| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Język i waluta na fakturze wystawionej dla polskiego podatnika

Język i waluta na fakturze wystawionej dla polskiego podatnika

Prowadzę wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) do Irlandii. Firma irlandzka rozprowadza towar po rynku lokalnym. W związku z tym obciąża nas fakturą VAT za usługi dystrybucyjne. Jak powinna być sporządzona ta faktura? Czy może być w języku angielskim, ale z oznaczoną wartością usługi w PLN?


Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy nie zabraniają wystawiania faktur w językach obcych (przed 1 maja 2004 r. przeszkodą ku temu było brzmienie art. 7 ust. 1 ustawy o języku polskim). Od 1 maja 2004 r. obowiązek używania języka polskiego występuje:

• w przypadku obrotu z udziałem konsumentów oraz przy wykonywaniu przepisów z zakresu prawa pracy oraz

• w przypadku obrotu dokonywanego przez organy i instytucje publiczne.

Przepisy VAT również nie zakazują wystawiania faktur w języku obcym. Zgodne z polskimi przepisami jest też wystawianie faktur wyrażonych w walutach obcych. Pośrednio możliwość wystawiania faktur w walutach obcych wynika z treści § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku [...]. Jednak kwota podatku musi być wyrażona również w PLN. Istotne ograniczenia w tym zakresie wynikają z przepisów prawa dewizowego i dotyczą obrotu krajowego. Przepisy te nie zezwalają na wystawianie w obrocie krajowym faktur w walutach obcych bez zezwolenia dewizowego. Omówione przepisy odnoszą się do polskich podatników VAT, którzy są obowiązani do wystawiania faktur zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce.

W omawianej sytuacji chodzi o firmę irlandzką, a więc firmę stosującą się przede wszystkim do irlandzkich przepisów. W konsekwencji cytowane wyżej, a obowiązujące w Polsce przepisy mają w tej sytuacji drugorzędne znaczenie. Pierwszorzędne znaczenie mają przepisy irlandzkie.

Z punktu widzenia polskich przepisów nie ma przeszkód, aby irlandzka firma wystawiła Państwu fakturę w języku angielskim (czy w jakimkolwiek innym języku obcym). Nie jest przy tym konieczne, aby faktura wystawiona została w PLN (choć oczywiście jest to możliwe). Polskie przepisy mają jednak w omawianej sytuacji drugorzędne znaczenie (skoro chodzi o fakturę wystawianą przez firmę irlandzką, a więc stosującą się do irlandzkich przepisów).

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Podstawa prawna:

• art. 4 oraz art. 7 ust. 1 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz.U. Nr 90, poz. 999 z późn.zm.; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 186, poz. 1567),

• § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 z późn.zm.; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860).

reklama

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »