| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do płacenia podatku dochodowego od dochodów osiąganych z działalności. Podmioty posiadające osobowość prawną płacą podatek dochodowy na takich samych zasadach, na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wybór optymalnej formy zależy od rodzaju i wielkości przedsiębiorstwa, rozmiarów działalności oraz kalkulacji finansowych.

Podatnicy objęci opodatkowaniem w formie karty podatkowej nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Są jednak obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki/faktury stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

Podatnicy płacą podatek dochodowy w formie karty podatkowej, pomniejszony o dozwoloną kwotę (7,75% podstawy naliczenia składki) zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne, bez wezwania, w terminie do siódmego dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień - w terminie do 28 grudnia roku podatkowego, na rachunek urzędu skarbowego. Do 31 stycznia, po upływie roku podatkowego, podatnicy są zobowiązani złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT-16A, w której należy wykazać składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w poszczególnych miesiącach i odliczone od karty podatkowej.

Poza niewątpliwymi zaletami, takimi jak uproszczona do minimum biurokracja, ta forma opodatkowania ma wady wynikające z:

• braku możliwości łączenia dochodów oraz rozliczania ze współmałżonkiem lub dzieckiem,

• konieczności przestrzegania limitów zatrudnienia oraz poziomu obrotów,

• konieczności płacenia podatku zryczałtowanego nawet w przypadku poniesienia straty (brak możliwości księgowania kosztów uzyskania przychodów).

UWAGA

Jeśli na mocy ustawy o podatku od towarów i usług podatnik będący na karcie podatkowej zostaje płatnikiem VAT, musi prowadzić ewidencje wymagane przez tę ustawę, czyli ewidencję sprzedaży i zakupu VAT, oraz musi zainstalować kasę lub drukarkę fiskalną w wymaganych terminach. Podatnicy podlegający zwolnieniu podmiotowemu na mocy art. 113 ustawy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży dla celów podatku VAT.

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Formy opodatkowania małych i średnich przedsiębiorców

 


• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307

• ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 3, poz. 13

• rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

Elżbieta Kowalska

nauczyciel akademicki/trener

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK