| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Najem prywatny opodatkowany ryczałtem 8,5% - podatek tylko od czynszu

Najem prywatny opodatkowany ryczałtem 8,5% - podatek tylko od czynszu

Wynajmując mieszkanie, zwykle otrzymujemy od najemcy dwa rodzaje opłat – czynsz najmu i opłaty z tytułu kosztów administracyjnych i eksploatacyjnych mieszkania. Tutaj powstaje pytanie, od których kwot należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy?

Rozstrzygnął tę sprawę, w formie interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/2/4511-347/15/HS).

Wnioskodawca wynajmuje lokal mieszkalny i z tego tytułu odprowadza podatek ryczałtowy w wysokości 8,5% od kwoty umowy najmu. Jego najemca, co miesiąc wnosi na jego rzecz całość opłat w wys. 1 800,00 zł (1,300 zł czynsz najmu + 500 zł zaliczki na opłaty). Pytanie, z którym zwrócił się do urzędu najemca, to: czy powinien on odprowadzać podatek ryczałtowy od całej kwoty umowy, tj. od 1 800,00 zł czy tylko od czynszu najmu w wysokości 1 300,00 zł. Jego zdaniem, powinien odprowadzić podatek tylko od wysokości czynszu najmu, ponieważ pozostała kwota nie jest jego zyskiem.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) – źródłem przychodu (odmiennym od działalności gospodarczej w tym zakresie) jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (jest to tzw. najem prywatny). Czynsz, niezależnie czy jest określony w pieniądzach, czy w świadczeniach innego rodzaju, jest przysporzeniem majątkowym.

Zgodnie z ustawą o  zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.), tylko osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu (cały czas chodzi tu o najem / także dzierżawę lub inne podobne umowy) prywatny – realizowany poza działalnością gospodarczą), mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W takim wypadku, wnioskodawca powinien złożyć, zgodnie z terminami określonymi w ustawie, oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Będzie mógł wtedy skorzystać z opodatkowania przychodu z najmu w wysokości 8,5%.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata           

Podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Czy przychodem ryczałtowca są również opłaty za „media”?

Opodatkowaniu ryczałtem podlegają także otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Podstawą generowania przychodu z najmu jest fakt zawarcia umowy.  Zdaniem organu podatkowego jedynie wysokość czynszu określona w umowie (bez opłat administracyjnych i eksploatacyjnych) stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego i generuje przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Natomiast wszelkie opłaty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę nie stanowią składnika przychodu z tego tytułu, ani nie powodują przysporzenia po stronie wynajmującego, ponieważ w ich zakresie pełni on tylko rolę pośrednika pomiędzy najemcą a usługodawcami.

 

Anna Kozakiewicz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »