| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Język i waluta na fakturze wystawionej dla polskiego podatnika

Język i waluta na fakturze wystawionej dla polskiego podatnika

Prowadzę wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) do Irlandii. Firma irlandzka rozprowadza towar po rynku lokalnym. W związku z tym obciąża nas fakturą VAT za usługi dystrybucyjne. Jak powinna być sporządzona ta faktura? Czy może być w języku angielskim, ale z oznaczoną wartością usługi w PLN?


Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy nie zabraniają wystawiania faktur w językach obcych (przed 1 maja 2004 r. przeszkodą ku temu było brzmienie art. 7 ust. 1 ustawy o języku polskim). Od 1 maja 2004 r. obowiązek używania języka polskiego występuje:

• w przypadku obrotu z udziałem konsumentów oraz przy wykonywaniu przepisów z zakresu prawa pracy oraz

• w przypadku obrotu dokonywanego przez organy i instytucje publiczne.

Przepisy VAT również nie zakazują wystawiania faktur w języku obcym. Zgodne z polskimi przepisami jest też wystawianie faktur wyrażonych w walutach obcych. Pośrednio możliwość wystawiania faktur w walutach obcych wynika z treści § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku [...]. Jednak kwota podatku musi być wyrażona również w PLN. Istotne ograniczenia w tym zakresie wynikają z przepisów prawa dewizowego i dotyczą obrotu krajowego. Przepisy te nie zezwalają na wystawianie w obrocie krajowym faktur w walutach obcych bez zezwolenia dewizowego. Omówione przepisy odnoszą się do polskich podatników VAT, którzy są obowiązani do wystawiania faktur zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce.

W omawianej sytuacji chodzi o firmę irlandzką, a więc firmę stosującą się przede wszystkim do irlandzkich przepisów. W konsekwencji cytowane wyżej, a obowiązujące w Polsce przepisy mają w tej sytuacji drugorzędne znaczenie. Pierwszorzędne znaczenie mają przepisy irlandzkie.

Z punktu widzenia polskich przepisów nie ma przeszkód, aby irlandzka firma wystawiła Państwu fakturę w języku angielskim (czy w jakimkolwiek innym języku obcym). Nie jest przy tym konieczne, aby faktura wystawiona została w PLN (choć oczywiście jest to możliwe). Polskie przepisy mają jednak w omawianej sytuacji drugorzędne znaczenie (skoro chodzi o fakturę wystawianą przez firmę irlandzką, a więc stosującą się do irlandzkich przepisów).

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Podstawa prawna:

• art. 4 oraz art. 7 ust. 1 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz.U. Nr 90, poz. 999 z późn.zm.; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 186, poz. 1567),

• § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 z późn.zm.; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK