Jak księgować szkody w majątku objętym ubezpieczeniem
REKLAMA
Zgodnie z zasadą ostrożności, w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, należy uwzględnić: wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne, wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty nadzwyczajne.
Typy odszkodowań
Należy pamiętać, że w księgach rachunkowych wartość przychodów i związanych z nimi kosztów, jak też zysków i strat nadzwyczajnych ustala się oddzielnie. Oznacza to, iż poszczególne operacje związane z rozliczaniem szkód muszą być ewidencjonowane w księgach rachunkowych w taki sposób, aby możliwe było wykazanie w rachunku zysków i strat pełnej wysokości poniesionych przez jednostkę w okresie sprawozdawczym pozostałych kosztów operacyjnych oraz strat nadzwyczajnych, jak również otrzymanych odszkodowań zaliczanych do pozostałych przychodów operacyjnych lub zysków nadzwyczajnych.
Jeżeli przyczyną powstania szkody było zdarzenie nadzwyczajne - to wydatki poniesione w związku z likwidacją szkody zalicza się do strat nadzwyczajnych. Odszkodowania natomiast otrzymane od zakładu ubezpieczeń zaliczane są do zysków nadzwyczajnych. Jeśli szkoda powstała na skutek zdarzenia pośrednio związanego z działalnością operacyjną jednostki, mieszczącego się w granicach ogólnego ryzyka gospodarowania - to wydatki poniesione w związku z likwidacją szkody zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych. Odszkodowania natomiast otrzymane od zakładu ubezpieczeń zaliczane są do pozostałych przychodów operacyjnych.
Księgowanie bezpośrednie
Ewidencja rozliczenia szkody z ubezpieczycielem powinna być prowadzona za pośrednictwem konta „Pozostałe rozrachunki”. W ewidencji szczegółowej należy wyodrębnić konta: „Rozliczenie szkód” oraz „Rozrachunki z ubezpieczycielem”.
Jeżeli szkoda została poniesiona w jednym okresie sprawozdawczym, a decyzja przyznająca odszkodowanie podjęta została w następnym, to poszkodowany może rozliczyć przyznane odszkodowanie na podstawie noty obciążeniowej wystawionej firmie ubezpieczeniowej, następująco: Wn konto „Pozostałe rozrachunki” (analitycznie: Konto firmy ubezpieczeniowej) / Ma konto „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”.
Należy też pamiętać, że wnioskowane odszkodowanie można zarachować bezpośrednio do pozostałych przychodów operacyjnych lub zysków nadzwyczajnych, gdy: kwoty roszczeń odszkodowania są akceptowane przez strony, uzyskanie odszkodowania od zakładu ubezpieczeń nie budzi żadnych wątpliwości, decyzja o przyznaniu odszkodowania wpłynęła przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za okres, w którym poniesiono szkodę.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Przykład
BARBARA KOŁODZIEJ
PODSTAWA PRAWNA
= Art. 6-7 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat