reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Czy przychodem ryczałtowca są również opłaty za „media”?

Czy przychodem ryczałtowca są również opłaty za „media”?

Jeżeli w umowie najmu wyodrębniono kwotę czynszu od opłat za tzw. media (np. woda, energia elektryczna, gaz, ciepło), to opodatkowanym przychodem wynajmującego, który płaci ryczałt ewidencjonowany jest tylko wartość otrzymanego czynszu.

Oprócz czynszu najemca płaci opłaty za „media”

Właściciel lokalu mieszkalnego zawarł 23 sierpnia 2012 r. umowę o najem tego lokalu na cele mieszkalne z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Jako formę opodatkowania podatnik wybrał 8,5% ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Nowe zasady najmu ryczałtem ewidencjonowanym

Na podstawie zawartej umowy najmu, najemca zobowiązany jest do płacenia czynszu w kwocie 1400 zł. Czynsz ten płatny jest na rachunek bankowy wynajmującego do 10-go miesiąca. Ponadto w umowie najmu ustalono, że opłaty tytułem czynszu uiszczanego do wspólnoty mieszkaniowej oraz za media ponosi najemca - ich wysokość wynika z uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej o zaliczkach na poczet eksploatacji lokalu mieszkalnego oraz z faktur VAT od dostawców mediów.

PIT-28 - rozliczamy ryczałtem przychody z najmu i dzierżawy

Wszystkie wyodrębnione w umowie najmu opłaty najemca zobowiązany jest wpłacać na rachunek bankowy podatnika w ciągu 5 dni od dnia, w którym wynajmujący przedstawi najemcy otrzymane rachunki/faktury VAT.

Pytanie podatnika:

Jaka kwota będzie w powyższej sytuacji podstawą do obliczenia 8,5% zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych w zakresie najmu prywatnego?

Czy warto opodatkować najem ryczałtem?

Odpowiedź KIP:

W myśl art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika
w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń
w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.).

W przedstawionym stanie faktycznym, przychodem z najmu podlegającym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stawką 8,5% przychodów, będzie kwota 1400 zł. Kwota ta stanowi dla wynajmującego (właściciela nieruchomości) przysporzenie majątkowe skutkujące powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Co jest przychodem u przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym

Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez właściciela nieruchomości nie będą natomiast wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (np. czynsz do wspólnoty mieszkaniowej, opłaty za wodę, ścieki, energię, ogrzewanie, wywóz śmieci), jeżeli z umowy wynika, że najemca zobowiązany jest do ich ponoszenia.

Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama