| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak rozliczyć odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną i przyjętą do ewidencji środków trwałych część budynku

Jak rozliczyć odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną i przyjętą do ewidencji środków trwałych część budynku

Zaciągnęliśmy kredyt inwestycyjny na budowę obiektu magazynowo-biurowego. Część magazynową już wybudowano i oddano do używania (uzyskano pozwolenie oraz wprowadzono do ewidencji środków trwałych). Czy odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną część budynku powiększą wartość początkową tej części, czy też będą nim dopiero po całkowitym zakończeniu inwestycji?

Odsetki związane z częścią inwestycji niezakończoną będą natomiast podwyższały wartość początkową tej inwestycji, czyli części biurowej budynku.

Jeżeli w umowie o kredyt nie zaznaczono wyraźnie, jaka część kredytu przypada na część magazynową, a jaka na część biurową budynku, to rozsądne jest przyjęcie proporcji według stosunku powierzchni magazynowej budynku i powierzchni biurowej (jeszcze nieoddanej do używania) do powierzchni całości nieruchomości.

Podobne stanowisko zajął Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie w postanowieniu z 25 kwietnia 2007 r., nr 1428/III/415-2/07/MW:

Biorąc powyższe pod uwagę odsetki od kredytu zapłaconepo dacie rozszerzenia działalności gospodarczej: o wynajem nieruchomości na własny rachunek, w części odpowiadającej udziałowi części oddanej do użytkowania będą stanowiły koszt uzyskania przychodu. Natomiast odsetki od kredytu zapłacone w części odpowiadającej powierzchni użytkowej budynku nieoddanej do użytkowania będą podwyższały wartość początkową budynku w dniu przekazania go do użytkowania.

Identyczne stanowisko zajął również Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w postanowieniu z 12 lipca 2007 r., nr PF/415-102/MR/II/07, w którym czytamy:

W konsekwencji odsetki od części kredytu, którą sfinansowano budowę budynku i ogrodzenia, naliczone do dnia przekazania środków trwałych (budynku i ogrodzenia) do używania będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w sposób pośredni, tj. poprzez odpisy amortyzacyjne. Natomiast odsetki w części przypadającej na oddane do używania środki trwałe,naliczone za okres po dniu przyjęcia do używania środków trwałych nie mają wpływu na wartość początkową tychże środkówi w myśl cytowanego wyżej art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy podatkowej stanowić one będą koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty.

Dodam, że stan faktyczny (opisany w powyższym piśmie) był taki, że podatnik budował kilka budynków i kolejno oddawał je do używania, korzystając z jednego kredytu bankowego dla realizacji wydatków na budowę wszystkich budynków. W postanowieniu tym stwierdzono, że odsetki od części kredytu przypadającego na przyjęty do używania budynek (naliczone za okres po dniu przyjęcia go do używania) będą kosztem uzyskania przychodu.

Na koniec warto zaznaczyć, że przedstawione w radzie (i w przywołanych pismach) rozwiązanie jest zgodne ze stanowiskiem Krajowej Informacji Podatkowej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »