie wszyscy więźniowie mogą pracować

Przede wszystkim pracę mogą podjąć więźniowie osadzeni w zakładach otwartych i półotwartych. Trafiają tam osoby, których wykroczenia nie należą do ciężkich. Zatrudnienie więźniów odbywa się zaś na podstawie przepisów kodeksu karnego wykonawczego, rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2004 roku w sprawie szczegółowych zasad zatrudnienia skazanych oraz ustawy o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności.

Więźniowie mogą być zatrudnieni w firmach oraz instytucjach publicznych, stowarzyszeniach i fundacjach. Za pracę u przedsiębiorcy dostaną wynagrodzenie, w innych jednostkach pracują za darmo.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Jakich formalności należy dokonać?

Zatrudnienie obywa się w trybie skierowania do pracy lub w trybie pozwolenia na wykonywanie pracy zarobkowej. Aby zatrudnić więźnia firma powinna:

  1. skontaktować się z najbliższą jednostką penitencjarną
  2. skierować zapytanie ofertowe, w którym zawarty zostanie opis prac, ilość osób potrzebnych do jej wykonania oraz jej termin
  3. skonstruować obustronną umowę, w której stroną będą firma/ instytucja oraz zakład karny.

Serwis Kadry

A co z wynagrodzeniem?

Jeśli zatrudniamy skazanego w firmie, jego wynagrodzenie musi plasować się na poziomie aktualnej płacy minimalnej. Pensja przelewana jest na konto zakładu karnego, potrącona jednak o 20 proc. (w planowanych przez rząd zmianach ma to być już 40 proc.), które zasila fundusz ryczałtowy. Co to takiego? Raz na kwartał z funduszu wypłacane są pracodawcom zatrudniającym skazanych, ryczałty z tytułu poniesionych podwyższonych kosztów zatrudnienia. To jedno z wielu udogodnień i korzyści dla pracodawców. Jest ich jednak więcej.

Korzyści z pracy skazanego

Przedsiębiorcy zatrudniający skazanych nie muszą odprowadzać za nich składek ZUS, składki na ubezpieczenie zdrowotne, a ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Jedyne koszty, które ponosi pracodawca to ubezpieczenie NNW, koszty odzieży roboczej, dojazd do pracy pracownika, badanie lekarskie oraz szkolenia bhp i ppoż.

Dodatkowo pracodawca wypłaca wynagrodzenie jedynie za przepracowane godziny, bez względu na to, jaki był powód nieobecności skazanego. Zachętą dla firm mają być korzyści finansowe. Pracodawcy mogą liczyć na preferencyjne pożyczki. Może się o nią starać firma, która zatrudnia skazanych od minimum roku, w tym czasie wypłacając min. 60 pensji. Drugą z korzyści może być bezzwrotna dotacja, jednak jej otrzymanie obwarowane jest wymogiem dwuletniego zatrudnienia skazanych oraz wypłaty 120 pensji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama