REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie więźnia - formalności

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Zatrudnienie więźnia - formalności
Zatrudnienie więźnia - formalności

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie więźnia jest często dobrym rozwiązaniem np. dla firm budowlanych, zakładów mechanicznych czy miejscach, gdzie potrzebna jest pomoc pracowników fizycznych. Jak zatrudnić skazanego, jakie formalności należy spełni, ale przede wszystkim jakie korzyści dla pracodawcy płyną z takiego pracownika, tłumaczą eksperci Cafe Finance.

Nie wszyscy więźniowie mogą pracować

Przede wszystkim pracę mogą podjąć więźniowie osadzeni w zakładach otwartych i półotwartych. Trafiają tam osoby, których wykroczenia nie należą do ciężkich. Zatrudnienie więźniów odbywa się zaś na podstawie przepisów kodeksu karnego wykonawczego, rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2004 roku w sprawie szczegółowych zasad zatrudnienia skazanych oraz ustawy o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności.

Autopromocja

Więźniowie mogą być zatrudnieni w firmach oraz instytucjach publicznych, stowarzyszeniach i fundacjach. Za pracę u przedsiębiorcy dostaną wynagrodzenie, w innych jednostkach pracują za darmo.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Jakich formalności należy dokonać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudnienie obywa się w trybie skierowania do pracy lub w trybie pozwolenia na wykonywanie pracy zarobkowej. Aby zatrudnić więźnia firma powinna:

 1. skontaktować się z najbliższą jednostką penitencjarną
 2. skierować zapytanie ofertowe, w którym zawarty zostanie opis prac, ilość osób potrzebnych do jej wykonania oraz jej termin
 3. skonstruować obustronną umowę, w której stroną będą firma/ instytucja oraz zakład karny.

Serwis Kadry

A co z wynagrodzeniem?

Jeśli zatrudniamy skazanego w firmie, jego wynagrodzenie musi plasować się na poziomie aktualnej płacy minimalnej. Pensja przelewana jest na konto zakładu karnego, potrącona jednak o 20 proc. (w planowanych przez rząd zmianach ma to być już 40 proc.), które zasila fundusz ryczałtowy. Co to takiego? Raz na kwartał z funduszu wypłacane są pracodawcom zatrudniającym skazanych, ryczałty z tytułu poniesionych podwyższonych kosztów zatrudnienia. To jedno z wielu udogodnień i korzyści dla pracodawców. Jest ich jednak więcej.

Korzyści z pracy skazanego

Przedsiębiorcy zatrudniający skazanych nie muszą odprowadzać za nich składek ZUS, składki na ubezpieczenie zdrowotne, a ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Jedyne koszty, które ponosi pracodawca to ubezpieczenie NNW, koszty odzieży roboczej, dojazd do pracy pracownika, badanie lekarskie oraz szkolenia bhp i ppoż.

Dodatkowo pracodawca wypłaca wynagrodzenie jedynie za przepracowane godziny, bez względu na to, jaki był powód nieobecności skazanego. Zachętą dla firm mają być korzyści finansowe. Pracodawcy mogą liczyć na preferencyjne pożyczki. Może się o nią starać firma, która zatrudnia skazanych od minimum roku, w tym czasie wypłacając min. 60 pensji. Drugą z korzyści może być bezzwrotna dotacja, jednak jej otrzymanie obwarowane jest wymogiem dwuletniego zatrudnienia skazanych oraz wypłaty 120 pensji.


Kto nie musi płacić

Nie wszyscy pracodawcy muszą płacić za pracę więźniów. Skazani wykonują nieodpłatnie prace:

- porządkowe oraz pomocnicze wykonywane na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej;

- porządkowe na rzecz samorządu terytorialnego, w wymiarze nieprzekraczającym 90 godzin miesięcznie;

- wykonywane na cele charytatywne i akcje dobroczynne.

Praca więźniów jest korzyścią dla obu stron. Pracodawcy zyskują często fachowych pracowników, którzy sumiennie wykonują swoje obowiązki, których koszty zatrudnienia są niskie, a skazani mają możliwość pracy zarobkowej, podwyższania swoich kwalifikacji lub nabycia nowych umiejętności.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA