Zatrudnienie więźnia - formalności
REKLAMA
REKLAMA
Nie wszyscy więźniowie mogą pracować
Przede wszystkim pracę mogą podjąć więźniowie osadzeni w zakładach otwartych i półotwartych. Trafiają tam osoby, których wykroczenia nie należą do ciężkich. Zatrudnienie więźniów odbywa się zaś na podstawie przepisów kodeksu karnego wykonawczego, rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2004 roku w sprawie szczegółowych zasad zatrudnienia skazanych oraz ustawy o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności.
REKLAMA
Więźniowie mogą być zatrudnieni w firmach oraz instytucjach publicznych, stowarzyszeniach i fundacjach. Za pracę u przedsiębiorcy dostaną wynagrodzenie, w innych jednostkach pracują za darmo.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Jakich formalności należy dokonać?
Zatrudnienie obywa się w trybie skierowania do pracy lub w trybie pozwolenia na wykonywanie pracy zarobkowej. Aby zatrudnić więźnia firma powinna:
- skontaktować się z najbliższą jednostką penitencjarną
- skierować zapytanie ofertowe, w którym zawarty zostanie opis prac, ilość osób potrzebnych do jej wykonania oraz jej termin
- skonstruować obustronną umowę, w której stroną będą firma/ instytucja oraz zakład karny.
A co z wynagrodzeniem?
Jeśli zatrudniamy skazanego w firmie, jego wynagrodzenie musi plasować się na poziomie aktualnej płacy minimalnej. Pensja przelewana jest na konto zakładu karnego, potrącona jednak o 20 proc. (w planowanych przez rząd zmianach ma to być już 40 proc.), które zasila fundusz ryczałtowy. Co to takiego? Raz na kwartał z funduszu wypłacane są pracodawcom zatrudniającym skazanych, ryczałty z tytułu poniesionych podwyższonych kosztów zatrudnienia. To jedno z wielu udogodnień i korzyści dla pracodawców. Jest ich jednak więcej.
Korzyści z pracy skazanego
Przedsiębiorcy zatrudniający skazanych nie muszą odprowadzać za nich składek ZUS, składki na ubezpieczenie zdrowotne, a ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Jedyne koszty, które ponosi pracodawca to ubezpieczenie NNW, koszty odzieży roboczej, dojazd do pracy pracownika, badanie lekarskie oraz szkolenia bhp i ppoż.
Dodatkowo pracodawca wypłaca wynagrodzenie jedynie za przepracowane godziny, bez względu na to, jaki był powód nieobecności skazanego. Zachętą dla firm mają być korzyści finansowe. Pracodawcy mogą liczyć na preferencyjne pożyczki. Może się o nią starać firma, która zatrudnia skazanych od minimum roku, w tym czasie wypłacając min. 60 pensji. Drugą z korzyści może być bezzwrotna dotacja, jednak jej otrzymanie obwarowane jest wymogiem dwuletniego zatrudnienia skazanych oraz wypłaty 120 pensji.
Kto nie musi płacić
Nie wszyscy pracodawcy muszą płacić za pracę więźniów. Skazani wykonują nieodpłatnie prace:
- porządkowe oraz pomocnicze wykonywane na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej;
- porządkowe na rzecz samorządu terytorialnego, w wymiarze nieprzekraczającym 90 godzin miesięcznie;
- wykonywane na cele charytatywne i akcje dobroczynne.
Praca więźniów jest korzyścią dla obu stron. Pracodawcy zyskują często fachowych pracowników, którzy sumiennie wykonują swoje obowiązki, których koszty zatrudnienia są niskie, a skazani mają możliwość pracy zarobkowej, podwyższania swoich kwalifikacji lub nabycia nowych umiejętności.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA