Sprawozdanie o podatku dochodowym upublicznione najwcześniej od 2025 roku. Nowy obowiązek dużych międzynarodowych firm
REKLAMA
REKLAMA
Duże międzynarodowe koncerny działające w Polsce będą publicznie informować o zapłaconym podatku dochodowym
W dniu 18 listopada 2022 r. Ministerstwo Finansów na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym.
Celem tej nowelizacji jest transpozycja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2101 z dnia 24 listopada 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały (Dz. Urz. UE L 429 z 1.12.2021, str.1-14 - „dyrektywa 2021/2101”).
REKLAMA
Sprawozdanie o podatku dochodowym
„Proponowane zmiany wprowadzane niniejszym projektem nakładają obowiązek sporządzania sprawozdania o podatku dochodowym na wszystkie duże przedsiębiorstwa wielonarodowe (jednostki dominujące najwyższego szczebla grupy kapitałowej i jednostki samodzielne o odpowiednio skonsolidowanych przychodach - dla jednostek dominujących najwyższego szczebla - i przychodach - dla jednostek samodzielnych, przekraczających w kolejnych dwóch latach kwotę 750 mln euro) mające siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i przedsiębiorstwa wielonarodowe spoza UE prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem oddziału lub jednostki zależnej” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Jak wynika z uzasadnienia projektu, duże przedsiębiorstwa międzynarodowe (wielonarodowe) już mają obowiązek ujawniania takich danych przed organami administracji skarbowej. Nowe przepisy sprawią, że takie firmy będą miały obowiązek upubliczniać informacje o zapłaconym podatku.
„I tak w terminie 12 miesięcy od dnia bilansowego, za który sporządzono sprawozdanie o podatku dochodowym, będzie ono musiało zostać: złożone do Krajowego Rejestru Sądowego (publikacja); (...) zamieszczone na stronie internetowej jednostki (udostępnienie) i być tam dostępne przez okres co najmniej 5 lat” – czytamy w uzasadnieniu.
Obowiązek sporządzania takiego sprawozdania będą miały jednostki dominujące najwyższego szczebla i jednostki samodzielne, których skonsolidowane przychody dla jednostek dominujących najwyższego szczebla i przychody dla jednostek samodzielnych, w dwóch ostatnich latach obrotowych, dla każdego z tych lat, przekroczą kwotę 3,5 mld zł (czyli równowartość 750 mln euro według kursu wskazanego w Dzienniku Urzędowym UE).
Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy?
Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji tego projektu - wdrażane przepisy będą miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań o podatku dochodowym sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się w dniu 22 czerwca 2024 r. lub po tym dniu.
W zakresie zmiany w ustawie z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, o której mowa w art. 2 projektu ustawy, biegły rewident będzie miał obowiązek wypowiedzieć się na temat tego czy jednostka miała obowiązek sporządzić sprawozdanie o podatku dochodowym i czy go dopełniła począwszy od sprawozdania z badania za rok obrotowy rozpoczynający się 22 czerwca 2025 lub po tym dniu.
Projektowana ustawa ma wejść w życie w 14 dni od chwili ogłoszenia.(PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ mk/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat