reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > Nowe uprawnienia PIP od 2017 r.

Nowe uprawnienia PIP od 2017 r.

W wyniku nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu katalog zadań Państwowej Inspekcji Pracy od 1 stycznia 2017 r. zostanie uzupełniony o kontrolę wypłacania wynagrodzenia przysługującego z umowy zlecenia i o świadczenie usług w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej. W konsekwencji rozszerzono grupę podmiotów podlegających kontroli PIP o przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, na rzecz których w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi.

Właściwe organy PIP będą uprawnione do przeprowadzania, bez uprzedzenia, o każdej porze dnia i nocy, kontroli m.in. w zakresie wypłacania wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej, a także skierowania wystąpienia (zawierającego wnioski pokontrolne i ich podstawę prawną) lub wydania (ustnego) polecenia w sprawie wypłacenia wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki za godzinę pracy wykonywanej na podstawie wskazanych umów.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r. (książka)

Z tytułu wypłacania zleceniobiorcy lub usługobiorcy stawki za godzinę niższej niż obowiązująca stawka minimalna przedsiębiorca, osoba działająca w jego imieniu lub inna jednostka organizacyjna naraża się na karę grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 8e ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę po nowelizacji).

Mimo że regulacje dotyczące odpowiedzialności za wykroczenie odnoszą się tylko do zaniżenia stawki godzinowej, należy przyjąć, że te same konsekwencje ponosi podmiot, który w ogóle nie wypłaca wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia lub o świadczenie usług.

Będzie obowiązek ewidencjonowania godzin pracy na zleceniu

Wprowadzenie odpowiedzialności za naruszenie przepisów o minimalnej stawce godzinowej w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wymusiło zmiany w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Uzupełniono w nim kategorie wykroczeń, w stosunku do których oskarżycielem publicznym jest inspektor pracy, przez dodanie wykroczenia związanego z wypłatą wynagrodzenia w zaniżonej wysokości dla przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi (art. 17 § 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia po nowelizacji).

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie zmiany w wynagradzaniu zleceniobiorców i samozatrudnionych będą obowiązywać od 1 stycznia 2017 r." >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama