| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak księgować szkody w majątku objętym ubezpieczeniem

Jak księgować szkody w majątku objętym ubezpieczeniem

Klasyfikacja w księgach rachunkowych poniesionych szkód w składnikach majątku objętych ubezpieczeniem i otrzymanych odszkodowań od zakładu ubezpieczeń zależy od charakteru zdarzenia, które było przyczyną powstania szkody.

Zgodnie z zasadą ostrożności, w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, należy uwzględnić: wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne, wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty nadzwyczajne.

Typy odszkodowań

Należy pamiętać, że w księgach rachunkowych wartość przychodów i związanych z nimi kosztów, jak też zysków i strat nadzwyczajnych ustala się oddzielnie. Oznacza to, iż poszczególne operacje związane z rozliczaniem szkód muszą być ewidencjonowane w księgach rachunkowych w taki sposób, aby możliwe było wykazanie w rachunku zysków i strat pełnej wysokości poniesionych przez jednostkę w okresie sprawozdawczym pozostałych kosztów operacyjnych oraz strat nadzwyczajnych, jak również otrzymanych odszkodowań zaliczanych do pozostałych przychodów operacyjnych lub zysków nadzwyczajnych.

Jeżeli przyczyną powstania szkody było zdarzenie nadzwyczajne - to wydatki poniesione w związku z likwidacją szkody zalicza się do strat nadzwyczajnych. Odszkodowania natomiast otrzymane od zakładu ubezpieczeń zaliczane są do zysków nadzwyczajnych. Jeśli szkoda powstała na skutek zdarzenia pośrednio związanego z działalnością operacyjną jednostki, mieszczącego się w granicach ogólnego ryzyka gospodarowania - to wydatki poniesione w związku z likwidacją szkody zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych. Odszkodowania natomiast otrzymane od zakładu ubezpieczeń zaliczane są do pozostałych przychodów operacyjnych.

Księgowanie bezpośrednie

Ewidencja rozliczenia szkody z ubezpieczycielem powinna być prowadzona za pośrednictwem konta „Pozostałe rozrachunki”. W ewidencji szczegółowej należy wyodrębnić konta: „Rozliczenie szkód” oraz „Rozrachunki z ubezpieczycielem”.

Jeżeli szkoda została poniesiona w jednym okresie sprawozdawczym, a decyzja przyznająca odszkodowanie podjęta została w następnym, to poszkodowany może rozliczyć przyznane odszkodowanie na podstawie noty obciążeniowej wystawionej firmie ubezpieczeniowej, następująco: Wn konto „Pozostałe rozrachunki” (analitycznie: Konto firmy ubezpieczeniowej) / Ma konto „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”.

Należy też pamiętać, że wnioskowane odszkodowanie można zarachować bezpośrednio do pozostałych przychodów operacyjnych lub zysków nadzwyczajnych, gdy: kwoty roszczeń odszkodowania są akceptowane przez strony, uzyskanie odszkodowania od zakładu ubezpieczeń nie budzi żadnych wątpliwości, decyzja o przyznaniu odszkodowania wpłynęła przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za okres, w którym poniesiono szkodę.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Przykład


BARBARA KOŁODZIEJ

ksiegowosc@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

= Art. 6-7 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK