| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak napisać skargę kasacyjną do NSA

Jak napisać skargę kasacyjną do NSA

Wyrok w sprawie, wydany przez WSA, nie zamyka możliwości obrony naszych praw. Środkiem odwoławczym od wyroku, lub postanowienia kończącego postępowanie, jest skarga kasacyjna wnoszona do NSA. Wniesienie skargi jest jednak bardzo sformalizowane. Wymagane jest spełnienie licznych warunków.


Gdy pismo strony jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania, a w razie jego braku – adresu do doręczeń lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, a także oznaczenie przedmiotu sprawy. Kolejne pisma powinny zawierać sygnaturę akt. Do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który nie złożył wcześniej pełnomocnictwa.

Poza wskazanymi wymogami skarga kasacyjna powinna spełniać szczególne wymagania wskazane w art. 176 ustawy, czyli: zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia (wyroku lub postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego) ze wskazaniem, czy jest ono zaskarżone w całości czy w części, przytoczenie podstaw kasacyjnych (określonych w art. 174 ustawy) i ich uzasadnienie, wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany. W orzecznictwie wskazuje się, że niespełnienie przez skarżącego wymagań szczególnych, wskazanych w art. 176, nie podlega uzupełnieniu. Podkreśla się, że braki kasacji, w zakresie jej elementów konstrukcyjnych, powodują, że jest ona dotknięta brakiem istotnym i nienaprawialnym w trybie właściwym dla usuwania braków formalnych i w związku z tym podlega odrzuceniu, jako niedopuszczalna. Zgodnie z treścią orzeczenia NSA z 16 marca 2004 r. (sygn. akt: FSK 209/04) „brak wniosku o uchylenie lub zmianę orzeczenia przy związaniu NSA granicami skargi kasacyjnej uniemożliwia jej merytoryczne rozpoznanie. Nie jest dopuszczalna wykładnia treści skargi czy jej kierunków”.

WAŻNE!
Ze względu na fakt, że skarga kasacyjna jest sporządzana przez profesjonalnego pełnomocnika, powinna być zredagowana w taki sposób, aby spełniała wymagania ustawowe i nie nastręczała wątpliwości interpretacyjnych. W przeciwnym razie skarżący naraża się na odrzucenie skargi przez NSA, w trybie art. 178 ustawy.

Jakie opłaty za wniesienie skargi

Podobnie jak w przypadku skargi do WSA, także wnosząc skargę kasacyjną do NSA, należy uiścić wpis. Wpis od skargi kasacyjnej wynosi połowę wpisu należnego od złożonej wcześniej skargi do WSA, nie mniej jednak niż 100 zł. W takiej sytuacji wpis za skargę kasacyjną będzie wynosił:
• do 10 000 zł – 2% wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej jednak niż 100 zł,
• ponad 10 000 zł do 50 000 zł – 1,5% wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej jednak niż 200 zł,
• ponad 50 000 zł do 100 000 zł – 1% wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej jednak niż 750 zł,
• ponad 100 000 zł – 0,5% wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej jednak niż 1000 zł i nie więcej niż 50 000 zł.

Jeżeli więc zaskarżamy decyzję podatkową, w której organ podatkowy ustalił wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego na kwotę 30 000 zł – wpis stosunkowy za skargę do WSA wyniesie 3% × 30 000 zł = 900 zł, natomiast późniejsze złożenie skargi kasacyjnej do NSA spowoduje obowiązek uiszczenia wpisu w wysokości 450 zł.

WZÓR SKARGI KASACYJNEJ DO NSA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Sikora
doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK